Evropský zdravotnický hackathon vyhrála Virtuální sestra Tereza

Hardware i software v jednom nazvaný Virtuální sestra Tereza vyhrál letošní Evropský zdravotnický hackathon(European Healthcare Hackathon 2023). Jde o „samoobslužný kiosek“, který pomůže pacientům nejen při registraci ve zdravotnickém zařízení či s kompletací dat potřebných ke kontrole u lékaře (např. z glukózových senzorů), ale i s cílenou edukací při čekání na kontrolu u lékaře. Autory vítězného řešení jsou programátoři Martin Fejt, Dušan Klíma a Martin Dejmal z týmu HT Hackers.

„Věříme, že naše řešení pomůže zjednodušit proces příchodu pacienta na oddělení a eliminovat ruční zadávání a kontrolu dat z dokumentace sestrami. Tím tak sníží potřebu manuální práce zdravotnického personálu. Samoobslužný kiosek, tedy dotyková obrazovka, dále umožní předávání dalších druhů informací pacientovi, například vyhodnocení dokumentace, zobrazení relevantních upozornění a další cílenou edukaci, třeba dietní režim,“ řekl o řešení Martin Dejmal z vítězného týmu.

Kdo zvítězil

 Šestý ročník European Healthcare Hackathon 2023 se pořádal od pátku 24. do neděle 26. listopadu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Zúčastnilo se ho 190 etických hackerů z Česka a ciziny. Vítězové si odnesli odměnu ve výši 200 000 korun.

Na druhém místě se umístil nástroj VitalWatch, který se zaměřuje na anotaci kamerových záznamů pro zlepšení kvality a bezpečnosti péče o pacienta na JIP. Využívá technologie, které lze implementovat do nemocničního informačního systému přímo v IKEM. Autorem řešení je dvoučlenný studentský tým s přezdívkou Close AI.

Třetí místo obsadilo inovativní řešení zvané Disquill od tříčlenného studentského týmu Mild Blue, které nabízí pomocí umělé inteligence zautomatizovat přípravu propouštěcí zprávy, což ve výsledku může lékařům ušetřit hodiny práce.

Cenu IKEM získal GlucoMiner. Přináší řešení, jak automaticky a s vysokou přesností zpracovat dokumenty z glukózových senzorů a implementovat je přímo do nemocničního informačního systému, což lékařům a zdravotním sestrám výrazně ušetří čas.

Cenu společnosti AstraZeneca získal tým Biohazard.*

Ceny společnosti InterSystems:

  1. Čarodějové – PathoSync
  2. ICU SpyEyes – VitalVision
  3. VariantCall – PathoX

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down