Rezidenční budovy, které se v EU postaví po roce 2030, by měly být klimaticky neutrální. Jejich povinnou součástí mají být také instalace pro výrobu energie ze slunce. Na tomto a dalších bodech se dnes usnesli ministři a ministryně pro energetiku ze zemí EU. Přijali totiž společnou pozici ke Směrnici o energetické náročnosti budov. Právě budovy spotřebují 40 % energie v EU a jsou příčinou 36 % emisí skleníkových plynů souvisejících se spotřebou energie.
Nevládní organizace napříč Evropou vnímají probíhající revizi směrnice o budovách jako jedinečnou možnost implementovat ambiciózní klimatické cíle pro rok 2030 a zároveň pozvednout miliony lidí z energetické chudoby. Nevládní sektor zdůrazňuje, že součástí směrnice by měla být i komplexní nabídka finančních incentiv (pobídek) pro instalaci obnovitelných zdrojů energie v budovách nebo zákaz vytápění fosilními palivy.
Ministři debatovali také o tzv. plynovém balíčku, který má zajistit společná tržní pravidla pro obnovitelný a zemní plyn a vodík a podpořit dekarbonizaci evropského plynárenského systému. Již před představením balíčku loni v prosinci upozorňovaly neziskové organizace (CAN Europe) na to, že kvůli energetické krizi jsou některé jeho části zastaralé a žádaly Komisi, aby návrh přepracovala. V současné chvíli by bylo nejlepší projednávání balíčku přerušit a dát tak Komisi dostatek času na to, aby jej uvedla v soulad s novými projekcemi snižování spotřeby plynu a především se strategií REPower EU.
Oba dnes projednávané návrhy spadají do balíku klimatické legislativy ‘Fit for 55’, jehož cílem je snížit emise EU do roku 2030 o 55 % (oproti roku 1990) a dovést Evropskou unii do roku 2050 k uhlíkové neutralitě. Dnešnímu zasedání Rady EU pro dopravu, telekomunikace a energetiku předsedal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Postoje, které dnes evropští ministři a ministryně pro energetiku přijali, bude Rada EU obhajovat během následných trialogů. V nich bude hledat shodu na finálním znění těchto nařízení s Evropským parlamentem a Evropskou komisí.*
/zr/