01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Financování projektu se neobejde bez náročné administrativy

Česká republika díky účasti na strukturální politice Evropské unie může získat z EU v letech 2004 - 2006 více než 81 miliard korun. Tyto dotace jsou určeny na projekty, které jí pomohou dostat se alespoň na průměrnou úroveň hrubého domácího produktu zemí EU.

V souvislosti s dotacemi EU využívá Česká spořitelna (ČS) zkušeností, které načerpala během předvstupního období, zejména při financování projektů v rámci programu SAPARD, kdy zafinancovala zhruba 40 % všech přijatých projektů.

Podle specialistů spořitelny získání dotace není tak složité, jak se na první pohled může zdát. Bez náročné administrativní přípravy se to ale neobejde.

Které doklady jsou nutné

Při žádosti o dotaci je investor povinen předložit celou řadu dokumentů, počínaje žádostí o dotaci, studií proveditelnosti přes analýzu nákladů a výnosů až po doklad o zajištěném financování celého projektu nebo jeho jednotlivých etap. V kolech, která proběhla a kde investoři předkládali své žádosti o dotace, se hodnotitelé žádostí setkali s řadou nedostatků (formální chyby, absence základních údajů, například způsob a zajištění financování projektu). Možností, jak zajistit financování projektů, je celá řada. Většina investorů využije s největší pravděpodobností především bankovní úvěry.

Investor nejpozději před podpisem smlouvy o financování musí prokázat finanční připravenost realizovat nejméně první etapu projektu (v případě víceetapového projektu). Pokud jde o jednoetapový projekt, pak musí tento doklad pokrýt náklady celého projektu. Akceptován je buď výpis z účtu žadatele (ne starší 30 dnů před podpisem smlouvy o financování), případně úvěrová smlouva, nebo závazný úvěrový příslib. Obce a kraje mohou toto krytí prokázat usnesením zastupitelstva obce nebo kraje o finančním závazku obce profinancovat příslušný projekt.

Spořitelna za účelem profinancování projektu vydává investorům jak závazné úvěrové přísliby, tak s nimi rovnou uzavírá úvěrové smlouvy.

V případě, že s investorem je uzavřena již úvěrová smlouva, tak čerpání úvěru je podmíněno předložením uzavřené smlouvy o financování mezi investorem a příslušným ministerstvem, kde je specifikována výše dotace na projekt.

Financování v 1. kole SROP

Během prvního kola přijímání žádostí pro Společný regionální operační program (SROP) bylo zaregistrováno 616 projektů, které žádaly o poskytnutí dotace z fondů Evropské unie a rozpočtu ČR. Celková hodnota těchto projektů byla 12,23 mld. Kč. Spořitelna vydala pro účely dokladování zajištěného financování úvěrové přísliby v celkové hodnotě 1,1 mld. Kč.

Na základě rozhodnutí ministra pro místní rozvoj č. 259/2004 ze dne 23. prosince 2004 byl vydán seznam projektů, které byly doporučeny k poskytnutí dotace ze státního rozpočtu ČR a strukturálních fondů EU v rámci 1. kola výzvy SROP. Seznam zahrnuje přibližně 130 projektů o celkové hodnotě 3,36 mld. Kč.

Financování projektů prvního kola je zajištěno následujícím způsobem:

úvěry České spořitelny: 805 mil. Kč,
financování až na základě veřejné soutěže: 815 mil. Kč,
vlastní finanční zdroje: 993 mil. Kč,
úvěry ostatních bank: 176 mil. Kč,
neznámé financování: 571 mil. Kč.

Z přehledu vyplývá, že ČS poskytla finanční prostředky na realizaci projektů prvního kola SROP, jejichž celkové náklady dosahují 25 % alokovaných prostředků na první výzvu. Je také připravena svým EU Programem pomoci všem subjektům, kteří budou chtít své projekty uskutečnit nejen v tomto programovém období, jež končí rokem 2006, ale i v následujících letech.
 

Co zahrnuje EU Program

Pro uchazeče o dotace z fondů EU připravila Česká spořitelna komplexní nabídku produktů, služeb a aktivit k pokrytí všech potřeb souvisejících s realizací projektů. Je to EU Program, který je určen jak soukromým subjektům (EU Program Bussines), tak zejména veřejnému a neziskovému sektoru (EU Program Region).

EU Program zahrnuje komplexní nabídku služeb celé Finanční skupiny České spořitelny, které může investor využít v jakékoliv fázi svého projektu, počínaje projektovým záměrem, přes realizační až po provozní část projektu. Program nabízí celou řadu služeb, počínaje základním informačním servisem (výše dotace na projekt, jak a kde žádat o dotaci, jaké formuláře jsou k získání dotace potřeba), přes poradenskou činnost a přípravnou část projektu (struktura financování projektu, vypracování projektové přihlášky, analýzy nákladů a výnosů, logického rámce, studie proveditelnosti), až po nezbytné financování celé akce.

Za účelem implementace EU Programu Region zřídila ČS novou pozici Poradce pro veřejný a neziskový sektor. Tento specialista poskytuje služby pouze veřejnému a neziskovému sektoru na všech 33 oblastních pobočkách po celé ČR. Tento odborník může klientům podat základní informace o možnostech získání dotace jak ze zdrojů EU, tak z rozpočtu ČR.

Dokáže poradit s otázkami typu:

Jak financovat projekt?

Jaký typ projektu je pro obec v současné době nejvýhodnější?

Co všechno potřebuje žadatel o dotaci (investor) předložit v souvislosti se žádostí o dotace?

Na jaké instituce se se žádostí o dotace obrátit aj.?

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down