Dobrovolní hasiči jsou pro fungování obce nepostradatelní, ke své činnosti však potřebují zázemí. Obec Horní Lideč na Vsetínsku otevřela v září 2009 nové výcvikové středisko, které slouží nejen místním hasičům, ale i dobrovolným hasičům celého Zlínského kraje. Žádost o dotaci z ROP Střední Morava...
Dobrovolní hasiči jsou pro fungování obce nepostradatelní, ke své činnosti však potřebují zázemí. Obec Horní Lideč na Vsetínsku otevřela v září 2009 nové výcvikové středisko, které slouží nejen místním hasičům, ale i dobrovolným hasičům celého Zlínského kraje. Žádost o dotaci z ROP Střední Morava podala obec v květnu 2008 a stavět se začalo už v říjnu.
»Naši hasiči měli zastaralou techniku a několikrát přestavovaná zbrojnice také nevyhovovala,« zdůvodňuje záměr obce starosta a současně manažer projektu Josef Tkadlec. »Pro fyzickou přípravu hasičů jsme již měli dostatečné zázemí - stadion včetně tartanové dráhy. Vznikem střediska jsme vytvořili kvalitní podmínky pro odbornou a fyzickou přípravu i práci s technikou soustředěnou na jednom místě,« dodává Josef Tkadlec.
PROJEKT S REGIONÁLNÍM DOSAHEM
Pro přípravu a řízení projektu mohla obec využít vlastní síly, protože s projekty podporovanými z evropských zdrojů již měla zkušenosti. Finální zpracování žádosti, organizace výběrových řízení a monitoring však byly z kapacitních důvodů zajišťovány také externě. »Hodně času nám zabrala přípravná fáze. S hlavním partnerem projektu - Krajským sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska jsme úzce spolupracovali tak, aby středisko bylo schopné poskytovat služby podle jejich představ,« vysvětluje Josef Tkadlec. Dalším partnerem byl Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, s nímž obec konzultovala projektový záměr, aby co nejvíce odpovídal jeho Strategii.
Z původní hasičské zbrojnice zbyla pouze část základů a garáže. Výstavbou nové budovy vznikl prostor pro teoretickou přípravu hasičů - vybavená specializovaná učebna. Pro fyzickou a praktickou přípravu byly upraveny tréninkové prostory včetně vybavení. Vznikl i nový prostor pro uskladnění hasičské techniky - nové cisterny, vozidla pro přepravu osob, vozíku pro přepravu pomůcek, nářadí a čerpadel.
Středisko nabízí také tréninkové kempy pro jednotky sdružení dobrovolných hasičů včetně stravování, ubytování a relaxace. V učebně se mohou konat různá školení.
DO BUDOUCNA »MĚKKÉ« PROJEKTY
»Je potřebné rozvíjet hlavně projekty, které v konečném důsledku napomáhají rozvoji celého regionu. Výcvikovým střediskem jsme položili dobrý základ pro řešení krizových situací. V příštích letech bychom chtěli realizovat projekty, které budou zaměřeny na rozvoj lidských zdrojů. Počítáme samozřejmě s využitím již vybudovaného zázemí,« uzavírá Josef Tkadlec.
Středisko je otevřeno také dobrovolným hasičům i z jiných obcí a krajů.
FOTO: ARCHIV