01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Geografická data Prahy na jednom místě

Když jsme se jako obyvatelé sídliště snažili zabránit tomu, aby nám pod okny vzniklo odpadové hospodářství, dobře nám posloužil pražský Geoportál. Snadno a rychle jsme se dostali k informacím, které byly nejednou v rozporu s tvrzením investora i úřadem městské části.

Posláním Geoportálu hl. m. Prahy je umožnit snadné dohledání dat, mapových aplikací, mapových služeb a informací o geografických datech a digitálních mapách, které vytváří, nebo spravuje Hlavní město Praha, většinou prostřednictvím Útvaru rozvoje hl. m. Prahy (ÚRM) jako příspěvkové organizace. »Je to takový velký rozcestník, jehož jednotlivé aplikace jsou vyvíjeny samostatně, ale tvoří velkou rodinu mapových aplikací,« říká Jiří Čtyroký, vedoucí odboru prostorových informací ÚRM. »Snažíme se, aby dílčí aplikace měly jednotné či podobné ovládání, obdobný design a komunikovaly spolu.«

Geoportál (www.geoportal.cz) byl spuštěn vloni v březnu a průběžně je dále rozvíjen. Dlouhodobě zaznamenává návštěvnost 100 až 150 unikátních návštěvníků denně, ale mnozí uživatelé již našli »své« mapové aplikace a přistupují k nim přímo. Denní návštěvnost oblíbenějších aplikací je vyšší - Cenová mapa zhruba 550, Výkresy územního plánu kolem 200.

»Největší využití mají stránky Hledání dat, služeb a aplikací, což je klíčová funkce geoportálu, a stránky věnované Mapovým aplikacím, Mapovým službám a Datovým sadám,« uvádí Jiří Čtyroký.

TIPY PRO VEŘEJNOU SPRÁVU

Pokud jde o veřejnou správu, té by zvláště doporučil aplikaci Georeport, která přináší nejrychlejší souhrnnou informaci o území z nejaktuálnějších dat, jež má město k dispozici. Z méně známých novějších aplikací je třeba zmínit některé novinky - např. Archiv ortofotomap, zpřístupňující letecké mapy Prahy od roku 1938 do současnosti, nebo Archiv územních plánů.

Poskytování dat prostřednictvím mapových služeb zažilo během posledních let obrovský boom. Mnoho státních organizací, firem, ale i nadšených jednotlivců po celém světě buduje mapové servery, a zveřejňuje v různé podobě geografická data. Přitom se nejedná o pouhé zobrazení statického »obrázku« vybraného území, ale o dynamické interaktivní mapy, jež uživateli umožňují se v mapě pohybovat a získávat informace o zobrazených objektech.

Na pražském Geoportálu je v podstatě celý obsah mapových aplikací dostupný také formou veřejných mapových služeb. Mezi méně známé mapové služby, které si zaslouží větší využití, patří zejména Digitální mapa Prahy obsahující kompletní obsah Technické mapy včetně inženýrských sítí, dále výkresy územního plánu, územně analytických podkladů a další.

DO DRUHÉHO ROKU S NOVINKAMI

V červnu byla na portálu zveřejněna aplikace pro hledání území splňujícího určité parametry, např. využití podle územního plánu, dostupnosti MHD apod. V srpnu mají být publikovány vylepšené informace o mapových službách a rozšířené informace o datových sadách. Velkou změnou projde i sekce pro veřejnost.

Při spuštění Geoportálu se uvádělo, že jiné kraje obdobně komplexní systém nenabízejí. A zřejmě dosud Prahu nedostihly, avšak za inspirativní z obdobně zaměřených portálů pokládá Jiří Čtyroký Portál mapových služeb Zlínského kraje (dostupný na http://gis.kr-zlinsky.cz/) nebo Mapový portál Jihomoravského kraje (na adrese http://mapy.kr-jihomoravsky.cz).

JAROSLAV WINTER

šéfredaktor portálu Helpnet

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down