01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Historickým městem roku 2008 bude...?

Odpověď se dozvíme 16. dubna ve Španělském sále Pražského hradu na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Při této příležitosti bude také udělena Cena Moderní obce.

Do letošní soutěže se přihlásilo 40 měst ze všech krajů. Na základě hodnocení komise se o titul Historické město roku 2008 utkají Beroun (Středočeský kraj), Jilemnice (Liberecký kraj) a Šternberk (Olomoucký kraj). A čím tato města zaujala členy soutěžní poroty?

Beroun (18 tisíc obyvatel): Královské město je kulturním, správním a průmyslovým centrem regionu. A také východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. Do dnešní podoby se pozvolna vyvíjelo teprve od poloviny 18. století. Těžkým zásahem do organismu města byla plošná demolice jižní části historického jádra v 70. a 80. letech 20. století. Tuto zchátralou a polorozbořenou část se podařilo od roku 1992, kdy byla v Berouně vyhlášena městská památková zóna (MPZ), postupně proměnit v turisticky atraktivní, živé a upravené centrum. Město investovalo do obnovy MPZ v letech1994-2008 téměř 585 milionů korun.

Skutečnou explozi zaznamenala v posledním období hromadná i individuální bytová výstavba. Stavební vývoj ovlivnily povodně v roce 2002, ale město ze z jejich následků již vzpamatovalo. Postupně byly rekonstruovány objekty historické i novější zástavby centra včetně veřejných prostranství. V roce 2004 skončila obnova Husova náměstí.

Dominantou města je budova radnice na Husově náměstí. Z částí zachovalého městského opevnění z 1. poloviny 14. století jsou významné Pražská a Plzeňská brána, zbytky hradeb, hradebního příkopu a bašt. Významnou památkou, jejíž rozsáhlá rekonstrukce již skončila, je Duslova vila č. p. 203, která slouží zčásti jako městská galerie. V roce 2008 se v rámci Programu regenerace uskutečnila obnova domu č. p. 12, 90 a opevnění u domu č. p. 13.

Beroun proslul i svými hrnčířskými trhy. Velkou atrakcí je berounská Městská hora s rozhlednou a medvědáriem.

Šternberk (14 tisíc obyvatel): Od vyhlášení městské památkové zóny v roce 1992 až do roku 2008 nastaly výrazné pozitivní změny ve vnějším vzhledu města. Obnova historického jádra probíhá postupně a systematicky, týká se nejen městských domů, ale i objektů soukromých majitelů, škol a firem. Od roku 1999 se uskutečňuje komplexní rekonstrukce bývalého augustiniánského kláštera. V prostorách bývalého proboštství působí Handkeho galerie. Opravují se kostely Nejsvětější Trojice a Zvěstování Panny Marie. V roce 2002 začala oprava objektu č. p. 19 na ulici Čs. armády - muzea hodin. Obnova Tyršových sadů skončila v roce 2005. Projekt regenerace Bezručovy, Radniční a Farní ulice, Hlavního a Horního náměstí, který spolufinancovala Evropská unie, ministerstvo pro místní rozvoj a město, se uskutečnil v letech 2005-2006. Radnice nezahálela ani v loňskem roce, kdy v rámci Programu regenerace byly opraveny domy č. p. 47, 1282 a kostel Zvěstování Panny Marie.

Město založilo v roce 2007 vlastní program a pokračovalo v něm i v roce 2008. Podporuje z něho opravy uličních fasád včetně architektonických i klempířských prvků, okenních a dveřních výplní, zařízení předzahrádek a mobiliáře v městské památkové zóně. Na tento účel poskytlo ze svého rozpočtu 7,8 milionu korun.

Snaha o obnovu kulturního dědictví v MPZ je ve Šternberku příkladná. Oživená zóna nabízí atraktivní prostředí nejen místním obyvatelům, ale i návštěvníkům. Město se prezentuje veřejnosti také v rámci bohatých kulturních a společenských aktivit.

Jilemnice (6 tisíc obyvatel): Město se během historického vývoje stalo výhodným východiskem do západních Krkonoš. Z pravidelného půdorysu náměstí a přilehlých ulic lze usoudit, že vzniklo na zeleném drnu. Historický vývoj Jilemnice je spjat s rozvojem plátenictví a sklářství, o jejichž slávu se přičinili zejména Harrachové. Odrazilo se to na pozitivním vzhledu města, staré roubené domky ustupovaly honosné roubené zástavbě a objevovaly se první zděné stavby. Na přelomu 18. a 19. století postihlo město několik požárů a roubené stavby byly nahrazeny zděnými.

Město se pyšní také tradicí lyžování. První lyže přivezl pro své lesní dělníky v roce 1892 hrabě Jan Harrach. Lyžování se zde ujalo neobyčejně rychle a Jilemnice se stala nejvýznamnějším českým lyžařským centrem.

Město se zapojilo do Programu regenerace v roce 1993 (městská památková zóna byla vyhlášena v roce 1990). Od té doby citlivě opravuje historickou zástavbu, která neztrácí svou charakteristickou atmosféru. Na rozlehlém Masarykově náměstí upoutá radnice, před níž jsou umístěna dvě sousoší a kašna. Původní roubenou zástavbu města lze zhlédnout ve Zvědavé uličce.

V roce 2008 byla v rámci Programu regenerace rekonstruována radnice a dům č. p. 10. Město poskytuje finanční příspěvky na obnovu památek i ostatních objektů také ze svého rozpočtu. Součástí revitalizace Masarykova náměstí bylo restaurování kašny a komplexní rekonstrukce domu č. p. 9. Na tomto náměstí se každoročně odehrává jedna ze zajímavých tradic města - stavění sochy Krakonoše ze sněhu.

/sk/

Výsledky soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ za rok 2008

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down