01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hazardují obce a kraje s penězi?

Nedávno v médiích několikrát padla zmínka o investicích pomocí tzv. repo operací. Diskuse o nich se rozproudila zejména poté, co Česká národní banka hromadně rozeslala hejtmanům i starostům měst a obcí dopis, v němž poukazovala na možná rizika, která mohou být s tímto způsobem investování spojena. Protože většina představitelů územních samosprávných celků se s repo operacemi běžně nesetkává, nebylo by divu, pokud by nyní tento pojem začali spojovat pouze s jakousi pofidérní, extrémně rizikovou spekulací.

Zastavme se proto u propastného rozdílu mezi spekulativním a konzervativním typem repo operace a hlavně se pokusme zodpovědět otázku, na co je nutné dát si u tohoto typu investování největší pozor. Repo operace totiž nemusí být pouze hazardem, ale může představovat zajímavý způsob zhodnocování krátkodobých financí.

DVA TYPY REPO OPERACÍ

Kdybychom totiž chtěli skutečně objektivně zjištovat, zda některé obce hazardují se svými penězi, museli bychom jednoznačně rozlišit, jaký typ repo operací využívají. V úvahu přicházejí následující dva typy repo operací s diametrálně odlišnou mírou rizikovosti:

spekulativní repo operace,

reverzní repo operace sloužící ke zhodnocování peněz.

Spekulativní repo operace jsou založeny na investování do cenných papírů s jednoznačným cílem maximalizovat zisk. Tento typ jednoznačně patří (z pohledu investora) mezi velmi rizikové operace. Jejich princip spočívá v tom, že pokud mu spekulace vyjde, dosáhne obvykle třikrát až desekrát vyššího výnosu, než kdyby repo operaci nevyužil. Tento typ repo operace rozhodně není vhodný pro konzervativní investory, k nimž se bez diskuse řadí i kraje a města. Protože se však v praxi téměř nevyskytují případy, kdy by města či kraje tímto způsobem investovaly, budeme se podrobněji věnovat druhému typu repo operace.

Reverzní repo operace jako zajímavý způsob krátkodobého zhodnocování peněz má zcela jiný účel a riziko. Při této operaci není cílem investora spekulativně znásobit svůj výnos, nýbrž za předem definovaného a kontrolovaného rizika dosáhnout zajímavého krátkodobého zhodnocení svých dočasně volných finančních prostředků. Toto zhodnocení se přitom pohybuje nad úrovní VIP bankovních úložek, a to o 1-2 % p. a. (takže pokud je úrok například 2 % p. a., reverzní repo operace nabízí 3-4 % p. a.).

Stojí za zmínku, že reverzní repo operace dnes využívá i drtivá většina bank operujících na českém trhu. To samo o sobě dodává tomuto způsobu zhodnocování punc serióznosti. Pokud tento nástroj používají i seriózní konzervativní tuzemské banky, proč se strhlo tolik povyku ohledně jeho využívání kraji a městy?

Odpověď je poměrně jednoduchá: ČNB v několika případech dostala signál, že repo operace, resp. reverzní repo operace se prezentují městům a obcím neadekvátním způsobem, a to společně s neadekvátním zajištěním celé transakce. ČNB se tak oprávněně (z titulu regulátora finančního trhu) snažila na tento fakt poukázat. Avšak s příslovečnou vaničkou se nechtěně podařilo téměř vylít i dítě. Řada konzervativních investorů se totiž v důsledku zmíněného dopisu ČNB vyděsila natolik, že nyní při pouhém vyslovení slova "repo" má představu čehosi extrémně rizikového.

Důležité je, aby se města a kraje nepouštěly do prvního typu repo operací, tj. spekulativních repo operací. Ty jsou totiž určeny odlišnému typu investorů, který má při investování zcela jinou motivaci. Pokud před tímto typem operací ČNB města a kraje varuje, je to zcela namístě.

CO JE TO ZAJIŠTĚNÍ

Dobré je však upozornit, že neexistuje žádná vhodná či nevhodná reverzní repo operace, ale pouze její dobré či špatné zajištění. Co se rozumí pod pojmem zajištění?

Uveďme si pro názornost následující příklad. Investor poskytne své finanční prostředky v objemu 100 jednotek investičnímu zprostředkovateli a ten mu ve stejném okamžiku na jeho majetkový účet ve Středisku cenných papírů připíše cenné papíry v objemu 120-130 jednotek. Tyto cenné papíry jsou na účtu investora po celou dobu trvání reverzní repo operace a slouží jako reálná zástava za zhodnocované peněžní prostředky. Z výše uvedeného je zřejmé, že čím kvalitnější je tato zástava, tím menší je riziko celé operace. Investor má totiž na účtu jako zástavu mnohem větší majetek, než jaký investoval, a má tak dostatečně pokryto své investiční riziko.

