Hlasování o ekologického Oscara začalo, zúčastníte se i vy?

Včera v Praze bylo na tiskové konferenci slavnostně představeno 10 finálových projektů v pěti kategoriích, které se probojovaly do finále ekologické soutěže E.ON Energy Globe. O tom, kdo vyhraje, bude prostřednictvím online hlasování rozhodovat veřejnost. Hlasující mohou vyhrát třeba rodinný let balonem nebo dvouměsíční zápůjčku Škody Citigo iV. Počet přihlášených eko-projektů pokořil opět hranici 300, za dvanáct let fungování soutěže už Češi nominovali téměř tři tisíce projektů.

„Těší mě, že udržitelnost a ekologie se stává důležitým tématem stále pro více lidí. Přestože poslední měsíce byly silně ovlivněny epidemií koronaviru, která vyvolala největší krizi od druhé světové války, měli bychom si uvědomit jednu zásadní věc – nemůžeme kvůli jedné velké krizi zapomínat na jinou, klimatickou. Proto vítám jakékoli chytré nápady a řešení, jak zlepšit naše životní prostředí, a jsem rád, že je už 12 let podporujeme i v rámci soutěže E.ON Energy Globe. Letos se přihlásilo 301 projektů, odborná porota vybrala deset finalistů a o vítězi rozhodne veřejnost. Sám jsem zvědavý, kdo se tím dvanáctým vítězem stane,“,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice.

„Vyhlášením vítěze ale naše spolupráce s nimi nekončí. Nadále je sledujeme a podporujeme. Osobně mě velmi potěšilo, jak třeba loňský vítěz Nesnězeno zareagoval na situaci v době koronakrize a společně jsme dodávali jídlo zdarma do nemocnic, hasičům i záchranářům. Zároveň jejich aplikace na záchranu nesnězeného jídla z restaurací umožňovala komukoli koupit oběd zdravotníkům nebo seniorům,"  dodává Martin Záklasník.

V letošním roce se soutěží v pěti hlavních kategoriích Firma, Produkt, Obec, Stavba a Vzdělávání. „Z nich vzejde celkový vítěz soutěže, který se pak bude moci zúčastnit světového finále,“upozorňuje koordinátorka soutěže Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON. Zcela novou a samostatnou kategorií je Čistý vzduch. Myslíme si, že kvalita ovzduší je klíčová a chceme dělat vše pro to, aby vzduch v České republice byl čistější. I proto masivně podporujeme čistou mobilitu i fotovoltaiku a energie, kterou pro klienty kupujeme, pochází z celé čtvrtiny z obnovitelných zdrojů. Nová kategorie v soutěži ocení projekty, jež napomáhají právě zlepšení kvality vzduchu,“ dodává Martin Záklasník.

Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z hlavních kategorií. Jednomu ze dvou nominovaných projektů mohou nyní lidé poslat svůj hlas. Celkového vítěze soutěže letos vybere stejně jako v loňském roce široká veřejnost, která může hlasovat až do konce září tohoto roku.

„Hodnocení letošních projektů bylo specifické. V době koronavirové pandemie se náš tým porotců místo klasických workshopů musel scházel online. Jsem rád, že se i tak podařilo vybrat finalisty soutěže. Přišlo nám velké množství skvělých nápadů, ve kterých se odrážejí aktuální trendy ve společnosti,“ popisuje člen odborné poroty Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze.

 

Vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé vybírat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do konce září 2020. „Ze všech hlasujících poté vylosujeme několik výherců, kteří získají dvouměsíční zápůjčku Škody Citigo iV od Škoda Auto, rodinný let balonem, ekologické balíčky E.ON Energy Globe, poukázky do Hornbachu a cyklodresy od Buderus,“ doplňuje Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže.

Zajímavé ceny čekají i na vítěze. Ten absolutní dostane do ročního užívání automobil Škoda Octavia iV od společnosti Škoda Auto. Na vítěze jednotlivých kategorií pak čekají ocenění od firmy Buderus, hobbymarketu Hornbach nebo finanční odměny od energetické společnosti E.ON a účast v akceleračním programu u partnera soutěže Impact Hub v hodnotě 300 tisíc korun pro vítěze kategorie Vzdělávání.

