Soutěž Odpadový Oskar vyhodnocuje množství směsných odpadů, které vyprodukují občané jednotlivých obcí. Klade si tak za cíl upozorňovat na zodpovědné nakládání s odpady a motivovat k lepšímu třídění a ke snižování směsného komunálního odpadu. Soutěž letos spolek Arnika vyhlásil už pošesté.
„Lidé z oceněných měst jsou velmi zodpovědní k životnímu prostředí a za svou svědomitost ve třídění si zaslouží velké poděkování. Toho by však nedosáhli bez vynikajících podmínek třídění a motivace lidí ze strany vedení města,“ okomentoval výsledky letošního ročníku soutěže odborník Arniky na odpadové hospodářství Milan Havel.
Kromě města Fulnek, které letos zvítězilo v kategorii sídel nad 5000 obyvatel, vynikly Dalešice mezi městy do 1000 obyvatel a Chvalšiny mezi městy do 5000 obyvatel. Nejlepších výsledků dosahují tam, kde lidé platí za svoz jen skutečně vyhozeného množství odpadů (tzv. PAYT).
Vedle oceněných obcí a měst Arnika také vyzdvihla příklady dobré praxe měst Červený Kostelec v Královéhradeckém kraji a Příbor v Moravskoslezském kraji za výbornou práci na zlepšování odpadového hospodářství.
VÝSLEDKY OBCÍ V ČESKÉ REPUBLICE PODLE ÚDAJŮ ZA ROK 2019
Obce do 1000 obyvatel
Obce od 1001 do 5000 obyvatel
Obce nad 5000 obyvatel
Příklady dobré praxe odpadového hospodářství jsou detailněji popsány na: https://arnika.org/kauzy-odpady. Za šest let konání soutěže bylo takto oceněno dvacet obcí.
Česká republika má oproti ostatním vyspělým zemím výrazně vyšší produkci směsného komunálního odpadu. Domácnosti a firmy naší republiky ročně vyhodí v průměru 270 kg, zatímco v Rakousku nebo v Německu je to jen 170 kg. Je nejvyšší čas, abychom množství směsného komunálního odpadu ještě více snížili a v nejlepším případě předešli jeho vzniku.*
/zr/
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. The B2Bcrowd