Ministr pro místní rozvoj Ing. Jiří Paroubek brzy po svém nástupu do funkce konkretizoval priority svého úřadu. Jsou jimi bytová politika, cestovní ruch a regionální rozvoj.
Nejvíc změn lze očekávat v bytové politice. I když na jejich uskutečnění má nynější vláda jen dva roky, mnohé záměry přesahují do dalších volebních období. Leckde toužebně očekávané uvolnění trhu s byty se však zatím neuskuteční. Ministr přímo uvádí, že problematiku nájemného nepovažuje za prioritu číslo jedna. Hlásí se k zpracování návrhu zákona o nájemném, který má být spravedlivý: "Ode mne můžete očekávat důraz na sociální hlediska."
Bytová politika
Ministr Paroubek chce hledat řešení všech závažných problémů bytové politiky v Bytové tripartitě, v níž zasednou všichni, kdo mají k tomuto tématu co říci: zástupci ministerstev pro místní rozvoj a financí, Státního fondu pro rozvoj bydlení, dále obcí, družstev i občanských organizací, například Sdružení na ochranu nájemníků či Sdružení soukromých vlastníků domů. Dialog měl být zahájen letos v září.
Koncepce bytové politiky patří k dokumentům s přesahem do dalších volebních období: má být zpracována až do roku 2010 s výhledem ještě na další období. Vláda ji má projednat do konce letošního roku. Obsahuje asi 17 problémových okruhů, které se zabývají například úlohou obcí, vznikem sociálního bydlení pro občany na okraji společnosti, revizí všech nástrojů podpor bydlení, revizí podmínek pro rekonstrukci a modernizaci panelových domů, objevuje se tu důraz na energetické vlastnosti domů a životní prostředí v nich aj. Prioritou je i oživení družstevní bytové výstavby (neziskových bytových družstev). Vzhledem k tomu, že jedním z ministrových náměstků se stal bývalý předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Ivan Přikryl, který tuto myšlenku vždy velmi podporoval, lze očekávat v této už dlouho zvažované záležitosti posun vpřed.
Novou právní úpravou projde také zákon o vlastnictví bytů, který nyní postrádá propracovanost práv a povinností společenství vlastníků bytů. Věcný záměr předloží ministerstvo rovněž letos. Připraven je i návrh právní úpravy, která má prosadit efektivní a dlouhodobě fungující podporu vlastnického bydlení ve formě úrokové dotace. Ta má umožnit bankám půjčovat větší částky na pořízení bydlení těm domácnostem, které jsou schopny investovat a dlouhodobě splácet úvěr na svůj byt nebo rodinný domek. Ministr Paroubek je příznivcem partnerství veřejného a soukromého sektoru (tzv. PPP), které může nalézt uplatnění i v bytové výstavbě. V praxi to má znamenat podporu bydlení v regionech rozšířením investičních pobídek pro soukromé investory bytové výstavby.
Na už dlouho připravovaný nový stavební zákon bude nutné si ještě počkat. Ministr pro místní rozvoj ho předkládá spolu s ministrem životního prostředí; tento resort však má k dosud existující verzi asi 200 připomínek. Ministr Paroubek proto vidí jako reálný termín opětovného předložení návrhu vládě nejdříve konec letošního roku.
Cestovní ruch
Záměry v oblasti cestovního ruchu nejsou tak konkrétní jako v bytové politice, i když si nový ministr slibuje od turistiky značné zvýšení devizových příjmů. Podle jeho slov je u nás co dohánět. Jestliže si například Maďaři po vstupu do Evropské unie naplánovali zvýšení výnosů z cestovního ruchu na šestinásobek, není žádný důvod, proč by měla být Česká republika v odhadech skromnější. Dokládá to už zkušenost z vlivu vstupu ČR do NATO, kdy se návštěvnost země zvýšila skokově. Stejný skok lze podle ministra zaznamenat letos, po vstupu naší země do Evropské unie.
Náměty, jak zvýšit podíl cestovního ruchu na národním důchodu, chce ministr Paroubek, jemuž je oblast cestovního ruchu velmi blízká, hledat spolu s podnikateli v této oblasti a s představiteli regionů. Napomoci by měl i nový vysokoškolský studijní obor zaměřený na turistický destinační management.
Očekávat víc peněz na propagaci ze státního rozpočtu by však podle ministra bylo nereálné. Cesta vede spíše přes sdružování prostředků (regiony, podnikatelé v cestovním ruchu). Využít lze rovněž prostředky z fondů Evropské unie.
Novelizace se dočká zákon č. 159/1999 Sb., o cestovním ruchu s cílem ochránit klienty před nezodpovědným chováním některých cestovních kanceláří. Jde například o novou definici zájezdu, rozsah podnikání cestovních kanceláří a cestovních agentur. Ministerstvo se hlásí ke zvýšení své odpovědnosti za tuto oblast a hodlá rovněž zvýšit účinnosti kontroly a postihů za neetické chování při podnikání v cestovním ruchu. Zákon má rovněž zakotvit pojistky proti podnikání načerno, bez živnostenského listu a bez pojištění. Vůči zákazníkům se plánuje informační kampaň s cílem ozřejmit jim jejich práva.
Regionální rozvoj
V této oblasti je logicky změn nejméně, ministr Paroubek musí navázat na to, co už je dohodnuto a rozpracováno.
Problematika regionálního rozvoje se zaměřením na pomoc strukturálně postiženým regionům vychází ze Společného regionálního operačního programu (SROP). Ten má čtyři priority: regionální podporu podnikání, regionální rozvoj infrastruktury, rozvoj lidských zdrojů v regionech a rozvoj cestovního ruchu. Do letošního 30. července bylo přijato celkem 456 projektů v první výzvě (383 individuálních projektů a 73 grantových schémat). Z prvních výstupů lze konstatovat (zatím odhadem), že 383 projektů žádá o podporu ve výši zhruba 8 mld. Kč, z čehož je 6 mld. Kč požadavek na financování ze strukturálních fondů EU a 2 mld. Kč požadavek na financování z národních veřejných zdrojů. Po 1. říjnu 2004 bude vyhlášeno 2. kolo výzvy.
Ministerstvo je odpovědné i za Jednotný programový dokument pro Prahu, Cíl 2 (JPD 2). Od 17. září do 18. října 2004 lze na Magistrátu hl. m. Prahy předkládat návrhy projektů, které mohou být zčásti financovány z prostředků EU. Hlavním cílem programu JPD 2 je zvýšení konkurenceschopnosti a atraktivnosti hl. m. Prahy, zejména kvalitnějším využitím vybraných území města (24 městských částí) a zlepšením podnikatelského prostředí. Mezi jednotlivé projekty může být v 1. výzvě rozděleno téměř 1,4 mld. Kč.