01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Granty pro lepší život v obcích

Program 3x 333 tisíc pro aktivní život obce Dobročinného fondu Philip Morris ČR je jedním z příkladů, jak soukromý sektor může vytvářet dobré vztahy s neziskovými organizacemi a obcemi. Fond je spravován Nadací VIA, která zajišťuje i veškeré činnosti související s udělováním grantů. O podporu...

Program 3x 333 tisíc pro aktivní život obce Dobročinného fondu Philip Morris ČR je jedním z příkladů, jak soukromý sektor může vytvářet dobré vztahy s neziskovými organizacemi a obcemi. Fond je spravován Nadací VIA, která zajišťuje i veškeré činnosti související s udělováním grantů.

O podporu projektů na obnovu či výstavbu veřejných prostranství nebo rekonstrukci a oživení veřejných budov mohou žádat občanská sdružení, nadační fondy, obecně prospěšné společnosti i církevní právnické osoby (nikoliv však církve). Kritériem není jen to, jak projekt vede k oživení místních tradic a spolkového života s co nejširším zapojením veřejnosti a využitím dobrovolné práce občanů. Ale i to, zda žadatel zajistil spolufinancování projektu nejméně ve výši 99 tisíc korun a zda si pro něj získal i podporu obce.

Letos granty po 333 tisících korun obdržely projekty Občanského sdružení Stránské (místní část Rýmařova na Bruntálsku), Mateřského centra Ententyky v Heršpicích na Vyškovsku a Sbor dobrovolných hasičů (SDH) ve Vilémovicích na Blanensku.

PŘÍBĚH LESŮ A LIDÍ RÝMAŘOVSKA

Ve Stránském se před třemi lety skupina občanů rozhodla vrátit život do místa, kde tehdy bydlelo jen 54 stálých obyvatel (dnes už je jich o deset víc). Projekt Příběh lesů a lidí Rýmařovska/pokračování využije poskytnutý grant na vybudování aktivní relaxační zóny s bylinnou zahradou a maketami technických vodou poháněných staveb, čímž se místo zatraktivní i pro turisty.

Místopředsedkyně sdružení Vladimíra Křenková říká: "To, že by se naše obec měla měnit k lepšímu, víme všichni. Jen jsme potřebovali příležitost, kterou nám poskytl Dobročinný fond spolu s Nadací VIA. Když jsme možnost grantu objevili, naše sdružení hned svolalo místní obyvatele i chalupáře, aby sami navrhli, co by se mohlo s jeho případnou pomocí u nás podniknout. Důležitá je pro nás i podpora města Rýmařov. Na radnici ovšem nechodíme se slovy: Chceme, udělejte, starejte se... Je to právě naopak. Například jsme chtěli začít psát kroniku naší osady. Starostovi Ing. Petru Kloudovi jsme přednesli návrh, že se kronikářka vzdá odměny a potřebné informace si bude zajišťovat na náklady našeho sdružení. Teprve pak přišla otázka: A jak, pane starosto, naši kroniku podpoříte vy? Tak vznikla dohoda, že město bude hradit dokumentační papír a svázání kroniky jednou za dva roky."

Připomeňme, že ve Stránském občanské sdružení už provozuje Nedělní školu, jejímž prostřednictvím se snaží udržet a rozvíjet stará řemesla, jako například košíkářství, ruční zpracování vlny, pečení chleba, batikování, drátování, použití bylin nebo vázání mašlovaček. Součástí školy je i knihovna a veřejný internet.

REKULTIVACE OBECNÍ ZAHRADY V HERŠPICÍCH

Malé obce do jednoho tisíce obyvatel mají minimum možností, aby mohly samy realizovat projekty na úpravu veřejných prostranství či oživení veřejných budov. Starosta Heršpic Jiří Ziegler to vysvětluje tím, že i tato sídla dnes musí řešit řadu důležitých a finančně velmi náročných investičních akcí, jako je rekonstrukce či výstavba vodovodů a kanalizací i další infrastruktury. Obec proto uvítala, když si mateřské centrum vzalo za své rekultivovat zanedbanou obecní zahradu a vytvořit z ní prostor pro společná setkávání, kulturní akce či soutěže a zábavu pro děti.

Ivana Zástřešková z mateřského centra vysvětluje: "Na projektu se pracuje od loňského léta. Připravili jsme anketu, jíž jsme si mapovali zájem občanů o obnovu zahrady, jed- nali jsme s obcí a dalšími organizacemi o možnosti spolupráce, začali psát projekt a oslovovat možné partnery a sponzory. Tato fáze vyvrcholila získáním grantu z Dobročinného fondu a uspořádáním dvou veřejných setkání s občany. Setkání jsme vždy spojili s kulturním programem a možnost, jak obrázky vyjádřit své představy o zahradě a dětském hřišti dostaly také děti. Fantastická je i vstřícnost místních podnikatelů, kteří pomáhají finančně i odbornými pracemi."

Zahrada je už vyklizena, odstranily se nálety, provedly nutné terénní výkopy, vystavěla opěrná zídka - to vše na brigádách pokaždé s účastí mnoha desítek lidí. V červnu už byly instalovány dětské herní prvky, následovat bude dětské hřiště a plocha pro pétanque, přibude nová cesta a postaví se krb, vysadí se stromy a keře apod. Ještě letos chce MC Ententyky v zahradě uspořádat svůj tradiční adventní jarmark, jehož výtěžek připadne na dálku adoptované holčičce Hawe do Nové Guineje.

NÁVES POD MACOCHOU

Ve Vilémovicích dávali dohromady svůj Program obnovy venkova už v roce 1996, kdy občané mohli vyjádřit své náměty i vyplněním dotazníku. Tak došlo rovněž na požadavek rekonstrukce požární nádrže na návsi. Na další proměnu středu obce však tehdy nezbývaly peníze, a proto se o návsi opět začalo mluvit až s počátkem tohoto volebního období. Starosta František Kala podotýká, že to byli právě hasiči, kteří pro svoji aktivitu v jiných oblastech byli vyzváni, aby se stali garanty projektu Náves pod Macochou. Partnerem projektu, který by měl být uskutečněn nejpozději napřesrok v červnu, je obec, místní sokolové a skauti, ale také někteří místní řemeslníci a další neziskové organizace a sdružení. K výstupům projektu bude patřit nové dětské hřiště, sadové a parkové úpravy, lavičky a zastřešené sezení atd. František Kala zdůrazňuje: "Největší přínos projektu však vidím v dalším utužení sousedských vztahů a zapojení občanů i organizací do obecně prospěšných činností."

"Pomocí Programu 3x 333 tisíc pro aktivní život obce jsme za čtyři roky podpořili už tucet organizací celkovou částkou čtyř milionů korun. Každý ročník nás znovu a znovu utvrzuje o správnosti rozhodnutí směrovat peníze z fondu k lidem, kteří k nim přidají své úsilí, práci a odhodlání," uzavřela Petra Dobešová ze společnosti Philip Morris ČR.

IVAN RYŠAVÝ

Chcete vědět víc?

Informace o uvedeném programu i podpořených projektech lze nalézt na internetové adrese Dobročinného fondu Philip Morris ČR http://www.dobrocinnyfond.cz/np/index.php a Nadace VIA www.nadacevia.cz.

Výzva k předkládání projektových záměrů bývá vydána počátkem příslušného kalendářního roku. Předkladatelé nejlepších z nich jsou pak vyzváni k předložení úplných projektů, třem nejlepším se udělí vždy po jednom grantu ve výši 333 000 Kč.

ZDROJ: NADACE VIA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down