01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Historickým městem 2004 jsou Františkovy Lázně

Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2004 získalo město Františkovy Lázně. Významné ocenění převzala jeho starostka Libuše Chrástová na slavnostním setkání (27. dubna) u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ve Španělském sále Pražského hradu.

Kromě Františkových Lázní byla na prestižní titul Historické město roku nominována města Boskovice (Jihomoravský kraj) a Česká Kamenice (Ústecký kraj).

Františkovy Lázně byly založeny na konci 18. století a představují jeden ze základních historických dokladů vývoje evropského lázeňství ve všech jeho aspektech, tj. v dějinách lázeňství i v dějinách urbanismu a architektury. Zachovala se tam původní urbanistická koncepce zahradního lázeňského města i architektura lázeňských domů z 19. století. Městskou památkovou rezervací (MPR) jsou od roku 1992.

CO OCENILA POROTA

Program regenerace MPR zpracovalo město již v roce 1994, který pravidelně aktualizuje. Jeho hlavní prioritou je obnova celého lázeňského středu města - fasád, střech, soch, původních parkových laviček i parkové zeleně. Za posledních deset let byly opraveny veškeré lázeňské domy, nově byl zprovozněn a zpřístupněn Společenský dům, opravena byla budova divadla, obnoveny byly i kolonády a pavilony nad léčivými prameny, altánky, sochy apod. V roce 2004 pokračovalo restaurování pomníků a soch v rezervaci, dále interiéru kostela sv. Kříže i interiérů některých dalších objektů.

Členové soutěžní poroty ocenili zejména citlivý přístup k obnově města a respektování historických hodnot včetně uchování obrazu lázní z 19. století a snahy vyhovět současným vysokým požadavkům na lázeňský pobyt.

"V městské památkové rezervaci není téměř žádná nemovitá kulturní památka, která by neprošla alespoň částečnou opravou. Některé stavby mají přinejmenším novou fasádu. Největší problém byl s celkovou rekonstrukcí kanalizace, ale i to se nakonec podařilo zvládnout. Kromě toho jsme opravili komunikace a další inženýrské sítě, vyměnili veřejné osvětlení atd. S tempem regenerace jsem s ohledem na obvyklý chod lázní spokojená. Větší objem ročních prací by lázeňské centrum neúměrně zatěžoval," uvedla starostka Františkových Lázní Libuše Chrástová.

Regeneraci MPR však nejvíce komplikuje doprava. Ulice byly projektovány na kočárovou dopravu a nynější rozvoj automobilismu je velkým problémem. Nejen kvůli průjezdu, ale i kvůli parkování.

Na spolupráci s památkáři si starostka nestěžuje, naopak považuje ji za dobrou: "Někdy jsme si sice mysleli, že jsou až zbytečně moc důslední, ale nyní s odstupem času jim blahořečíme. Největším "oříškem" byla rekonstrukce Společenského domu (nyní INGO Casino), kdy bylo nutné zachovat jeho původní ráz a zároveň v něm vybudovat moderní provoz. To je ostatně problém všech lázeňských domů. Host si přeje komfort odpovídající 21. století, což je nejen drahé, ale v historických objektech také prostorově náročné."

I majitelé lázní jsou si vědomi, že jejich klienti vyžadují kvalitní služby a pohodlí. Akciová společnost Lázně Františkovy Lázně, která má pronajaty městské balneoprovozy, vynakládá proto na jejich údržbu a modernizaci nemalé prostředky. Rovněž tak ostatní podnikatelé.

NÁKLADY PŘESÁHLY MILIARDU

Opravy nemovitých kulturních památek stály město už více než 35 mil. Kč. Značné prostředky investovalo i do rekonstrukce kanalizace, komunikací, chodníků, promenád, hudebních altánů a pavilonů nad prameny. Využilo také státní dotace z Programu regenerace MPR a MPZ, které poskytuje Ministerstvo kultury. Rovněž z dalších ministerstev - životního prostředí a pro místní rozvoj. Finanční příspěvek obdrželo i z programu PHARE. Celkové náklady na regeneraci MPR přesáhly už miliardu korun.

"Obnova památkové rezervace bude však pokračovat. Neopravené zbývají některé lázeňské domy a. s. Lázně Františkovy Lázně, které se zejména z provozních důvodu dočkají rekonstrukce postupně. Větší objem finančních prostředků se bude muset investovat i do dvorů některých objektů. Chceme také ošetřit a obnovit zeleň v lázeňskývh parcích včetně cestiček, mobiliáře, značení, altánů apod.," dodává Libuše Chrástová.

Výstavbu infrastruktury, která by umožnila další rozvoj lázeňství a cestovního ruchu ve Františkových Lázních, předpokládá i projekt za zhruba 140 miliónů korun, který město předložilo ke schválení v rámci Společného regionálního operačního programu.

A jak vnímají obnovu MPR jeho obyvatelé? "Pozitivně, i když nám někdy vyčítají, že opravujeme například komunikace jen ve středu města a ne na sídlišti. Vysvětlovali jsme trpělivě, že nejdříve je nutné naše město zatraktivnit a přilákat klientelu. V současné době je již opravena většina komunikací i v okrajových lokalitách a město vybudovalo také několik dětských hřišť a sportovišť," uzavřela starostka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down