"Podle informací o vstupech na naše webové stránky i podle zájmu o náš pravidelný Měsíčník EU aktualit se města, obce a kraje rozhodně o naše informace zajímají," uvedl v našem rozhovoru Ing. Petr Zahradník, manažer EU Office, informačního a analytického pracoviště České spořitelny.
O které informace mají municipality a regiony největší zájem?
Jejich zájem se soustřeďuje zejména na tři základní oblasti: 1. Jakým způsobem dosáhnout na některou z mnoha forem finanční pomoci, kterou členství v EU nabízí a jak mohou své potřeby uvést v soulad s touto nabídkou, 2. Zda legislativa EU nesměruje města a obce k určitému chování; jinými slovy, města a obce mají zájem vědět, zda jejich konkrétní chování je v souladu a není v rozporu s požadavky legislativy EU, 3. Veřejné zakázky - města a obce mají specifický zájem o to, zda jimi vyhlašované veřejné zakázky jsou v souladu s pravidly EU, tj. s náležitostmi a způsobem zveřejnění. Komplexní přehled informačních služeb včetně řady textů, speciálních analýz, často kladených otázek i celou nabídku našeho měsíčního monitoringu může zájemce nalézt na www.csas.cz/eu. Na těchto stránkách jsou současně i alternativní kontaktní spojení na naši kancelář prostřednictvím e-mailu a telefonu. Specifické otázky se snažíme zodpovídat touto cestou.
Odkud čerpáte informace a jak často je aktualizujete?
Zcela základním informačním zdrojem je oficiální stránka EU: europa.eu.int. Vedle ní je několik privátních serverů, orientovaných na problematiku evropské integrace. Třetím klíčovým zdrojem jsou zprávy tiskových agentur, především Reuters a ČTK. Existují desítky dalších, pravidelně či méně pravidelně využívaných zdrojů. Výsledkem tohoto pozorování je náš obraz o EU, který se snažíme šířit pomocí webové stránky a Měsíčníku EU aktualit. Tento obraz je dotvářen i naší hojnou účastí na řadě konferencí, seminářů a diskusí k evropské problematice a osobními kontakty s kompetentními lidmi v prostředí EU.
Evropská komise vypisuje i vlastní granty a finanční projekty. Kde se mohou municipality a regiony dozvědět o těchto alternativních zdrojích?
To je klíčové téma, které jsme se snažili v průběhu podzimu 2004 v rámci našich možností šířit. Pozornost řady potenciálních uchazečů o financování z fondů EU se jednostranně upírá na strukturální fondy a jejich národní aplikaci v podobě operačních programů. A menší pozornost je věnována přímým grantům, půjčkám a dalším schématům, které vypisují přímo jednotlivá pracoviště Evropské komise. O těchto alternativních zdrojích mají šanci dozvědět se na stránkách EU europa.eu.int. Vodítko k orientaci je uvedeno i na www.csas.cz/eu. Je tam speciální analýza na toto téma s podrobnou instruktáží, jak se v poměrně složité spleti vyznat. Tomuto tématu jsme věnovali pozornost i v zářijovém vydání našeho měsíčníku. Při troše trpělivosti a pozornosti určitě existuje velká šance, jak se v této nabídce orientovat.
Využijete příležitost vstoupit do diskuse ke konkrétní náplni finančního rámce pro programovací období 2007 - 2013?
Už se tak stalo. Vedle pravidelné publikační a přednáškové činnosti spolupracujeme s některými českými poslanci Evropského parlamentu a diskutujeme o optimalizaci finančního rámce pro příští období. Naše návrhy jsou poměrně zásadní, směřují k většímu zakomponování skutečných potřeb jak municipálních, tak podnikatelských uchazečů do obsahu konkrétních programů. Příkladem návrhu může být snaha předkládat samostatné regionální operační programy zainteresovanými regiony a vyhnutí se tak koordinační roli ze strany Ministerstva pro místní rozvoj.