Favoritem soutěžní ankety Evropský strom roku je Chudobínská borovice. Hlasovat lze už jen tři dny

Soutěž Evropský strom roku 2020 vstupuje do své závěrečné fáze. Od neděle již podporovatelé svých stromů nevidí průběžné počty hlasů pro své favority, a to až do slavnostního vyhlášení výsledků 17. března. Poslední veřejná čísla dávala největší náskok české, 350 let staré Chudobínské borovici, která vedla s náskokem 34 885 hlasů. Stříbrnou příčku obsadili prozatímně ruský Osamělý topol z Kalmycké stepi s 25 426 hlasy a na třetím místě zakotvil chorvatský Jinan s Daruvaru s průběžným ziskem 23 417 podporovatelů.

Hlasování zůstává otevřené až do půlnoci 29. února na stránkách www.evropskystromroku.cz.

„Pro stromy se prozatím sešlo přes 232 tisíc hlasů. Chudobínská borovice si udržuje dlouhodobě náskok a prestižní titul tak vůbec poprvé možná zamíří do Česka, kde se nápad na hledání Stromu roku zrodil. Veřejnost může ale pořadím stále zamíchat, hlasování je otevřeno celý týden až do konce února a každý má dva hlasy,“ přiblížila soutěžní princip Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním koordinátorem ankety.

Podporu české reprezentantce vyjádřilo i několik osobností, mezi nimi i jedna z nejsledovanějších person českého Instagramu Leoš Mareš. „Společné hlasování nám jde, vy to víte. Naše borovice zatím v hlasování vede, poráží pěkné stromy a konkurence je silná. Věřím, že společně dotáhneme borovici k vítězství,“ vzkázal hlasujícím ve videu.

Na facebooku vznikla také skupina Fandíme chudobínské borovici, která spojila už více než sedm a půl tisíce lidí. Skupina slouží jako platforma pro fotky, malby, vzpomínky na zaniklý Chudobín a samozřejmě výzvy k hlasování pro českou favoritku.

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, které bychom měli chránit. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi.

Kdo nakonec vystoupí na bednu vítězů, to odhalí slavnostní večer 17. března v Evropském parlamentu v Bruselu pod záštitou europoslanců Luďka Niedermayera a Michala Wiezika.

Chudobínská borovice (borovice lesní, Pinus Sylvestris) roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady na Žďársku. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.*

/zr/

Na snímku: královna zatopeného údolí - Chudobínská borovice

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down