01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I sociální služby na venkově vyžadují manažerský přístup

Místní profesionální odborné týmy by mohly na úrovni mikroregionů zvýšit úroveň nejen sociálních služeb.

Hana Vlčková je předsedkyní Občanského sdružení Zahrada, které spojuje rodiče dětí s těžkým mentálním a kombinovaným postižením. Když sdružení hledalo vhodné místo, kde by mohlo vybudovat chráněné (podporované) bydlení pro takto postižené dospívající a dospělé osoby, nalezlo je - díky Farnímu sboru Českobratrské církve evangelické se sídlem ve Mšeně u Mělníka - před čtyřmi roky v objektu bývalé fary v obci Nebužely. Areál se po přebudování stane domovem pro osm klientů ve věku od 18 let, přičemž se počítá s tím, že kromě mladých lidí z Prahy tam bude místo i pro tři jejich vrstevníky z mělnického regionu.

ZÁKON JE NEZASKOČÍ

Tak začala spolupráce Občanského sdružení Zahrada s mikroregionem Sdružení obcí Kokořínska, která letos vyústila v uzavření mandátní smlouvy, na jejímž základě se Hana Vlčková stala manažerkou tohoto svazku 18 obcí. Nestalo se tak náhodou - mikroregion totiž má ve své rozvojové strategii podchycenu i oblast sociálních služeb a Hana Vlčková má právě z této oblasti bohaté zkušenosti. Navíc pracuje i v občanském sdružení SKOK, v němž jsou začleněny organizace působící v sociální a zdravotně sociální oblasti a které se podílelo na přípravě věcného záměru návrhu zákona o sociálních službách.

"Chystaný zákon by měl v souladu s legislativou Evropské unie také u nás sociální služby povýšit na službu veřejnou a bude pro to definovat i úkoly a povinnosti samospráv. Současné dva základní typy sociálních služeb - tedy pečovatelská služba a ústavní péče - se mají rozrůst o další dvě desítky, jejichž garantem by byla veřejná správa - a nikoliv pouze neziskové organizace, jako je tomu dosud. Půjde například o azylové domy, centra denních služeb, denní stacionáře, domy na půl cesty, chráněné bydlení apod. V mikroregionu s 8,5 tisíce obyvatel chceme vytvořit systém sociálních služeb, který by každému občanu umožnil do něho vstoupit s garancí, že úroveň poskytované služby bude stejně kvalitní v každé obci," říká Hana Vlčková. Jak sama připouští, širší nabídka sociálních služeb je dosud zajištěna spíše ve větších městech, ale na venkově bývá výrazně chudší.

V KAŽDÉ DOMÁCNOSTI...

Prvním krokem manažerky proto bylo zmapování situace v poskytovaných sociálních službách v mikroregionu, ale také zájmu občanů o ně. Ukázalo se, že na Kokořínsku zatím jen pět obcí zajišťuje pečovatelskou službu v rozsahu donášky jídla, nákupů, pochůzek apod. pro seniory či lidi, kteří jsou kvůli svému zdravotnímu handicapu nepohybliví.

"Pokud bych mohla radit jiným sdružením obcí, která o podobném průzkumu uvažují, pak určitě to, aby jej neprováděly pouze v kancelářích obecních úřadů. Nýbrž aby zjišťovaly reálnou situaci, požadavky a potřeby na místě v každé domácnosti," doporučuje manažerka. Podle ní je důležité mluvit nejen se současnými i potenciálními klienty, ale také s jejich příbuznými. Pokud se v obcích neprovede důkladná vysvětlovací kampaň, hrozí riziko, že úspěšné zavedení nové služby dodatečně zvýší zájem o její využívání i mezi těmi, kdo o ní předtím pořádně nic nevěděli, a proto o ni ani nestáli. Ale protože systém poskytování služby, včetně financování, už v té době bude nastaven, může být dalšími zájemci zahlcen a úroveň služby klesne.

