Víly nejsou od toho, aby se po lesích a loukách staraly o nepořádek, který tam někdo nadělal. I když neuškodí, pokud občas nějaký ten pohozený papír či láhev zvednou a odklidí. Jejich hlavním úkolem totiž je učit ostatní, jak se mají v přírodě chovat, a dbát, aby v místě, které mají na starosti, bylo tak hezky, že si i největší nepořádník rozmyslí nějaký odpad tam pohodit, protože mu to bude líto.
Tenhle kratičký citát z knížky Hynka Klimka O víle Vodánce s půvabnými ilustracemi Zdeňky Študlarové kupodivu docela souzní s jiným, byť už poněkud "úředního" ražení - s citátem z Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) zpracované jak pro samotné město Tábor (na úrovni samosprávy), tak pro Městský úřad Tábor jako úřad obce s rozšířenou působností: Vizí koncepce je zvýšení vědomostí obyvatel Tábora a celého správního území o životním prostředí, které by se mělo projevit širším zapojením veřejnosti nejen do řešení ekologických problémů, ale i do jejich předcházení, čímž dojde ke zvýšení kvality života a k postupnému snižování nákladů na ochranu životního prostředí. Obyvatelé, kteří myslí a jednají v souladu s principem udržitelného života, jsou si vědomi odpovědnosti za udržení kvality prostředí, jeho jednotlivých složek a mají úctu k životu ve všech jeho formách.
KNIHU POMÁHALY PSÁT DĚTI
Vznik příběhů o víle Vodánce byl inspirován starostkou Tábora Ing. Hanou Randovou, která v sobě nezapře dlouholetou vedoucí odboru životního prostředí radnice, a proto se jako odbornice významně podílela i na vzniku městské koncepce EVVO. Ta počítá už s nejmenšími. "Přemýšleli jsme, jak tematikou ochrany životního prostředí oslovit už nejmenší děti v mateřských školách," říká starostka. "Optimálním řešením byla pohádka, a tak nejprve vznikly příběhy o malé víle v brožované podobě pro každou mateřskou školu a pro každého předškoláka. Teprve z nich se zrodila regulérní knížka, kterou jsme pokřtili loni v listopadu a která se dnes dostane koupit i na pultech knihkupectví."
Příběhy víly Vodánky jejich autorovi aktivně pomáhaly dotvářet děti z MŠ v Kollárově ulici. Proto se víla nepohybuje v nějakém vybájeném světě, ale v příbězích najdeme i malým dětem známý místopis Tábora a jeho okolí včetně pojmenování táborských ulic a náměstí, názvů blízkých obcí a měst, rybníků, potoků či lesů. Seznámíme se tam však rovněž s místní botanickou zahradou (jedinou na jihu Čech) a navštívíme i Chýnovskou jeskyni. Zvláštní místo v knížce patří jednotlivým zastavením u historických městských kašen, v čistírně odpadních vod či v úpravně vody.
Starostka poznamenává, že s knížkou soustavně pracují ve všech mateřských školách, a chválí učitelky za to, že se umí na jednotlivé příběhy připravit a netápou v termínech, jako je kanalizace či čištění odpadních vod.
Dětem z mateřských škol, ale i žákům prvního stupně základní školy je určeno radnicí vydané pexeso inspirované vílou Vodánkou, chystají se pro ně papírové skládačky apod. Starší děti pak ve školách dostávají šanci zapojit se do vědomostních soutěží, například k systému třídění odpadů, ochraně vod atd. Jak v mateřských, tak v základních školách funguje rovněž sběr použitých baterií a monočlánků.
PŘÍLEŽITOSTÍ JE MNOHO
Naplňování koncepce EVVO se opírá i o řadu dalších příležitostí, které město a celé Táborsko poskytuje. Jediná jihočeská botanická zahrada a druhá nejstarší v celé ČR v táborském areálu Vyšší odborné a Střední zemědělské školy prohlášená spolu s budovou školy kulturní památkou už byla zmíněna. Ale je to i geologická expozice v údolí řeky Lužnice prezentující geologickou minulost regionu Jihozápad. Péčí radnice už byla vydána skripta pro učitele, jak expozici vybudovanou s přispěním soukromé firmy využít k rozšíření znalostí žáků základních škol. Místní památné stromy i s klokotskou alejí lip malolistých se zase dostaly na městský kalendář. V rámci EVVO letos už třetí rok za sebou byl pro každou domácnost vydán (na recyklovatelném papíru) odpadový kalendář města, který obsahuje také svozový kalendář a základní informace o tom, jak nakládat s odpady všeho druhu, jak fungují jednotlivé svozové obvody či do kterých rajonů patří každá ulice a každé náměstí.
V TÁBOŘE POČÍTAJÍ S KAŽDÝM
Městem Tábor přijatá koncepce EVVO ovšem pamatuje nejen na děti a mládež. Formuluje také priority směrem k dospělým obyvatelům, místním podnikatelům či neziskovým organizacím (celá koncepce je ke stažení na www.tabor.cz pod odkazem Životní prostředí /vpravo nahoře/ a poté Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty /vlevo dole/). Tábor jako člen Národní sítě Zdravých měst klade velký důraz na komunikaci radnice s veřejností. Proto na uvedené internetové adrese města lze vlevo dole jako inspiraci doporučit i odkazy Ankety, Besedy s občany či Diskuse.
IVAN RYŠAVÝ