Ve Španělském sále Pražského hradu se včera odpoledne uskutečnil slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2015. Mezi čtrnácti vítězi krajských kol se ve finále prosadilo město Příbor (okres Nový Jičín), které za vítězství v soutěži obdrželo titul Historické město roku 2015.
Tradice soutěže byla zahájena už v roce 1995, kdy v ní prvenství za předchozí rok získalo město Svitavy. Soutěž je vyhlašována Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) spolu s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj. Včerejšímu vyhlášení výsledků soutěže na Pražském hradě byli za zástupce vyhlašovatelů soutěže přítomni náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olga Letáčková, náměstci ministra kultury Anna Matoušková a Vlastislav Ouroda a předseda SHS ČMS Libor Honzárek. Přijela také Daniela Seifertová, místostarostka města Cheb, které titul Historické město roku převzalo loni.
Slavnostního aktu se zúčastnili i četní senátoři a poslanci, představitelé Českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), Národního památkového ústavu – a také zástupci měst sdružených v SHS ČMS včetně představitelů všech čtrnácti vítězů krajských kol soutěže soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Těmito krajskými vítězi za loňský rok jsou města: Frýdlant, Jičín, Šternberk, Příbor, Luhačovice, Boskovice, Klatovy, Karlovy Vary, Letohrad, Kutná Hora, Jindřichův Hradec, Brtnice, Litoměřice a Městská část Praha 1.
Celkovým vítězem soutěže bylo včera prohlášeno město Příbor na Novojičínsku, které obdrželo i titul Historické město roku 2015. Starosta Bohuslav Majer si z Pražského hradu odvezl pro své město nejen repliku monumentálního uměleckého díla z českého křišťálu a grafický list, ale také šek na 1 milion korun.
Ceny ministryně pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón patří od včerejška městům Jičín a Litoměřice. Grafické listy a šeky na 100 000 korun pro svá města převzali jejich starostové – Jan Malý a Ladislav Chlupáč. Částka 100 000 korun náleží i každému z vítězů krajských kol soutěže.
Při příležitosti vyhlášení Historického města roku se již tradičně uděluje také Cena Moderní obec. Pro své město ji převzala starostka Brtnice Miroslava Švaříčková. Redakce našeho časopisu přitom zohlednila nejen dlouholetou systematickou péči, kterou v tomto sympatickém městečku v Kraji Vysočina věnují kulturním památkám ve své památkové zóně, ale i to, že se tam tyto historické objekty staly přirozenou součástí života města s pestrou spolkovou činností.
Dubnové vydání Moderní obce, které je čtenářům k dispozici už od minulého týdne, mj. přináší obsáhlou anketu mezi zástupci všech krajských vítězů soutěže na téma péče o památky. Na stránkách dubnového čísla vystupuje také náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková a předseda SHS ČMS Libor Honzárek.
Historické město roku 2015 – Příbor, a držitele Ceny časopisu Moderní obec – Brtnici, představíme podrobněji v červnovém vydání.*
/rš/
K foto:
Starostka Brtnice Miroslava Švaříčková po převzetí Ceny Moderní obce se šéfredaktorem časopisu Ivanem Ryšavým
Foto: Vlastmil Uhlíř
Titul Historické město roku byl letos udělen už podvaadvacáté. Tradice této soutěže byla zahájena v roce 1995, kdy historicky první titul získalo
Dobrý den,
zajímá mě, na kolikátém místě v soutěži Historické město roku 2015 se umístil můj rodný Letohrad.
S pozdravem
Jan Hubálek