01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Informace pro výpočty jednostranného zvyšování nájemného v roce 2008

První místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek podepsal dne 25. června 2007 Sdělení Ministerstva pro místní rozvoj ČR (dále jen Sdělení), které bylo dne 29. června pod číslem 151/2007 Sb. publikováno v částce 55 Sbírky zákonů. Ministerstvo musí publikovat Sdělení ve Sbírce zákonů...

 

První místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek podepsal dne 25. června 2007 Sdělení Ministerstva pro místní rozvoj ČR (dále jen Sdělení), které bylo dne 29. června pod číslem 151/2007 Sb. publikováno v částce 55 Sbírky zákonů.

Ministerstvo musí publikovat Sdělení ve Sbírce zákonů každoročně k 1. červenci až do roku 2009, a to podle zákona o jednostranném zvyšování nájemného z bytu. Informace jsou nutné pro výpočet maximálně možných přírůstků jednostranně zvýšeného nájemného v průběhu roku 2008 v jednotlivých bytech, na které se úprava vztahuje a kde se pronajímatel s nájemcem nedohodnou jinak. Jde o následující informace:

roztřídění obcí do velikostních kategorií podle počtu obyvatel,

územní rozčlenění obcí seskupením katastrálních území,

výše základních cen za 1m2 podlahové plochy bytů,

cílové hodnoty měsíčního nájemného za 1m2 podlahové plochy bytu,

maximální přírůstky měsíčního nájemného,

postup při vyhledání maximálního přírůstku nájemného pro konkrétní byt.

PŘEDNOST MÁ DOHODA PRONAJÍMATELE S NÁJEMCEM

Jak platný občanský zákoník, tak zákon o jednostranném zvyšování nájemného dávají jednoznačnou přednost dohodě pronajímatele s nájemcem, která by měla odrážet místní situaci v konkrétním nájemním vztahu. "Jednostranné zvyšování nájemného je však jen jednou z možností pronajímatele, jak dosáhnout změny nájemného," konstatuje ministr Čunek a dodává: "Cílem tohoto systému s využitím informací ze Sdělení není, na rozdíl od zrušených cenových předpisů stanovujících nepřekročitelnou výši nájemného, jakkoli omezovat nebo limitovat nájemce a pronajímatele při sjednávání dohody o výši nájemného nebo její změny. Cílem je pouze umožnit, aby pronajímatel mohl v průběhu několikaletého "přechodného" období dosáhnout i v případě absence dohody takového nájemného, které bude - alespoň do určité míry - vycházet z reálných tržních cen nemovitostí. To však v žádném případě, podle mého názoru, nebrání sjednávání a "nalézání" nájemného jako ceny v místě a čase obvyklé, která může být odlišná."

Údaje ve Sdělení č. 151/2007 Sb. o počtu obyvatel k datu 1. ledna 2007, podle kterého jsou obce zatříděny do velikostních kategorií, jsou převzaty od Českého statistického úřadu. Územní rozčlenění obcí (Prahy a Brna) je shodné jako v loňském roce, protože zákon ukládá je převzít z oceňovacích předpisů - jedná se o vyhlášku č. 540/2002 Sb. v platném znění. K výpočtu hodnot cílového nájemného a maximálních přírůstků měsíčního nájemného podle vzorců uvedených v zákoně obdrželo ministerstvo pro místní rozvoj od ministerstva financí výpočty z údajů, které shromažďují finanční úřady o cenách sjednaných za nemovitosti v případě jejich prodeje a předávají je ministerstvu financí. Pro účely Sdělení byly použity údaje o cenách bytů za období posledních 36 měsíců, tj. od května 2004 do dubna 2007. Z výpočtu středních hodnot cen bytů byly vyloučeny ty byty, které byly postaveny, popř. zrekonstruovány po roce 1993, protože těchto bytů se problém narovnávání cenových deformací v oblasti nájemného netýká. Zároveň byly vyloučeny ceny za prodeje obecních bytů.

ZÁKON NENÍ CENOVÝM PŘEDPISEM

"Podle mého názoru zákon o jednostranném zvyšování nájemného není cenovým předpisem, nereguluje nájemné jako cenu, nestanoví maximální nepřekročitelnou hranici nájemného a nájemné zvýšené podle něj nepodléhá cenové kontrole," vysvětluje ministr Čunek. Jak dále zdůrazňuje, tzv. cílové nájemné nelze v žádném případě považovat za nájemné obvyklé. Nájemné obvyklé v ekonomickém i právním smyslu může vzniknout pouze v rámci volného sjednávání cen na místním trhu - ve vztahu dvou svobodných smluvních stran promítajících si do konkrétní výše nájemného za konkrétní byt své konkrétní priority, rizika apod. Nájemné není parametrem bytu; smluvně sjednané nájemné je parametrem konkrétního vztahu dvou konkrétních subjektů. Proto systém jednostranného zvyšování nájemného nijak nebrání, podle ministra Jiřího Čunka, hledání smluvní dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Nebrání tudíž ani tomu, aby taková smluvní dohoda byla pro konkrétní občanskoprávní spor dvou konkrétních smluvních stran nahrazena výrokem soudu.

/sk/

Může se hodit

Vypočtené hodnoty různě vysokých maximálních přírůstků nájemného pro rok 2008, v závislosti na konkrétním aktuálním nájemném a na konkrétní lokalitě bytu lze od 2. července 2007 snadno vypočítat na kalkulačce nájemného pro rok 2008 umístěné na adrese www.mmr.cz vedle kalkulačky nájemného pro rok 2007.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down