Informační systémy Z dnešního pohledu se reforma veřejné správy jeví jako soubor nedotažených kroků a jejich nepředpokládaných dopadů, jako selhání té části státního aparátu, která reformu naplánovala v čase bez ohledu na zdroje a fakta. I když ve vedení reformy došlo k dílčím personálním změnám,...
Informační systémy
Z dnešního pohledu se reforma veřejné správy jeví jako soubor nedotažených kroků a jejich nepředpokládaných dopadů, jako selhání té části státního aparátu, která reformu naplánovala v čase bez ohledu na zdroje a fakta. I když ve vedení reformy došlo k dílčím personálním změnám, je nutno mít na zřeteli fakt, že reforma běží a nelze ji zastavit.
Nyní je důležité operativně řešit procesy, bez kterých ji nelze úspěšně dokončit. Nejpalčivější jsou otázky financování krajů, financování provozu a vybavení úřadů a jejich informatizace. Zde jsou velmi patrné znaky neochoty státních úředníků zbavit se vlivu na samosprávu.
Namísto stanovení podmínek a rozdělení účelových dotací krajům, které jsou schopnější si vyřešit základní potřeby provozu rychleji, jsou vidět snahy o diktování nereálných, a zejména neúčinných postupů. Ty na jednu stranu vytvářejí závislost samosprávy a na druhou stranu ji rozhodně v budoucnu nezbaví odpovědnosti za nynější špatná rozhodnutí.
Vlastní výkon informatiky na území kraje včetně technologií a organizačních struktur je podle zákona plně v kompetenci kraje, tj. zastupitelstva, rady a hejtmana.
Státní orgány stále plánují jednotnou velkou dodávku techniky a informačních technologií a zajištění jednoho integrátora v termínech, které se rozhodně neslučují se skutečností, že krajské úřady již pracují, zaměstnávají pracovníky, mají výdaje a přijímají rozhodnutí. To znamená, že minimálně v rozsahu oblastí ekonomiky, rozpočtu, účetnictví, majetku, personalistiky, mezd a usnesení již několik měsíců fungují. To jsou agendy, které musí být zajištěny jako první, vlastně ihned po volbách včetně připojení k internetu.
Koncem minulého roku přispěchaly na pomoc krajským úřadům soukromé firmy, které tyto agendy dlouhodobě ve veřejné správě zajišťují a jejich informační systémy se již osvědčují na všech stupních veřejné správy. Firmy Flux a Gordic nabídly jako první krajským úřadům pomoc ve formě bezplatné výpůjčky specializovaného softwarového vybavení z jejich výrobních řad a vypracovaly návrh na výstavbu informačních systémů krajských úřadů. Tato výpůjčka eliminovala rizika vyvolání stavu nouze, ve kterém se následně přijímají ukvapená rozhodnutí.
Dnes již mají některé krajské úřady zahájenou zmíněnou výstavbu informačních systémů i přes počáteční nepříznivý vývoj a skluz reformy. Nyní doufají, že je následné kroky státních orgánů nevrátí zpět na úplný začátek a že bude vyřešeno i jejich financování.
- Js -