01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I venkov má své perly, jen je vyloupnout

Kostely, kapličky a jiné drobné sakrální stavby jsou osobitými architektonickými skvosty a obvykle patří k nejstarším stavbám v malých obcích. Na jejich údržbu, nutné rekonstrukce a zhodnocení ale chybějí zejména v obecních rozpočtech peníze. Jak si s tímto problémem poradit a pokusit se využít dotační tituly?

Pro stavby místního historického významu a kulturního dědictví jsou reálně k dispozici dva programy: Program rozvoje venkova a Program obnovy venkova.

PROGRAM ROZVOJE VENKOVA

Program rozvoje venkova spravuje ministerstvo zemědělství a spolufinancuje Evropská unie. Každoročně na podzim je vyhlašován program Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova se zaměřením na obnovu a zhodnocení kulturního dědictví venkova.

Dotaci může získat žadatel v obci do 500 obyvatel:

obec, NNO (občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, nadace, zájmová sdružení právnických osob), církve a jejich organizace;

Maximální výše dotace je 90 % ze způsobilých výdajů a minimální způsobilé výdaje musí být ve výši 50 %. Podpora se poskytuje v režimu de minimis, zjednodušeně řečeno - součet dotací nesmí u žadatele překročit za poslední 3 roky 200 tisíc eur.

Obecně lze považovat za způsobilé výdaje na:

stavební obnovu (rekonstrukce, modernizace, statické zabezpečení, restaurování),

revitalizaci a zhodnocení památkových budov, ploch, kulturních objektů a prvků (kulturních památek, objektů v památkových rezervacích a památkových zónách a v krajinných památkových zónách, kulturních prvků vesnic a venkovské krajiny, památek místního významu a s tím souvisejících historických parků, zahrad, alejí, skupin stromů, solitérních dřevin),

zajištění stavebních historických průzkumů (včetně záchranných archeologických průzkumů).

Na co by si měl žadatel dávat pozor při zpracování žádosti: Rozhodně nepodceňovat preferenční kritéria a smysluplně a výstižně popsat využití stavby v občanském životě obce, tj. nejen využití pro místní farníky a věřící, ale rovněž popsat, zda stavba slouží i pro pořádání malých koncertů či recitálů, například pěveckých či hudebních kroužků místních dětí. Ano, i těmito způsoby mohou sakrální stavby ožívat. Nabízí se rovněž možnost otevřít tyto památky návštěvníkům, kteří by si chtěli prohlédnout mimořádné inte-riéry. Kostely a kaple se často nacházejí v centru obce, uprostřed návsi či parčíků, vytvářejí tak klidovou zónu i pro setkávání a sdružování občanů. To vše jsou skutečnosti, které je nutné v projektu zdůraznit. Je také důležité srozumitelně popsat současný, tj. výchozí technický stav objektu a způsob, jakým budou prováděny stavební či jiné práce na objektu. Transparentnost a srozumitelnost informací je základem úspěchu.

Co se skrývá pod pojem preferenční kritéria: Tato kritéria jsou spojena s bodováním projektu. Je třeba se s nimi důkladně seznámit a v rámci osnovy projektu nezapomenout uvést informaci, která toto kritérium naplňuje. To znamená nezaměřit se pouze na tzv. povinné přílohy, ale správně identifikovat další nepovinné přílohy, které podpoří preferenční kritéria a pomohou získat lepší bodové hodnocení.

Žadatel může požadovat bodové zvýhodnění za:

předložení projektu v elektronické podobě - předloží projekt na datovém nosiči CD (ve formátu *.doc,*.pdf),

zpracování projektu odborníkem v oblasti kulturního dědictví - doloží doklad o odborné způsobilosti zpracovatele projektu,

havarijní stav kulturního dědictví, nebo jeho bezprostřední ohrožení s hrozbou nebezpečí z prodlení - doloží stavebnětechnický posudek objektu zpracovaný odborně způsobilou osobou včetně fotodokumentace,

soulad projektu se strategií mikroregionu, programem rozvoje obce, územní strategií místní akční skupiny - předloží příslušný výtah z uvedeného dokumentu potvrzený oprávněnou osobou,

využívání a obnovu existující stavby - doloží katastrem nemovitostí ověřenou kopii stejnopisu geometrického plánu ne starší než 3 měsíce k datu podání žádosti o dotaci, ze které je patrná výměra stavby.

Splnění či doložení těchto kritérií může velmi ovlivnit úspěšnost projektu. Často jsou to jednoduché dokumenty, které lze rychle získat a pořídit.

Co čeká žadatele, když je jeho projekt úspěšný:

zajištění prostředků pro realizaci projektu, tj. předfinancování realizace,

v případě nákladů na stavbu vyšších než 500 tisíc Kč (bez DPH) je nutné dodavatele vybrat na základě zadávacího řízení. Informace o jakékoli investiční akci je nutno zveřejňovat na úřední desce dané obce a v rámci realizace stavebních prací trvat na vyhotovování stavebního deníku,

o akci je třeba vést analytické účetnictví, účetní ať komunikuje a konzultuje zaúčtování s odborným pracovníkem Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), vyplatí se to,

realizace projektu skončí, následuje vyúčtování, kompletace všech nutných dokladů, které se musí předložit na SZIF, kde podrobně zkontrolují správnost postupů, pokud bude vše v pořádku, žadatel následně obdrží požadovanou dotaci.

PROGRAM OBNOVY VENKOVA

Je to program v kompetenci ministerstva pro místní rozvoj (MMR), který je určen pro obce s počtem obyvatel do 3000. Dotační titul č. 4 - Podpora obnovy drobných sakrálních staveb v obci bývá vyhlašován začátkem každého roku. Obecně je podporována obnova drobných sakrálních staveb nalézajících se v katastrálním území obce, které nejsou prohlášeny kulturní památkou a jsou v majetku obce. Jsou to zejména kaple, kapličky, sochy, boží muka, kříže, úprava prostranství v okolí drobných sakrálních staveb.

Z tohoto dotačního titulu lze čerpat 70 % dotace ze způsobilých výdajů, maximálně však 400 tisíc Kč, minimální dotace je stanovena na 50 tisíc Kč.

O podporu mohou žádat:

obec do 3000 obyvatel,

svazek obcí, který je registrován v souladu se zákonem o obcích, a to pouze v případě, že akce zasahuje do katastrálního území více obcí.

Zpracování žádosti do tohoto programu je relativně jednoduché. Stačí vyplnit formulář na webu MMR, vytisknout a doložit přílohy.

Obecně platí, že dodavatele stavebních prací či dodávek je nutné vybrat transparentně a získanou finanční podporu zúčtovat vůči státnímu rozpočtu. Pozor, v tomto případě se žadatel bude potýkat s "oblíbenými ISPROFIN". Další informace a rady pro žadatele najdete na www.iecc.cz.

MARTINA KRŠŇÁKOVÁ
projektová manažerka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down