Solidně vytvořený přehled o poskytovaných službách a jejich příjemcích však může pomoci i jinak. Tak třeba v jedné ze členských obcí mikroregionu až během průzkumu zjistili, že dovážky obědů využívá také rodina, která na ni nemá nárok. Průzkum rovněž potvrdil, že mezi obcemi sice neexistují zásadní rozdíly v úrovni pečovatelské služby, ale že pečovatelky na venkově - na rozdíl od praxe ve velkých sídlech - nemají žádnou odbornou podporu, neřkuli supervizi. Více však podle manažerky překvapila skutečnost, že na Kokořínsku chybí lepší vnitřní informovanost a vzájemná spolupráce. Týká se to kupříkladu nejen škol, ale i pečovatelské služby v obcích. "Vůbec nejcennější však byl fakt, že porovnávání výsledků průzkumu v jednotlivých obcích na úrovni mikroregionu zvýšilo celkový zájem o sociální problematiku. Pečovatelskou službu už zavedly další dvě obce," konstatuje Hana Vlčková. Jak uvádí, změnil se i vztah starostů k sociálním službám, neboť někteří z nich je spolu s dalšími zastupiteli do té doby považovali jen za jakýsi druh charity, a nikoliv za samozřejmý úkol obce. Ruku v ruce s tím, jak se mění přístup zastupitelstev k sociálním službám, roste podle Hany Vlčkové i prestiž obcí v očích jejich obyvatel.

Souběžně s průzkumem vznikl díky Haně Vlčkově i adresář poskytovatelů sociálních služeb pro občany mikroregionu, v němž jsou mj. základní informace o standardech kvality sociálních služeb.

MÍSTNÍ ODBORNÝ TÝM

Manažerka ovšem poukazuje na to, že kvůli dosud chybějícímu zákonu o sociálních službách obce nemají nástroje, s jejichž pomocí by si ujasnily, které služby jsou pro ně ještě financovatelné a ve kterých se musí spoléhat na pomoc státu či kraje. Proto ani na Kokořínsku nezačnou ihned rozvíjet všechny druhy sociálních služeb.

O které služby by mělo jít, v jakém rozsahu by byly zajišťovány, jak k nim využít zázemí třeba v podobě školních kuchyní, které služby "nakupovat zvenčí", jak spolupracovat s neziskovým sektorem apod. - to vše by měl navrhnout místní pracovní tým na úrovni mikroregionu. Tuto tříčlennou skupinu mají tvořit proškolení profesionálové a Hana Vlčková se neobává, že by pro ně v regionu s až 20procentní nezaměstnaností zahrnující i středoškoláky a lidi s vysokoškolským vzděláním nenalezla dostatek vhodných adeptů. Další zájemci o práci jistě získají uplatnění v rozšiřované pečovatelské službě, stejně jako třeba ve vybraných školních kuchyních, které by dál zvyšovaly svoji kapacitu ve prospěch strávníků z řad seniorů a dalších kategorií potřebných lidí. Manažerka počítá, že využije spolupráce s Maltézským centrem v Mělníku, které má know-how k přípravě dobrovolníků pro sociální služby. Rovněž doufá, že mělnickému úřadu práce se přeškolování nezaměstnaných na organizování a zajišťování sociálních služeb podaří "vtěsnat" do jeho současné nabídky rekvalifikačních kursů či dokáže zajistit rekvalifikaci v některém ze sousedních okresů.

"Hovoří-li se nyní o tom, že malé obce samy jen stěží plnohodnotně zajišťují výkon státní správy a samosprávy, pak ve vytváření místních profesionálních týmů vidím zárodek meziobecní spolupráce, která by na úrovni mikroregionů mohla například právě sociální služby nepochybně pozdvihnout," tvrdí Hana Vlčková. "Teď jde jen o to najít konsenzus v otázce kompetencí tohoto týmu. Jeho vznik by však rozhodně všem starostům uvolnil ruce pro práci v jiných oblastech."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down