Evropská směrnice o čištění městských odpadních vod schválena! Co konkrétního bude znamenat pro obce?

Jak oznámilo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), Rada pro hospodářské a finanční věci Rady Evropské unie dnes schválila stanovisko Evropského parlamentu k revizi Směrnice Rady 91/271/EHS ze dne 21. května 1991 o čištění městských odpadních vod. Česká republika se ke schválení směrnice připojila, proti hlasovalo Maďarsko a Polsko.

Sestřih z dnešního veřejného zasedání Rady pro hospodářské a finanční věci Rady EU ((The Economic and Financial Affairs Council – Ecofin), které se účastní ministři financí a hospodářství členských států EU, Evropská komise, Evropská centrální banka a podle potřeby Evropská investiční banka, můžete zhlédnout zde: Public session. Tímto aktem směrnice začíná platit. Na co se v souvislosti s novou směrnicí mají obce v České republice připravit?

Směrnice o čištění městských odpadních vod se bude týkat už i obcí nad 1000 ekvivalentních obyvatel

Upravená směrnice mj. ukládá už i obcím nad 1000 ekvivalentních obyvatel (EO) povinnost do roku 2035 na svém území zajistit kompletní kanalizaci a čištění odpadních vod. Přitom tato povinnost dosud platila pro aglomerace nad 2000 EO.

Letos v dubnu jsme se touto problematikou na stránkách Moderní obce zabývali detailněji. Citovali jsme tehdy i Ministerstvo zemědělství (MZe), jež ústy svého mluvčího Vojtěcha Bílého naší redakci sdělilo, že bude-li revidovanou směrnicí schválena uvedená hranice 1000 EO, pak by se povinnost vybudovat kanalizaci a zajistit odvádění a čištění odpadních vod nově mohla dotknout zhruba 750 obcí, ve kterých žije přibližně jeden milion obyvatel. Vojtěch Bílý ovšem také při této příležitosti poznamenal, že dosud není jasné, kolik kilometrů kanalizačních stok nebo kolik ČOV bude třeba vybudovat, mj. i proto, že aglomerace bude nutné teprve stanovit podle konkrétní situace v dané oblasti.

Rozhodně to však neznamená, že menší obce v současné době nic vybudováno nemají,“ zdůraznil letos v dubnu Vojtěch Bílý. „Ve více než 700 obcích velikosti mezi 1000 až 2000 obyvatel je již kanalizace vybudována a zakončena na ČOV. Předpokládáme tedy, že v takových obcích půjde zejména o dostavbu kanalizace v některých místních částech, popřípadě o intenzifikace ČOV (pokud neplní předepsané limity nebo není dostatečně kapacitní). Očekáváme, že po finálním schválení revidované směrnice následně Česká republika v souladu s ní zpracuje plán její implementace, který bude obsahovat detailnější informace.“

Výsledky hlasování Rady pro hospodářské a finanční věcí Rady EU o revidované evropské směrnici o čištění městských odpadních vod. Zdroj: EU

S prakticky stejnými čísly jako MZe operovalo letos na jaře i Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jeho mluvčí Veronika Krejčí totiž v odpovědích pro dubnové vydání Moderní obce uvedla, že snížení velikosti aglomerace, jak je předpokládá návrh revize evropské směrnice, by se mělo dotknout přibližně 750 nových aglomerací, tedy přibližně jednoho milionu EO.

Veronika Krejčí dodala, že v současné době je v České republice na kanalizační síť napojeno přes 87 procent obyvatel. Podle prognóz ministerstev zemědělství i životního prostředí se má tento počet postupně zvyšovat a v roce 2030 by na kanalizační síť mělo být napojeno už 89 procent obyvatel.

Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) pro Moderní obec v dubnu konstatovalo, že vzhledem k tomu, že již nyní celá řada obcí pod hranicí 2000 ekvivalentních obyvatel se čištěním odpadních vod zabývala, nelze samozřejmě tvrdit, že všechny obce mezi limitem 1000 a 2000 EO budou muset danou novinku řešit.

SMS ČR však zároveň také připomnělo, že 1000 ekvivalentních obyvatel se nutně nemusí rovnat tisíci obyvatel žijících v obci. Půjde i o mnohé obce s méně než 1000 obyvateli. Tedy o obce s poměrně nízkým rozpočtem umožňujícím takovou investici.

Připravme se na povinnost zajistit integrované plány pro nakládání s vodou v aglomeracích nad 10 tisíc EO

Směrnice zavádí i povinnost pro obce nad 10 tisíc EO, resp. aglomerace mít do roku 2035 zpracované integrované plány pro nakládání s vodou v daném urbánním území. To s sebou pochopitelně přinese také změny územních plánů. Detailněji se integrovaným plánům chceme v Moderní obci věnovat už začátkem příštího roku.

Revidované Evropské směrnici o čištění městských odpadních vod se příští týden ve dnech 13. a 14, listopadu v Českých Budějovicích bude mj. věnovat rovněž konference Provoz vodovodů a kanalizací, kterou pořádá Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR.*

/rš/

Ilustrační foto: Energie AG Bohemia

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down