O Programu obnovy venkova (POV), jehož součástí je možnost podání projektů na připojení k síti internet, se v současné době mezi knihovnickou veřejností hovoří téměř běžně. Společně s PhDr. Janou Krulišovou z Národní knihovny jsme začátkem roku 1999 připravily základní informace pro veřejné...
O Programu obnovy venkova (POV), jehož součástí je možnost podání projektů na připojení k síti internet, se v současné době mezi knihovnickou veřejností hovoří téměř běžně.
Společně s PhDr. Janou Krulišovou z Národní knihovny jsme začátkem roku 1999 připravily základní informace pro veřejné knihovny a jejich zřizovatele o tomto zajímavém grantovém programu. Zároveň jsme připravily rámcový návrh projektu pro vytvoření informačního centra obce ve veřejné knihovně. Ten měl knihovnám a jejich zřizovatelům usnadnit práci při tvorbě konkrétního projektu.
Možnosti k podání projektu využily nejen veřejné knihovny okresu Havlíčkův Brod, ale i okresů Ústní nad Orlicí, Vsetín, Karlovy Vary a dalších. Bylo podáno asi 25 projektů na připojení veřejné knihovny v obci na síť internet. Téměř 20 veřejných knihoven se díky těmto projektům připojilo na síť internet a začalo využívat ve své práci moderní informační technologie. Tyto knihovny dnes poskytují občanům nejen klasické knihovnické služby, ale postupně se stávají kvalitními informačními centry v místě své působnosti.
Zákon o svobodném přístupu k informacím, dokument Státní informační politika i současný trend v síti veřejných knihoven dávají velkou šanci rovněž připojení malých veřejných knihoven na síť internet. Veřejné knihovny jsou v současné době přirozeným informačním centrem obcí a měst. Jsou součástí nejvýznamnější a nejširší sítě veřejných informačních služeb v ČR, a proto mohou nejlépe zajistit veřejný přístup k informacím. Bez této sítě a jejího kompatibilního propojení s jinými sítěmi by Státní informační systém nemohl být plně funkční.
Největším problémem je přesvědčit starosty a jejich zastupitelstva o účelnosti projektu na vytvoření informačního centra v obci a jeho připojení na síť internet. Také nápad využít právě jejich veřejnou knihovnu pro umístění nového informačního centra je nutné v některých případech velmi důkladně odůvodnit a vysvětlit. Myslím si, že se jedná o obecný jev a že podobnou přesvědčovací metodu budou muset vůči svým zřizovatelům uplatnit všechny veřejné knihovny, které se rozhodly zapojit do POV.
Vzhledem k pokračování Programu obnovy venkova je zřejmé, že zpracovaná obecná doporučení budou mít s jistými úpravami určitě svou platnost i v dalších letech. Vzorový projekt je k dispozici veřejným knihovnám a jejich zřizovatelům na elektronické adrese nebo na adrese Okresní knihovna, Havlíčkovo náměstí 87, 580 01 Havlíčkův Brod, tel.: 0451/233 53.