Tím se dostáváme k meritu celé transakce. Pokud jsou totiž jako zástava použity kvalitní cenné papíry (běžně jde o nejkvalitnější akcie obchodované na hlavním trhu české burzy, jako jsou akcie společností ČEZ, Komerční banka, Telefónica O2, Unipetrol apod.), je riziko reverzní repo operace velmi nízké.

Proč? Pokud totiž má investor na svém účtu jako zástavu například velmi kvalitní akcie Komerční banky v hodnotě 120 až 130 jednotek - a přitom reálně investoval pouze 100 jednotek, má celou transakci přezajištěnu o 20-30 %.

Dokud tedy akcie Komerční banky nespadne z ceny 120, resp. 130 pod úroveň 100 (což reprezentuje denní propad ceny o 16,7 %, resp. 23 %), je jeho investice touto zástavou stále stoprocentně pokryta.

JAKÉ BY MĚLO BÝT PŘEZAJIŠTĚNÍ

Uvedený příklad dokládá, na co si investor, využívající reverzní repo operace, musí dávat pozor:

Zaprvé je to úroveň přezajištění celé transakce: Přezajištění (o kolik zástava převyšuje vstupní investici) by mělo být alespoň o 20 % vyšší (to je standard, který používají tuzemské banky; ty tímto způsobem běžně zhodnocují své finance v řádu několika miliard Kč).

Zadruhé je to výběr kvalitního cenného papíru, který je použit jako zástava: Zde doporučujeme využít výhradně nejkvalitnější a nejvíce obchodované akcie z hlavního trhu Burzy cenných papírů Praha či z jiného vyspělého trhu, na kterém je zajištěna dostatečná denní likvidita. Hodnota zástavy musí být neustále (na denní on-line bázi) monitorována pomocí tzv. Risk managementu. Investor totiž musí mít zajištěno, že po celou dobu trvání reverzní repo operace bude hodnota zástavy převyšovat hodnotu jeho investice (čímž bude operace po celou dobu svého trvání přezajištěna). V praxi je běžné (a osvědčilo se to zejména během větších propadů na akciových trzích), že pokud se úroveň přezajištění dostane pod určitou hodnotu (předem dohodnutou s investorem - obvykle +10 % až +15 %), je celá reverzní repo operace předčasně uzavřena a vyplacena i s naběhlým úrokem. Následně je otevřena nová reverzní repo operace, která už má opět přezajištění přesahující o +20 % až +30 % hodnotu investice.

TŘI ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

Pro všechny investory, kteří se o reverzní repo operace zajímají (či jsou jim na trhu nabízeny), platí tři jednoduchá pravidla:

požadovat přezajištění alespoň +20 % (řada měst a krajů má toto přezajištění dokonce na úrovni +25 až +30 %);

jako zástavu využívat jen kvalitní a pravidelně obchodované cenné papíry (akcie či dluhopisy);

svěřit realizaci celé transakce odborníkům, kteří jsou schopni pomocí Risk managementu on-line monitorovat, že hodnota zástavy neustále převyšuje hodnotu investice.

Pokud nejsou všechny výše uvedené podmínky bezezbytku splněny, je třeba dát zapravdu ČNB, pokud na takovýto fakt poukáže jako na potenciálně problematický.

Naopak, pokud tři výše uvedené podmínky jsou splněny, není třeba se reverzních repo operací obávat a roční výnos na úrovni 3,5 až 4 % je dostatečně atraktivní odměnou pro investora, který dnes tradičními úložkami tak tak vydělá na inflaci. Mnohaletá pozitivní zkušenost tuzemských bank, řady obcí a krajů, ale i privátních investorů tento fakt jen potvrzuje.

DALIBOR MÁTL
obchodní ředitel ATLANTIK AM

Oslovená města: S reverzními repo operacemi máme dobrou zkušenost

Čistý výnos poměrně vysoko nad 3 % p. a., zajištění kvalitními cennými papíry obchodovatelnými na pražské burze a úroveň přezajištění od +25 do +30 %. Tak lze charakterizovat reverzní repo operace, do nichž vstoupila dvě statutární města a jedno menší, která jsme oslovili kvůli jejich zkušenostem s tímto druhem nakládání s krátkodobě volnými peněžními prostředky. Dodejme ještě, že výnos z těchto transakcí nepodléhá srážkové dani.

Statutární město Chomutov využívá reverzní repo operace od března 2006. "Původně jsme tímto nástrojem zhodnocovali pouze zlepšený hospodářský výsledek roku 2005 ve výši 74 mil. Kč," říká Ing. Jan Mareš, vedoucí ekonomického odboru magistrátního úřadu. "Tehdy jsme měli krátkodobé volné peněžní prostředky, které by pouze ležely na běžném účtu, než v červnu zastupitelstvo schválí závěrečný účet města a rozdělení hospodářského výsledku. Volili jsme proto krátkodobou investiční strategii na dobu tří měsíců. Protože město mělo i v další části loňského roku nové investiční akce kryté z jiných zdrojů, obnovovalo následně repo operaci vždy o jeden kalendářní měsíc. Během roku jsme na zhodnocování přidali dalších 60 mil. Kč. Před koncem roku jsme z účetních důvodů repo operaci vypořádali a znovu ji obnovili v lednu 2007 částkou 100 mil. Kč."

