Kladenský panelový dům č. p. 2280 v ulici Dánská získal čistou fasádu se speciálním samočisticím povrchem, který dlouhodobě zamezí jejímu zašpinění atmosférickými nečistotami, zelenou řasou a plísněmi. Výrobce materiálu pro samočisticí povrch spolu s realizační firmou poskytl majitelům domu garanci, že povrch vyčištěné fasády zůstane po dobu deseti let čistý, neporoste na něm zelená řasa a plísně a nebude postupně šednout a černat v důsledku usazování špíny rozptýlené v ovzduší.
Unikátní samočisticí nanotechnologii s označením FN®, která získala řadu národních i mezinárodní ocenění, vyvinula a vyrábí nanotechnologická společnost Advanced Materials – JTJ sídlící v Kamenných Žehrovicích. Realizaci čištění fasády a vytvoření samočisticího povrchu zajišťovala společnost Nano4people, která společně s Advanced Materials-JTJ získala za uplatňování této technologie ocenění v soutěži O společenskou prospěšnost – Česká inovace 2014.
Samočisticí efekt speciálního povrchu fasády je založen na fyzikálně-chemickém efektu – fotokatalýze. Zajišťují jej polovodičové nanokrystaly fotokatalyzátoru – oxidu titaničitého, které přeměňují světelnou energii na čisticí sílu. Ta zamezí nejenom usazování špíny a růstu zelené řasy a plísní, ale také je schopna účinně čistit vzduch od škodlivých látek a zápachu. Samočisticí technologie uplatněná na fasádě domu v Dánské ulici navíc zajišťuje i účinné čištění ovzduší od imisí z automobilové dopravy, topení a průmyslové výroby. Dům v Dánské s téměř 1200 metrů čtverečních vysoce účinného fotokatalytického povrchu FN® je v současnosti nejvýkonnější čističkou ovzduší v České republice. Za rok totiž vyčistí od škodlivin více než 3,5 miliardy (!) kubických metrů vzduchu.
Dalším možnostem využití multifunkčních antibakteriálních nanonátěrů, například v interiérech mateřských a základních škol, se věnuje červnové vydání časopisu Moderní obec, které se ke čtenářům bude expedovat z tiskárny už příští týden.*
/zr/
Na snímku: Bytový dům v Dánské ulici v Kladně již po ošetření samočisticí nanotechnologií. Foto: archiv Nano4people