01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Energeticky nenáročné stavby z odpadu: Udržitelná samostatnost pro každého

Udržitelnou samostatnost pro každého představují stavby Michaela Reynoldse, přezdívaného též architekt odpadu. Jedna taková by pro veřejnost mohla vyrůst i v Praze-Troji.

Obrázky nízkoenergetických nebo pasivních domů běžně vídáme ve sdělovacích prostředcích či »in natura«. Avšak jak si představit budovy s téměř nulovou spotřebou energie, které mají v našich městech a obcích vznikat od roku 2019 v případě novostaveb veřejných budov a o něco později bytových domů?

Fotografie ukazují interiér a exteriér jednoho z obydlí (tzv. zemělodí), která ve vysokohorské poušti Nového Mexika, ale i jinde po světě včetně Evropy, staví architekt Michael Reynolds. Jejich základním stavebním materiálem jsou plechovky, skleněné a PET lahve, staré pneumatiky, igelitové tašky, jíl a cement. Lze je budovat v různých klimatických podmínkách a různé náročnosti provedení. Architekt je se svým týmem a se zapojením místních obyvatel pomáhá stavět i v oblastech postižených přírodními živly, kde jsou využívány také coby školy.


Tyto stavby fungují jako samostatné energeticky udržitelné jednotky, jejichž provozní náklady a energetická náročnost jsou podle zveřejněných informací téměř nulové. Představují variantu i pro případ, že by na Zemi došlo k vyčerpání neobnovitelných zdrojů.

UDRŽITELNOST PRO KAŽDÉHO

Stavby disponují vlastním zdrojem energie (vítr, slunce), vody (filtrovaná a později recyklovaná dešťová voda), tepla (tepelná hmota) a vlastní kanalizací na způsob kořenové jímky. Mohou stát kdekoliv, kde lze mít nezastíněnou jižní stranu.

»Náš koncept funguje,« říká Michael Reynolds. »Nepotřebujeme nukleární energii, ani nemusíme podkopávat zem, abychom dostali plyn. Chtěl bych svoji zkušenost zprostředkovat všem lidem, aby věděli, že se nezávisle na ekonomické či politické situaci mohou mít dobře. V suchých zemích, ve vlhkých zemích, rozvinutých i nerozvinutých,« dodává.

Vloni, při své první návštěvě ČR, projevil pražský magistrát zájem, aby architekt podobnou stavbu projektoval v ZOO či Botanické zahradě v Praze-Troji, jako informační středisko i turistickou zajímavost. Zatím není známo, zda se v rozpočtu hlavního města najdou nutné prostředky.

Soběstačná obydlí umožňují pěstovat rostliny a produkovat potravu.

Pohled na systém pro zachycování vody zemělodi (Earthship) Phoenix.

FOTO: KIRSTEN JACOBSEN

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down