Chomutov má repo operaci zajištěnu zástavou vysoce likvidních akcií TOP 10 společností, které se obchodují na Burze cenných papírů Praha. Město si sice jmenovitě nevybírá akcie, jimiž má být repo operace zajištěna, avšak po dohodě se správcem předem stanovilo skupinu velmi likvidních cenných papírů, v níž se správce musí pohybovat. Původní repo operace byla kryta akciemi společnosti ČEZ, následné obnovení akciemi Erstebank, letos je transakce zatím kryta akciemi Unipetrolu. Akcie jsou po celou dobu trvání investice vedeny na účtu města ve Středisku cenných papírů, přičemž repo operace je přezajištěna o 25 %. Pokud by v průběhu zhodnocování cena zastavených akcií klesla o hodnotu větší než 10 %, správce by obchod ukončil a investici opět zajistil na 125 % její hodnoty. Výnos z repo operací za rok 2006 činil 3,27 % (od doby zainvestování v březnu 2006), což v přepočtu na roční čistý výnos činí 3,60 % p. a. Ing. Jan Mareš dodává, že tento obchod se připravoval poměrně dlouho, přičemž město posuzovalo nabídku několika investičních zprostředkovatelů, nakonec se rozhodlo pro správce, s nímž spolupracuje už od roku 2002.

Statutární město Jablonec nad Nisou využívá reverzní repo operace déle než rok. Vedla je k tomu snaha dosáhnout výnosů z krátkodobých finančních zdrojů nad úrovní bankovních úložek. Bc. Ondřej Frič, ředitel odboru financí a majetku magistrátního úřadu, uvedl, že Jablonec n. N. má nyní v repo operacích přibližně 150 mil. Kč s dohodnutým investičním horizontem 3 až 12 měsíců a průměrným výnosem přibližně 3,7 % p. a. Úroveň přezajištění činí 30 %, akcie k záruce pro transakci jsou vybírány z prestižního segmentu SPAD Burzy cenných papírů Praha, který obsahuje pouze nejlikvidnější cenné papíry. Výběr cenných papírů je dán investiční strategií, kterou město správci upřesňuje každý kvartál. Odměna pro obchodníka je stanovena podle jeho výkonnosti. Veškeré náklady transakce jdou na účet správce, který získá pouze dohodnuté procento z dosaženého výnosu (toto procento se zvyšuje, čím více správce dokáže poskytnuté krátkodobé finanční zdroje v repo operaci zhodnotit).

Město Blansko má zhruba 22 tisíc obyvatel a formou reverzních repo operací zhodnocuje krátkodobě volné finanční prostředky, které jsou k dispozici jako přebytek příjmů nad výdaji města. Podle vedoucí finančního odboru městského úřadu Jaroslavy Kolouchové a vedoucího oddělení plateb, poplatků a rozpočtu Ing. Jana Šustáčka jde nyní o 15 mil. Kč. "Transakce uzavíráme vždy na jeden měsíc a podle aktuální situace v cash-flow radnice prostředky použijeme buď na financování aktivit města, nebo reverzní repo operaci prodloužíme," říkají. Zajištění reverzních repo operací se děje prostřednictvím zástavy cenných papírů, přičemž všechny jsou obchodované na pražské burze. Úroveň přezajištění byla stanovena na + 25 %. Odměna pro správce byla sjednána dohodou a činí 0,25 % z průměrného ročního objemu vložených prostředků. Městu Blansku se tak daří dosahovat aktuálního čistého výnosu 3,42 p. a.

V čem se všechna tři města shodují: "Municipality si obecně musí dávat pozor, do jakých operací se se svými volnými peněžními prostředky pouštějí," poznamenává Ing. Jan Mareš, vedoucí ekonomického odboru magistrátního úřadu v Chomutově. "Chomutov tradičně volí velmi konzervativní strategie. Proto u repo operací nejdeme do spekulativních transakcí, před nimiž varovala i ČNB, ale pouze do reverzních repo operací. Bc. Ondřej Frič, ředitel odboru financí a majetku magistrátního úřadu v Jablonci nad Nisou, kromě toho nabádá, aby město, dříve než o repo operacích začne uvažovat, zvážilo míru rizika, kterou je ochotno podstoupit, a předem si náležitě ošetřilo případný předčasný výběr peněz, které do investice vložilo. Třeba kvůli nutnosti čelit dopadům živelních pohrom. Zástupci městského úřadu v Blansku - Jaroslava Kolouchová a Ing. Jan Šustáček, doplňují, že kromě výběrového řízení na investičního zprostředkovatele a porovnání více nabídek se vyplatí nechat si předložit reference uchazečů a každou i sebemenší případnou nejasnost konzultovat s nezávislým investičním poradcem.

IVAN RYŠAVÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down