Od příštího roku nastávají změny v systému hrazení těch oprav, které jdou na vrub nájemce. Umožňuje to změna vládního nařízení č. 258/1995 Sb., kterou se provádí občanský zákoník. Změnu iniciovalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Novela má číslo 174/2009 Sb. a publikována byla 1. června 2009....
Od příštího roku nastávají změny v systému hrazení těch oprav, které jdou na vrub nájemce. Umožňuje to změna vládního nařízení č. 258/1995 Sb., kterou se provádí občanský zákoník. Změnu iniciovalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Novela má číslo 174/2009 Sb. a publikována byla 1. června 2009. Účinná je od 1. 1. 2010.
Jak sdělil ředitel odboru bytové politiky uvedeného ministerstva Ing. Pavel Rakouš, vzešel požadavek na novelizaci z připomínkového řízení novely občanského zákoníku v oblasti nájemního práva, na které ministerstvo pracovalo v letech 2007-2009 a která je nyní ve sněmovně k projednání. Oba materiály měly spatřit světlo světa souběžně, protože nařízení vlády doplňuje uvedenou novelu občanského zákoníku.
Bohužel vzhledem k původně uvažovaném blížícímu se konci mandátu sněmovny nebyla novela občanského zákoníku v původně stanoveném termínu, tj. letos v květnu, na program jednání zařazena kvůli obavě, že by se řádné projednání ve všech třech čteních a v gesčních výborech nestihlo. Takové podrobné projednání ministerstvo pro místní rozvoj požaduje a věcnou diskusi ve výborech předpokládá. Nyní je projednání této novely sice opět aktuální, ale zda, kdy a jak s návrhem obě parlamentní komory naloží, si nikdo netroufá odhadnout. Novela je v Parlamentu vedena jako tisk č. 805.
VYŠŠÍ LIMIT NA NÁKLADY
Nejpodstatnější změnou, kterou uvedené vládní nařízení přináší, je jistě zvýšení částky hrazené nájemcem na jednotlivou opravu: Dosavadní limit 300 korun se zvyšuje na 500 korun. Podstatné je rovněž to, že náklady na dopravu a jiné náklady spojené s opravou, pokud jsou fakturovány, se do nákladů na jednu opravu, tedy do zmíněných 500 korun, nezapočítávají.
Další a rovněž dost závažnou novinkou je stanovení ročního limitu na náklady za drobné opravy: Nesmí přesáhnout částku 70 korun na metr čtvereční podlahové plochy, a to včetně nákladů na dopravu a jiných nákladů spojených s opravou, pokud jsou fakturovány. Užívá-li tedy nájemce například byt o velikosti 70 metrů čtverečních, nesmí převýšit náklady na opravy, které sám hradí, 4900 korun za rok včetně dopravy.
ROZSAH DROBNÝCH OPRAV
Mírně se mění, respektive spíše upřesňuje seznam drobných oprav a seznam údržby hrazené nájemcem, který vždy byl a je součástí uvedeného nařízení.
V § 5, který vyjmenovává drobné opravy bytu, se odst. 2 písm. e) původní výčet »výměny vypínačů, zásuvek a jističů, zvonků, osvětlovacích těles a domácích telefonů včetně elektrických zámků« nahrazuje zněním: »výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů, zásuvek rozvodů datových sítí, signálů analogového i digitálního televizního vysílání; dále výměny zdrojů světla v osvětlovacích tělesech«.
Písm. f) téhož odstavce dosud vyjmenovává »opravy měřičů tepla a teplé vody«, nově jde o »opravy indikátorů vytápění a opravy a certifikace bytových vodoměrů teplé a studené vody«.
Výslovně se také definuje podlahová plocha: »Podlahovou plochou bytu se pro účely tohoto nařízení rozumí součet podlahových ploch bytu a jeho příslušenství, a to i mimo byt, pokud jsou užívány výhradně nájemcem bytu.
Podlahová plocha sklepů, které nejsou místnostmi, a podlahová plocha balkonů, lodžií a teras se započítává pouze jednou polovinou.«
V § 6, který definuje náklady hrazené nájemcem a jsou spojeny s běžnou údržbou bytu, je jediná změna: Termín »stoupačka« je nahrazen termínem »svislé rozvody«.
/on/