01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Historická sídla na šestém sněmu

Šestý řádný sněm Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS), který se konal 20. - 21. března v Třeboni, schválil mimo jiné koncepci činnosti sdružení v letech 2003 až 2006, včetně prohlášení k aktuálním problémům reformy veřejné správy.Jednou z priorit SHS ČMS je popularizace...

Šestý řádný sněm Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS), který se konal 20. - 21. března v Třeboni, schválil mimo jiné koncepci činnosti sdružení v letech 2003 až 2006, včetně prohlášení k aktuálním problémům reformy veřejné správy.
Jednou z priorit SHS ČMS je popularizace ochrany kulturního dědictví zejména v rámci Mezinárodního dne památek a Dnů evropského dědictví a zapojení se do aktivit Rady Evropy a Evropské unie. V následujících letech bude sdružení usilovat o to, aby se finanční prostředky získané z cestovního ruchu alespoň zčásti vracely do péče o kulturní a historické památky. Dále bude hledat cesty, jak čerpat dotace z předstrukturálních a strukturálních fondů Evropské unie na regeneraci památkových rezervací a zón. Důležitým úkolem bude připomínkování právních norem a koncepčních materiálů, zvláště návrhů nových zákonů - památkového a stavebního.
Sněm reagoval i na situaci, která vznikla v obcích v souvislosti s realizací druhé fáze reformy veřejné správy. Představitelé členských obcí kritizovali způsob legislativního a finančního zajištění reformy. Obávají se zbytečné byrokratizace a nárůstu počtu úředníků. Řešení může přinést nová úprava zákona o rozpočtovém určení výnosu daní, která stanoví, že vybrané daně budou rozděleny mezi stát, kraje a obce v souladu s přesuny pravomocí.
Většina historických sídel plní od letošního 1. ledna nové kompetence v oblasti péče o kulturní dědictví, a to jak v přenesené, tak v samostatné působnosti. Tento fakt vyžaduje efektivní spolupráci mezi ústředními orgány státní správy, kraji a obcemi. Historická sídla však nesouhlasí se záměrem Ministerstva kultury svěřit krajům finanční prostředky, které až do 31. prosince 2002 poskytovaly obcím na obnovu památek bývalé okresní úřady (v letošním roce jde o 155 miliónů korun). Obávají se, že tyto peníze budou využity na jiné účely, nikoliv na obnovu památek. Žádají, aby s financemi mohly nakládat obce třetího typu.
"Ministerstvo kultury zatím stále hledá způsob, jak s těmito prostředky naložit," konstatoval v diskusi první náměstek ministra kultury Ing. Zdeněk Novák.
V přijatém prohlášení sněm navrhuje, "aby obcím s rozšířenou působností bylo umožněno poskytovat tyto finanční prostředky jako příspěvky na obnovu památek podle § 16 platného památkového zákona".
Podmínkám reformy je nutno přizpůsobit i dotační programy Ministerstva kultury. Starosty historických sídel znepokojuje zejména snižování objemu finančních příspěvků na státní Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, na který je letos pouze 175 miliónů korun.
Sněm zvolil rovněž nové vedení SHS ČMS. Předsedou je opět Mgr. Petr Sedláček, místostarosta Kroměříže. Prvním místopředsedou byl zvolen Vladimír Vihan, starosta Městské části Praha 1, a druhým místopředsedou Ing. Jiří Houdek, starosta Třeboně.
Nová struktura SHS ČMS, kterou delegáti schválili, kopíruje krajské územní uspořádání. Čtrnáct krajských sekcí bude spolupracovat s krajskými úřady zvláště při tvorbě koncepce péče o památky a územního rozvoje krajů. Sdružení naváže pracovní kontakty i s komisí pro kulturu a památkovou péči Asociace krajů ČR.
- ec -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down