01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I »obyčejný« chodník může obohatit estetický vzhled obce

Chodník s bezbariérovým přístupem, zkultivované veřejné prostranství s novými prvky obecního mobiliáře i příjemné odpočinkové plochy se sportovně-relaxačním zázemím pro děti. Takový je přínos projektu Opatření pro zvýšení bezpečnosti chodců na silnici II/466 obce Píšť na Opavsku.

Obec se s ním loni přihlásila do soutěže Cesty městy a úspěch v ní jí unikl takříkajíc o vlásek. Petr Skiba z pozemkového oddělení obecního úřadu vysvětuje, že k západní části Píště, která vznikla v šedesátých letech minulého století, nikdy nebyla vybudována přístupová komunikace pro pěší. Lidé proto museli chodit po okraji frekventované silnice II. třídy.

Protože Píšť pro projekt mohla využít vesměs vlastní pozemky, nový bezbariérový chodník byl - i v souladu s územním plánem - od tělesa komunikace oddělen zhruba osmi metry. Bezbariérovost je zajištěna snížením obrubníků a osazením reliéfní dlažby pro osoby se sníženou schopností orientace v místech nástupu na chodník a přechodu přes komunikaci.

Pozoruhodné je, jak menší obec s 2122 obyvateli a jen 22milionovým rozpočtem (bez dotací) se cílevědomě věnuje rekonstrukcím stávajících i výstavbě nových chodníků, péči o zeleň a veřejná prostranství. I součástí projektu přihlášeného do soutěže Cesty městy byla navazující opatření v podobě terénních a sadových úprav, výsadby akátové aleje či sportovně-relaxačního zázemí pro děti.

Podle Petra Skiby se v Píšti při obnově a úpravách veřejných prostranství opírají hlavně o vlastní nápady. Je-li však třeba budovat nová veřejná prostranství a plochy, naopak s projektanty spolupracují a zadávají jim vytvoření studie, případně i příslušné dokumentace. »Pokud jde o estetický vzhled či druhy vysazovaného stromoví a zeleně, čerpáme z historických fotografií z 20. a 30. let minulého století,« vysvětluje Petr Skiba. Při plánování parčíků, případně odpočivadel v návaznosti na cyklotrasy radnice kromě toho vychází i z koncepce rozvoje mikroregionu Hlučínsko, a to hlavně s ohledem na umístění a počty laviček, stojanů na kola, turistického informačního systému apod.

Soutěžní projekt nového chodníku si vyžádal celkové náklady 1,43 mil. Kč. Moravskoslezský kraj na ně přispěl ze svého Programu na podporu obnovy a rozvoje venkova (0,2 mil. Kč) a programu Zvyšování pasivní bezpečnosti na pozemních komunikacích (0,22 mil. Kč). Zbytek doplnila obec, která ze svého obvykle financuje i jiné menší investice typu rekonstrukcí a výstavby chodníků či parčíků.

»Třešničkou na dortu« úprav veřejných prostranství v Píšti jsou zajímavé parkové sluneční hodiny u kostela sv. Vavřince.

 

K novému bezbariérovému chodníku byla přidána také odpočinková plocha se sportovně-relaxačním zázemím pro děti.

Bodové osvětlení přechodu zajišťují svítilny typu ZEBRA na dvou sloupech. V obci se toto řešení osvědčuje i v jiných částech.

FOTO: ARCHIV

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down