Stoleté stáří městského hřbitova v Rychnově nad Kněžnou je patrné na první pohled: Zimou rozkleslé thúje, kořeny prorůstající pod náhrobky, zarostlá hřbitovní zeď, stejně jako třeba to, že stromy, keře a další dřeviny už neevokují v člověku myšlenku řádu a klidu, nýbrž působí značně chaoticky a...
Stoleté stáří městského hřbitova v Rychnově nad Kněžnou je patrné na první pohled: Zimou rozkleslé thúje, kořeny prorůstající pod náhrobky, zarostlá hřbitovní zeď, stejně jako třeba to, že stromy, keře a další dřeviny už neevokují v člověku myšlenku řádu a klidu, nýbrž působí značně chaoticky a divoce. Proto se radnice už v roce 2004 rozhodla zadat zpracování pasportu zeleně a následnou studii na regeneraci a obnovu zeleně jak na městském hřbitově, tak na přilehlém, v roce 1947 však zrušeném nemocničním hřbitově a na přístupových komunikacích i dalších veřejných plochách v sousedství.
DOJDE KE HROMADNÉ VÝMĚNĚ
Studie Ing. arch. Jarmily Hrůzové a Ing. arch. Anny Stočesové, autorizovaných architektek pro obor zahradní a krajinářská tvorba, pochopitelně stanovuje zejména návrhy pěstebních zásahů, jako je kácení a ošetření stromů a keřů či výsadba a dosadba nové zeleně. Avšak s obnovou zeleně řeší i rekonstrukci zpevněných ploch na hřbitovech, zajištění technického zázemí - a také úpravu veškerého hřbitovního mobiliáře. Autorky studie počítají s tím, že mobiliář, tedy lavičky, odpadkové nádoby, kontejnery a stojany na jízdní kola, bude vyměněn a jinak uspořádán a rovněž doplněn o nové prvky.
"Umělecká dekorace našeho hřbitova pochází z dílny akademického sochaře Karla Michálka a charakterizují ji dva andělé nad vstupní bránou a ústřední sousoší Kalvárie," říká Ing. Martina Langerová z odboru životního prostředí městského úřadu. Zdůrazňuje, že hřbitov si zaslouží takové úpravy, které Michálkovo původní pojetí dekorace zachovají. "Celkové úpravy hřbitova pojímáme jako úpravy do podoby spíše parkové, protože nechceme hřbitov zakonzervovat do podoby pouze pro mrtvé. Naopak nám jde o to, aby lidé, kteří tam za svými zesnulými příbuznými a přáteli přicházejí, se díky vhodně upravenému, nikoliv však ponurému prostředí oprostili od myšlenek na běžné každodenní problémy."
JEDNODUCHOST, NENÁPADNOST, ÚČELNOST...
Ing. arch. Jarmila Hrůzová hovoří o tom, že nový mobiliář na městském hřbitově v Rychnově nad Kněžnou musí být jednoduchý a esteticky vyvážený, nemůže příliš hýřit barvami či snažit se vyhovět momentálním módním trendům. Ba naopak má být nenápadný, a dokonce by neměl být ani umisťován na dominantních místech hřbitova. Musí však být snadno dostupný a - což platí o lavičkách - také pohodlný.
Obě autorky studie se shodují s inženýrkou Langerovou v tom, že hřbitovní mobiliář by se od městského měl přece jen poněkud lišit. "Tak třeba ve městě se na jednotlivých prvcích mobiliáře nemusí tolik šetřit barevností. Také životnost mobiliáře ve městě bude jiná, totiž kratší - takže se bude měnit v kratších intervalech než mobiliář na hřbitovech," říká Ing. arch. Jarmila Hrůzová. Podle jejích zkušeností v České republice není ani žádný výrobce, který by se na výrobu prvků hřbitovního mobiliáře specializoval.
Ani Ing. Martina Langerová nepředpokládá, že nový mobiliář na městském hřbitově by nutně musel být tentýž, s jakým se občané setkávají v ulicích Rychnova nad Kněžnou. "Víc než z prvků ve městě by měl mobiliář na hřbitově spíš vycházet z charakteru dané lokality. My máme hřbitov na okraji města nad řekou, kde vlastně navazuje už na volnou krajinu. Cesta na hřbitov vede i dále do sadů a polí, a proto úpravu hřbitova volíme ne vyloženě okrasnou, ale spíše přírodní s odpovídající zelení, které se dostane kvalitní údržby," říká.
NA LAVIČKY DOTACE NEJSOU
Ovšem i v Rychnově zatím kvůli omezeným zdrojům postupují při úpravách hřbitova jen krůček za krůčkem. Na zpracování studie město sice obdrželo dotaci z Ministerstva životního prostředí - Programu péče o zeleň v urbanizované prostředí, avšak úpravu hřbitova už hradí ze svého. "Další možné dotace by připadala v úvahu jen na výsadby stromů a keřů, avšak na kácení stromů, neřkuli na pořízení mobiliáře žádné dotační možnosti neexistují," míní inženýrka Langerová. "Mobiliář bude patřit mezi finančně nákladné položky, a tak se na něj dostane až později. Proto jsme se jako město zatím ještě ani nedostali do fáze výběru dodavatele mobiliáře pro náš městský hřbitov."