Alsasko myslí na své mezinárodní postavení, a proto chce rozšířit kontakty s Českou republikou. Do Prahy to nedávno přijel sdělit prezident Rady regionu Alsasko Adrien Zeller.
Region Alsasko se může chlubit tím, že se stal čtvrtým největším francouzským regionálním exportérem. Je to výsledek obdivuhodný, uvědomíme-li si, jaké konkurenty Alsasko ve Francii má - počínaje Paříží přes kupříkladu Marseille až třeba po Lyon. Rada Regionu Alsasko už vypracovala strategický program na období let 2007-2013 s cílem zvýšit konkurenční schopnost v podmínkách rozšířené Evropské unie a v kontextu globalizace světové ekonomiky. Za své základní směry úsilí si Alsasané vybrali:
inovace jako stěžejní podmínku dalšího exportního rozmachu;
animace, tj. oživení v těch oblastech regionu, kde rozvoj zaostává;
solidaritu a zaměstnanost - hodnoty, bez nichž se dlouhodobý růst neobejde;
vytváření a rozvíjení malých a středních podniků, za jejichž hlavní oporu považují novou generaci podnikatelů (používají termín "podnikatelská mládež");
internacionalizaci - meziregionální, mezistátní, evropskou, mezikontinentální.
ZA PĚT HODIN TAKŘKA DO CELÉ EVROPY
Alsasko má výbornou geografickou polohu na Rýně. Počet jeho obyvatel se blíží dvěma milionům, přičemž 31 % z nich je mladších 25 let. Osmdesát procent evropských trhů lze z centra regionu dosáhnout za pouhých pět hodin jízdy vlakem či automobilem a rozvíjený systém dopravy je bude v nejbližších letech dále přibližovat. Hlavní město Alsaska Štrasburk je sídlem evropských a mezinárodních institucí a značného počtu vysokých a středních škol. Ve vybavení telekomunikacemi s ním ve Francii soutěží pouze Paříž.
Za svou slabinu považují Alsasané fakt, že nedokázali provázat na dynamické úrovni spolupráci mezi vysokými školami a podnikáním, ačkoliv tamní vysoké školy disponují značnými výzkumnými kapacitami. Zaostávání v sektoru služeb odsunulo Alsasany mezi 22 francouzskými regiony na 14. místo. Využitím této rezervy se region hodlá vyrovnat s nepříjemnou skutečností, že 10 % jeho obyvatelstva žije pod hranicí chudoby. Propojení školství a byznysu považuje Rada Alsaska za prioritu v měřítku lokálním i mezinárodním.
SÁZKA NA CENTRA INOVACE
Jako všechny regiony EU Alsasko usiluje o získání a rozvíjení podniků, které se vyznačují vysokou přidanou hodnotou a schopností proniknout na světové trhy. Organizátorskou roli mají v tomto směru sehrát regionální centra inovace a transferu technologií známá pod zkratkou CRITT. Zatím jich v Alsasku působí šest. Region jim usnadňuje jejich roli mj. tím, že nositelům projektů může přiznat příspěvek až 250 tisíc pro podniky a 150 tisíc eur pro laboratoře.
V regionu vznikla i specializovaná místní agentura pro inovace, která se věnuje výhradně zprostředkování spolupráce mezi univerzitami a podniky. Počet takových partnerství chce do roku 2010 zdvojnásobit a zároveň alespoň třicet alsaských podniků zapojit do velkých evropských programů. Regionální inovační fondy mohou na programech tohoto druhu participovat až do výše 1,8 milionu eur.
Alsasko si kupříkladu předsevzalo zachovat si postavení francouzského pilotního regionu ve výstavbě nízkoenergetických budov. Energetická diagnostika má nabídnout tyto nové možnosti v soukromém i veřejném sektoru. Region hledá pro uplatnění těchto technologií nové způsoby i vlastní finanční nástroje.
VZDĚLÁNÍM PROTI NEZAMĚSTNANOSTI
Partnerství stát - region se má v letech 2007-2013 rozvíjet v různých sektorech. Za mimořádně důležité je Alsasané považují ve sféře vzdělávání. Zaměstnání v regionu hledá 60 tisíc žadatelů o práci. Novou profesionalizací by mnoha z nich měla přinést nabídka vzdělání na úrovni Bac+2 či Bac+3, tj. maturita a pomaturitní dvouleté, respektive tříleté specializované kurzy pořádané ve spolupráci s byznysem, vysokými školami a evropskými fondy. Počet studentů v pomaturitním vzdělávání se má do roku 2015 zdvojnásobit.
Region si také povšiml, jak je účinné poskytovat podporu právě mladým podnikatelům a pomáhat jim zejména při překonávání obavy z rizika. Zvláštní péči region věnuje firmám, které expandují ve vývozu. Poskytuje podporu regionálním aktérům, kteří se chtějí rozvíjet na bázi mezinárodního působení. Region i školy si uvědomily, že cestu k úspěchům v globalizačních procesech otevírá velmi dobrá znalost nikoliv pouze jednoho, nýbrž alespoň dvou cizích jazyků.
NEVYUŽITÁ SYNERGIE
Alsasko se iniciativou Adriena Zellera obrací na české regiony a podniky, které řeší podobné otázky rozvoje a zaměstnanosti. Adrien Zeller vyzývá ke vzájemnému poznání a účinnému využívání možností obchodu a kooperace. Zkušenosti s vytvářením evropského přeshraničního regionu Porýní, opírajícího se o synergii měst na Rýně, jejich univerzit a inovačních schopností, jsou pozitivní. Synergii, již Evropě může nabídnout širší meziregionální spolupráce mezi Štrasburkem a Prahou, Alsaskem a Českem, považuje prezident Zeller za nevyužitou.
Síť TGV (vysokorychlostní železnice) se rozšiřuje. Přiblížila Paříž ke Štrasburku na necelé dvě hodiny pohodlné jízdy, spojí Rýn s Rhonou a Rýn s Dunajem. Magistrála Paříž - Budapešť je už vyprojektována. Povede přes Mnichov a Vídeň a spojí vysoce rychlostní železnicí Francii s východní Evropou. Zatím však nezahrnuje žádné z významných měst České republiky.
VLADIMÍR BRABEC