01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I na provozu veřejných bazénů lze ušetřit

Města a obce jsou často provozovateli veřejných bazénů a koupališť. Vývoj nových technologií úpravy vod nyní umožňuje nejen výrazně zlepšit kvalitu vody, ale současně ještě uspořit provozní náklady.

Hlavním problémem provozovatelů veřejných bazénů je v současnosti zřejmě dodržování hodnoty vázaného chloru, kterou vyhláška č. 135/2004 Sb. stanoví na 0,3 mg/l. Vázaný chlor je souhrnný název pro tzv. vedlejší produkty chlorace, což jsou chemické látky (například chloraminy, trihalomethany a další), které se tvoří reakcí chloru s nečistotami v bazénové vodě. Hygienické stanice, které dodržování vyhlášky kontrolují, doposud leckde nad zvýšenými hodnotami vázaného chloru přivíraly oči. Stále víc se však potvrzuje, že vedlejší produkty chlorace nejsou pouze příčinou drobných nepříjemností spojených s koupáním v bazénech (vysušení pokožky, dráždění sliznic apod.), ale i častého výskytu astmatu u závodních plavců a personálu bazénů a mohou mít rozhodující vliv na rozvoj astmatu u dětí. Trihalomethany jsou zase podezřelé, že jsou karcinogenní.

NEJEN LEPŠÍ VODA

Doplněním technologie úpravy bazénové vody o systémy ozon/UV, které se skládají z ozonizace vody a nízkotlakého nebo středotlakého UV reaktoru, se obsah vázaného chloru ve vodě radikálně snižuje. I díky zlepšení tohoto jediného parametru lze ušetřit nemalé prostředky na provozních nákladech bazénu.

Vyhláška č. 135/2004 Sb. stanoví minimální hodnotu výměny vody na 30 l/návštěvník. Většina provozovatelů veřejných bazénů řeší problém vázaného chloru zvýšenou výměnou vody, a jsou tak nuceni měnit i více než 90 l/návštěvník. Tím rostou náklady za vodné a stočné a za energii k ohřevu vody. Po instalaci systému ozon/UV na veřejný bazén o objemu 660 m3 kleslo množství ředící vody na návštěvníka o 40,1 %. Z tabulky je patrný výpočet úspory provozních nákladů po doplnění technologie na tomto bazénu. Tento výpočet zahrnuje pouze úsporu za vodu a teplo na její ohřev.

Další úspory přináší zlepšení kvality ovzduší v bazénové hale. Vázaný chlor odpařený z hladiny tvoří aerosoly, které mají velmi silné korozivní účinky. Snížením obsahu vázaného chloru ve vodě klesne i koncentrace těchto látek ve vzduchu a výrazně se zvýší životnost kovových prvků v bazénové hale. Také není třeba tolik větrat, jelikož klesá i síla "chlorového" zápachu.

NA JAKÉ PARAMETRY SI DÁVAT POZOR

Nelze předpokládat, že zastupitelé, kteří o nákupu zařízení pro bazény rozhodují, jsou odborníci na moderní technologie úpravy vod. To může někdy vést k pořízení nevhodného nebo poddimenzovaného systému. Uveďme si tedy základní parametry, které by systém ozon/UV měl mít.

Technologie ozon/UV se skládá ze systému ozonizace a UV reaktoru. U ozonizačního systému by měl vždy dodavatel uvádět garantovanou produkci ozonu (většinou v gramech za hodinu). Kromě generátoru ozonu by měl vždy obsahovat sušičku vzduchu nebo generátor kyslíku. Tato zařízení připravují pracovní médium pro generátor ozonu a jsou zárukou, že deklarovaná produkce ozonu bude stálá (produkci ozonu významně ovlivňuje teplota a vlhkost pracovního média). Dále by neměla chybět reakční nádrž, kde se ozon rozpouští do vody a zbytek nerozpuštěného ozonu se odplyní. Zbytkový ozon se bezpečně rozloží v další nezbytné součásti systému - destruktoru zbytkového ozonu.

Při výběru UV reaktoru bychom zejména měli vědět, zda jde o zařízení s nízkotlakými nebo středotlakými výbojkami. Rozdíl je zejména ve výkonu a šíři vyzářeného spektra. Nízkotlaké výbojky mají výkony v desítkách wattů a vyzařují UV záření o vlnové délce 253,7 nm. Středotlaké se používají pro vyšší průtoky a jejich výkon se pohybuje v řádu kilowattů a vyzařované spektrum je širší (zhruba 180-400 nm). Dodavatel UV reaktoru by měl dále určitě uvádět: počet výbojek v UV reaktoru, výkon ve wattech, průtok vody a dávku UV záření (jednotky mJ/cm2 nebo J/m2), kterou při daném průtoku voda obdrží. Tato dávka UV záření by měla být pro veřejné bazény minimálně 60 mJ/cm2.

ONDŘEJ UNČOVSKÝ
Lifetech, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down