01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francie nabízí zkušenosti a školení

Partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public Private Partnership, tzv. PPP) má ve Francii dlouhou tradici. Už v 19. století tam byla touto formou postavena například železniční síť. V současné době se tam díky koncesím uskuteční ročně více než čtyři tisíce PPP projektů.

Zkušenosti a informace o realizaci PPP projektů ve Francii a České republice si needávno vyměnili účastníci česko-francouzského semináře Partnerství veřejného a soukromého sektoru, který uspořádala v Praze Ekonomická mise při Velvyslanectví Francouzské republiky v ČR, francouzská agentura pro podporu obchodu Ubifrance a česká Asociace PPP ve spolupráci s dalšími partnery.

Z přednesených příspěvků vyplynulo mj. několik důležitých aspektů. Užitek z PPP projektu musí mít jak soukromý investor, tak samospráva (zadavatel projektu) a uživatelé (veřejnost). Aby se mohl uskutečnit, je potřebná politická vůle představitelů veřejné správy. Příprava takového projektu netrvá pár měsíců, ale mnohdy několik let. Vypsání výběrového řízení by vždy měla předcházet důkladná analýza s doporučením formy realizace (veřejná zakázka, PPP/PFI - Public Finacial Inciative). Pro všechny strany vždy existují rizika, proto je míra jejich sdílení a jasně definované odpovědnosti všech partnerů dalším důležitým faktorem. Má-li být PPP projekt úspěšný, je třeba umět vést soutěžní dialog. Ten veřejné správě umožní optimalizovat rizika, protože tato metoda je dovoluje přenést ze sektoru veřejného na privátní, a to za nejnižší možnou cenu. Ovšem s vědomím hlavního cíle, jímž je poskytování kvalitní veřejné služby občanům.

Ve Francii se této oblasti věnuje Institut delegované správy (Institut de la Gestion Déléguée - IGD), nezisková organizace, která se zabývá mj. vytvářením společných řešení, hledáním právního rámce PPP a poskytováním servisu. Institut se podílel na harmonizaci soutěžních podmínek, tvorbě porovnávacích a srovnávacích metod, na řešení procedurálních a finančních nástrojů apod. Jak zdůraznil generální ředitel IGD Piérre Van de Vyver, ve Francii už koncepce využívání metody PPP existuje a francouzská strana je ochotna se o své poznatky podělit. "Pokud bude zájem, můžeme zorganizovat pro naše české partnery školení přímo ve Francii," dodal.

Česko-francouzský seminář v Praze ukázal, že také Česká republikaje připravena na národní i komunální úrovni zahájit dialog o realizaci projektů PPP s potenciálními partnery.

Řečeno slovy jednoho z přednášejících: Důležité je, aby veřejná správa uměla přesně definovat svoje potřeby. Potom se může stát dobrýma zajímavým partnerem pro privátní sektor, který je schopen jí nabídnout své služby, know-how a finance. Jedině tak lze totiž úspěšně vést soutěžní dialog obou partnerů, který povede ke zdárnému konci celého PPP projektu.

EVA VÍTKOVÁ

 

Příklady dokončených či navrhovaných municipálních PPP projektů v České republice

Na česko-francouzském semináři byly prezentovány projekty z českých měst a regionů, z nichž vybíráme:

Tachov: Ve městě již od poloviny roku 2008 koncesionář provozuje nový víceúčelový sportovní areál. Hřiště s umělým povrchem, osvětlením a oplocením vyrostlo na místě bývalé skládky. Areál je a bude i po skončení smluvního vztahu v majetku města. Finanční zajištění bylo pokryto kombinací dotace ministerstva školství a prostředků soukromého investora. "S výsledkem jsme maximálně spokojeni, provoz areálu běží bez problémů. Každému městu bychom takovou formu realizace doporučili," pochvaloval si metodu PPP vedoucí investičního odboru Městského úřadu v Tachově Pavel Bluma.

Třebíč: Město plánuje revitalizaci stávajícího autobusového nádraží. Loni v září byl schválen koncesní projekt, který zahrnuje výstavbu obchodní galerie zastřešující plochu autobusového terminálu a podzemního parkoviště apod.

Velká Hleďsebe: Obec letos v březnu spustila projekt dodávek tepla a teplé vody. Jde o koncesi na provoz kotelny včetně rozvodů tepla a teplé užitkové vody v obci na pět let. Připravuje také revitalizační projekt bývalých kasáren Klimentov, kde by měla vzniknout nová čtvrť s rodinnými domy, byty, školou, vědeckotechnickým parkem a průmyslovou zónou.

Ústí nad Labem: Město se rozhodlo udělit koncesi na provozování autobusových a trolejbusových zastávek. Tím by se měl výrazně zvýšit komfort cestujících využívajících MHD. Podmínkou pro získání koncese je mj. zvýšení počtu zastřešených zastávek ze současných přibližně dvou stovek na 375. Nový provozovatel bude zastávky komerčně využívat. Zdrojem jeho příjmu by měly být světelné reklamní panely. Část zisku povinně odvede zpět do rozpočtu města. Jeho výši doplní uchazeč o koncesi ve své nabídce. Zastávky musí také pravidelně kontrolovat, udržovat a opravovat. Koncesní řízení by mělo skončit letos na podzim a smlouva by měla být podepsána na 15 let.

Tábor: Koncesní řízení začíná u projektu Vodárenské společnosti Táborsko, s. r. o. (vlastněna městy Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí), který by měl zajistit provozování vodohospodářské infrastruktury na dobu 10 let, tj. dodávky kvalitní pitné vody a smluvní investici na vybudování kontrolních míst na vodní síti (pro sledování průtoku a tlaku vody s cílem snížit ztráty) a dispečinku (po skončení koncese přejde do majetku společnosti). Nabídky budou přijímány do 27. 7. 2009, koncesionář by měl zahájit činnost od 1. 1. 2010.

Říčany: Potřebují rekonstruovat krytý zimní stadion a zvažují formu PPP na stavební práce a provoz zařízení. Bude vyhlášeno koncesní řízení, přičemž město si stanovilo závazek veřejné služby, kdy určitý počet hodin provozu zařízení musí sloužit veřejným potřebám.

Zadní Chodov: Malá obec u Mariánských Lázní hodlá revitalizovat areál bývalé Pohraniční stráže, kde následně bude vystavěna fotovoltaická elektrárna. Zvažuje se forma institucionálního a smluvního PPP, stavební práce a provoz elektrárny budou zajištěny koncesí.

Kraj Vysočina: Kraj zvažuje výstavbu multifunkčního administrativního komplexu, jehož součástí by byly prostory sloužící krajskému úřadu, dále integrovanému záchrannému systému, kongresovému centru apod.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down