Finalisté soutěže Architekt obci 2020 jsou už známi

Vyhlášení vítězného tandemu obec – architekt, jemuž připadne ocenění Architekt obci udělované Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Svazem měst a obcí ČR a časopisem Moderní obec, je už tradiční součástí závěrečného slavnostního ceremoniálu soutěže Architekt roku. Organizátorem soutěže Architekt obci je společnost ABF, a. s., a letos poprvé bude toto ocenění uděleno i ve spolupráci s Českou komorou architektů a Asociací pro urbanismus a územní plánování ČR.

„Cílem soutěže je ocenění tandemu architekt - obec a vyzdvihnutí jejich rolí při procesu výstavby. Jasně se nám ukazuje, že spolupráce architekta nebo architektonického studia a samospráva obce přináší mnoho pozitivního jak pro spolupracující samotné, tak pro obec a její občany,“ vysvětluje Josef Morkus z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

„Chtěli bychom podporovat přístup samosprávy, která nepřemýšlí pouze v horizontu svého volebního období, ale dívá se do budoucna a sleduje dlouhodobý rozvoj obce. Opět se potvrzuje jedno - je nutné plánovat, mít strategii, pracovat na ní a postupně ji realizovat,“ říká František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR. Obrovským přínosem je doplňování týmů o krajinářské architekty, kteří vnášejí do rozvoje měst a obcí nový názor. Je třeba oceňovat především schopnost dlouhodobé a systematické spolupráce mezi odborníky a obcí,dodává Alena Klimtová ze Svazu měst a obcí ČR.

Odborná porota soutěže Architekt obci 2020 pracovala ve složení: Radka Vladyková - Svaz měst a obcí ČR, Josef Morkus - Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Petr Velička - Česká komora architektů, Petr Durdík - Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR, Milan Košař - držitel ocenění Architekt obci 2019, Ivan Ryšavý - časopis Moderní obec, a Regina Loukotová - zástupce ABF, a. s.

Porota diskutovala potenciál kvalitního architektonického rozvoje jednotlivých sídel a vybrala pět finalistů soutěže a vítěze, který bude představen na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže Architekt obci 2020  letošního 8. září v CAMP v Praze.

FINALISTÉ – ARCHITEKT OBCI 2020

  • Bratčice – Dan Šamánek

Přístup obce ukazuje, jak se dá uceleně pracovat s veřejným prostorem, přestože velikost a zajisté i rozpočet obce by mohl velmi jednoduše generovat zájem o jiné priority rozvoje. Forma provedené krajinářské stavby návsi je sice na tenké hranici mezi designem, který si můžeme dovolit jen díky dotacím, a konceptuální tvorbou navazující na tradiční podobu návesního prostoru, ale správné pochopení možností, které nám dává vegetace, společný veřejný prostor, měnící se vodní režim v krajině i sídlech a spolupráce s profesionálním přístupem krajinářského architekta k tématu, je výzvou, jež vedení obce pochopilo. Obec se tak odlišila od stovky pseudoromantických zelených, nebo naopak instantních technických, špatných a „drahých“ řešení v soudobé tváři venkova. Spolupráce obcí v otázkách investic a v následné údržbě veřejných prostranství s krajinářskými architekty je do budoucna nevyhnutelná a dobré příklady, jakými Bratčice jistě jsou, to jen potvrzují.

  • Havlíčkův Brod - Aleš Burian

Porota ocenila zejména dlouholetou spolupráci radnice s architektem Alešem Burianem z brněnské Architektonické kanceláře Burian – Křivinka. Od roku 2006 se díky této nepřetržité spolupráci ve městě uskutečnilo několik významných projektů revitalizace a přestavby historického jádra, aniž by došlo ke kolizi se statutem městské památkové zóny. K těmto pracím patří zejména dobíhající rekonstrukce Staré radnice či loni dokončená přestavba Smetanova náměstí, která navázala na předchozí revitalizaci hlavního historického Havlíčkova náměstí a přilehlých ulic. Architekt Aleš Burian jako autor uvedených děl významně přispěl i k tomu, že veřejnost přes některé počáteční obavy přijala složité úpravy historického jádra města za své. Porota soutěže konstatovala, že příklad Havlíčkova Brodu naznačuje, jak může dlouhodobě fungovat koncepční spolupráce externího architekta s městem při jeho rozvoji a správě.

  • Hodice - Milan Nytra a Hana Nytrová

Sílu dlouhodobé spolupráce obce a architektonického týmu porota spatřovala v důrazu na krajinné prvky v obci, v péči o ně, a především v jejich pojímání jako katalyzátorů pestrého veřejného života. Nezůstává ale jenom u nich, spolupráce se týká i rekonstrukce prodejny potravin na Obecní dům, opravy kulturního domu z 80. let i nově vybudované autobusové zastávky. Jde o kvalitní architektonické i krajinné intervence a o úspěšnou souhru vedení velmi malé obce a zkušeného architektonického týmu.

  • Holasovice - Lubomír Dehner

Porota pozitivně hodnotila dlouhodobou a soustavnou spolupráci obce s architektem, místním rodákem, který se podílel na přípravě urbanistického rozvoje obce a pak i na jednotlivých realizacích, včetně jejich budování. Jedná se o úpravu veřejných prostranství a také o rekonstrukce staveb občanského vybavení. Při jednotlivých úpravách je patrná snaha o zachování genia loci obce a potvrzení jeho charakteru. Důležitým aspektem je i spolupráce s veřejností, která je zapojena do přípravy jednotlivých regeneračních zásahů v obci a zároveň je vedena i k obecní spolkové činnosti. Přínos architekta pro rozvoj obce je nesporný.

  • Soběslav - Jaromír Kročák

Porota ocenila zejména dlouho trvající spolupráci architekta a samosprávy, jejímž výsledkem je rekonstrukce náměstí, parku a úpravy několika staveb, včetně obnovy a dostavby gotického hradu či přestavby kina na multifunkční kulturní centrum. Přestože Soběslav není velkým městem, může se chlubit cennými veřejnými prostory a hodnotnými stavbami. Město ve spolupráci s architektem o ně cílevědomě a koncepčně pečuje a jejich hodnoty vyzdvihuje a rozvíjí. V úvahu při tom bere i vliv úprav na mikroklima, provozní náročnost a co nejsnazší údržbu. Nezapomíná ani na zapojení veřejnosti, která projekty spoluvytváří. Nemalou roli v úspěšné spolupráci jistě hraje fakt, že pan architekt je soběslavským rodákem. Oceněný tandem již připravuje další projekt u kostela sv. Víta.

SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ UŽ 8. ZÁŘÍ V PRAZE

Slavnostní ceremoniál s předáním cen laureátům ocenění Architekt roku 2020 a Architekt obci 2020 se uskuteční 8. září 2020 od 18 hodin v prostorách Centra architektury a městského plánování (CAMP, IPR Praha, Vyšehradská 51, Praha 2).

/zr/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down