Vítěze jednotlivých kategorií 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se dozvíme na slavnostním vyhlášení 8. října 2020, které letos moderují Vladimír Kořen a Maroš Kramár. Diváci mohou vyhlášení sledovat i na programu ČT1.

Více informací o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.energyglobe.cz.

Nominované projekty

V kategorii Firma odborná porota ocenila unikátní výrobu biometanu v Rapotíně na Šumpersku. Společnost EFG tam vyrábí biometan, který svými vlastnostmi odpovídá zemnímu plynu, z biologicky rozložitelných odpadů. Jedná se o první projekt tohoto druhu v Česku, při němž je biometan dodáván přímo do distribuční sítě. O prvenství bude usilovat také společnost Sonnentor. Ta patří k průkopníkům nejen ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Firma z jihomoravských Čejkovic si vybudovala pozitivní pověst nejen vstřícným a korektním vztahem k zaměstnancům a dodavatelům surovin, ale také svými inovačními projekty. Sonnentor odebírá zelenou energii, provozuje solární elektrárnu a používá firemní flotilu elektromobilů a vozů na CNG.

Hostětín na Zlínsku je finalista v kategorii Obec. Víska s 200 obyvateli v podhůří Bílých Karpat, kterou obklopují ekologické sady, může být vzorem pro další samosprávy v zavádění fungujících ekologických projektů, šetrnosti k životnímu prostředí a důrazu na trvale udržitelných rozvoj. O vítězství se utká s hlavním městem Praha a jeho progresivním sběrem odpadů. V rámci systému nakládání s komunálním odpadem zkouší v pilotních projektech nové typy třídění, například i jinak těžko zařaditelný gastroodpad.

Kategorie Produkt nabídne souboj mezi projektem Amazinc!, který vyrábí čistě přírodní opalovací kosmetiku v plně recyklovatelných obalech, a Opravárnou. Ta na svém webovém portálu sdružuje více než 1 600 opravářů a servisů.  Zájemci na něm stačí založit poptávku a uhradit drobnou částku, aby systém následně oslovil servisy a opraváře v okolí. Svou činností přispívá k naplnění cílů evropského programu Green Deal.

Prvním nominovaným v kategorii Stavba je veřejná kulturní polyfunkční budova na Klicperově náměstí v Chlumci nad Cidlinou. Je příkladem komunitního projektu, který využívá moderních technologií ve prospěch místních obyvatel a celého regionu. Je bezbariérová a nízkoenergetická. Její soupeřkou je novostavba II. interní kliniky a geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. Ta je první nemocniční stavbou v Česku, která splňuje standardy nízkoenergetické budovy. Díky jejímu konstrukčnímu řešení je možné měnit vnitřní uspořádání podle aktuální potřeby a vývoje ve zdravotnictví.

Na prvenství v kategorii Vzdělávání se snaží dosáhnout online kurz Klimatická změna z dílny Člověka v tísni. Je určen pro pedagogy i každého zájemce s přístupem k internetu. Dalším vybraným je edukační projekt Voda na 100 způsobů, který vytvořila Masarykova základní a mateřská škola v Melči na Opavsku.

Kategorie Čistý vzduch má své finalisty v projektech z jihomoravského a jihočeského kraje. Odborná porota ocenila záměr Podpory zelených střech domů brněnského magistrátu. Město v roce 2018 spustilo dotační program na vytváření zelených střech, který loni podpořil 105 projektů. O přízeň veřejnosti bude usilovat i firma C-Energy z Plané nad Lužnicí a její moderní energetický zdroj, který v obci nahradil původní tepelnou elektrárnu. Na tuzemské poměry unikátní technologie umožňuje s vysokou účinností vyrábět elektřinu a teplo. Je doplněna o solární elektrárnu a baterii s kapacitou 2,5 MWh. Výsledné ekologické řešení výrazně zlepšilo kvalitu ovzduší v obci. Škodlivé emise se podařilo snížit až o 90 %.

/zr/*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down