01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

INICIATIVA NÁCHODSKÉ BRANKY

Ze stejnojmenné mapy Náchodsko, Broumovsko, s mottem "Na kole i pěšky", lze vyčíst téměř vše, co cyklistický zanícenec nebo vyznavač pěšího turismu potřebuje. Měřítko 1 : 100 000 zahrnuje plochu kolem 100 km2 od Svobody nad Úpou, tj. od východních hranic Krkonošského národního parku až po Šonov,...

Ze stejnojmenné mapy Náchodsko, Broumovsko, s mottem "Na kole i pěšky", lze vyčíst téměř vše, co cyklistický zanícenec nebo vyznavač pěšího turismu potřebuje.

Měřítko 1 : 100 000 zahrnuje plochu kolem 100 km2 od Svobody nad Úpou, tj. od východních hranic Krkonošského národního parku až po Šonov, pár kilometrů na východ od Broumova a pak až za lázně Polanica - Zdrój v Polsku. Od severu k jihu vede hranice od Královce a jeho Špičáku až po Smiřice nebo Velkou Deštnou. Každý, kdo si tuto plochu dovede představit, si k ní snadno i názorně přirovná informace Ing. Vlastimila Hurdálka, ředitele Svazu cestovního ruchu Branka v Náchodě.

MÁ 37 ČLENŮ

Tato obecně prospěšná společnost se zabývá všestrannou propagací turistiky, šířením severovýchodočeských informací do ČR, s tím související osvětovou prací, koordinační činností s dalšími informačními středisky, ediční činností. Svaz Branka má 37 členů. Je to 23 obcí a měst, všichni se řídí valnou hromadou, pořádanou třikrát ročně. Mají správní radu, revizní komisi a pochopitelně vlastní plán práce. I ten odpovídá vyrovnanému ročnímu rozpočtu. Představuje úhrn asi 1 mil. Kč. Dříve v něm byl obsažen dotační příspěvek z okresního úřadu, nyní musí postačovat členské příspěvky obcí a dotace z fondu Phare.

Branka vydala rovněž propagační barevné skládačky. O mapu byl až překvapivý zájem - říká Ing. Vlastimil Hurdálek a bylo třeba postarat se o dotisk. Skládačky si připomeňme podle jejich číslování.

Cyklotrasa Klubu českých turistů č. 4000 má název "Okruh stěny v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a Parku narodowego Stolové hory". I tato skládačka má příhodnou mapku, přehled vyznačených tras, barevně odlišených, dokonce i těch budoucích, protože celý proces budování zdejších spojnic nekončí. Bude pokračovat podle potřeb "donekonečna". Pro nejnáročnější, ale naopak zase pro méně orientačně zdatné slouží i přehledně vytištěné výškové rozpětí mezi 300 až 800 metry nadmořské výšky. Jsou zde také "íčka", neboli vyznačení míst s informačními tabulemi, a v textu se objevuje řada doplňků a vysvětlivek. Uveďme aspoň Velkou Ledhují nad Suchý Důl... Připomínáme proto, že jsme o této obci nedávno psali a že Suchodolští jsou Brance vděčni za propagaci jejich obce. Pomohla jim ke zvýšení tudy nasměrovaného cestovního ruchu.

Ze tří desítek orientačních textů připomeňme Ostaš se slují Českých bratří, jinde upozornění na možné odbočky, a na Szceliniec neboli Hejšovinu, o které se píše i v Babičce Boženy Němcové. Některé řádky jsou v textu skládaček vytištěny červeně. Tímto barevným odlišením se nabádá k vyšší, ba nejvyšší opatrnosti při jízdě na horských kolech, a to i v souvislosti s rušným automobilovým provozem, kterému se ani turistické trasy nemohou zcela vyhnout. Cyklotrasa č. 4000 zahrnuje tucet lokalit na naší i polské straně.

Cyklotrasy 4001 A 4018

Je tu i druhá skládačka cyklotrasy KČT č. 4001, v některých detailech se kryjící s předešlou. Avšak celý, téměř jedenáctikilometrový okruh červeně značený je vhodný - jak tvůrci stezky upozorňují - jen pro horská kola. Uvádějí se lesní úseky s ostrými zatáčkami. Navazující asi šestadvacetikilometrový "modrý" úsek už je bezpečnější. Ovšem i ten skýtá některá úskalí. Hlavně se týká ještě nedokončených, probíhajících úprav povrchu stezky a jejího, místy nenadálého stoupání.

Cykloturistu zde může zaujmout také to, že Police nad Metují je sídlem Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko. Je připojen i časový rozvrh a upozornění, že účastník podniká jízdu na vlastní nebezpečí a - což není zcela zanedbatelné - vždy mají přednost pěší turisté. Pochopitelně, že se pamatuje i na přehled občerstvení, a to přibližně v deseti obcích. Nejméně dvojnásobný je počet hospod, restaurací, bufetů. Připojen je i seznam penzionů i s jinými ubytovacími možnostmi, celkem s kapacitou asi 200 lůžek a nejméně tolika dalšími v oddechových táborech. Sem je zařazena také informace o servisních službách, o půjčovně kol. Tvůrci skládačky, a nejen této, pamatovali také na další zajímavosti vlastivědného poznávání - připomenutí chalup podkrkonošského a slezského typu, roubenek z 19. století, vzácnou květenu...

Myšlenka o vytvoření trasy č. 4001 se zrodila začátkem 90. let 20. století. Tehdy i zdejší cesty zaplňovali stále častěji a více majitelé nových kol, a tedy příznivci "pedálového" sportu. Docházelo však k některým kolizím, a proto v roce 1995 členové cyklistického spolku Man Mat ve Stěnách vyznačili spolu se Správou CHKO Broumov vůbec první cyklostezky v náchodském okrese. Jednou z nich je právě popisovaná "Vyhlídková stezka". Její pásové značení bylo provedeno podle metodiky Klubu českých turistů a z iniciativy společnosti Branka, jak doplňuje své informace ředitel Ing. Vlastimil Hurdálek. Bylo dokončeno v roce 1999. Projekt financovala Komise Evropského společenství. Ředitel Branky si pochvaluje vstřícnost místních majitelů cest, lesních silnic apod. Protože organizátorům ve společnosti Branka je známo, že i cykloturisté využívají ke svým záměrům také vlakových spojů, je k informacím připojeno rovněž sdělení o blízkosti železniční trati 026 a také silniční možnosti pro automobilisty, kteří se svými velocipedy chtějí přiblížit k uvedeným cyklotrasám.

Pod č. 4018 je okruh Boženy Němcové, zahrnující mj. Ratibořice, Havlovice, Červený Kostelec, Českou Skalici. Překonává se tu nadmořská výška mezi 286 až 467 metry a cykloturista může našlapat až 35 km v podstatě tam a zpátky. Svaz cestovního ruchu Branka připomíná - což potvrzuje také sám ředitel, - že se myšlenka zrodila na obecním úřadě ve Studnici v roce 1997. Obec se pak stává hlavním iniciátorem a garantem značení za spolupráce okresního úřadu a náchodského Klubu českých turistů. Klub také vzápětí dodává i směrovky a osazení rozcestníků. Pásové značení zajistila obec už v březnu a dubnu 1999 a Studnice zůstává správcem tohoto značení. Obec má i označenou možnost parkování na návsi, také v ostatních obcích je tomu podobně.

Nejnovější trasy

Mají označení 4034 a 4035 v délce 30 km z Josefova, pevnostního města východně od Jaroměře. Právě tudy také prochází severním směrem Labská cyklotrasa, informace pro toho, kdo by směřoval právě sem od Dvora Králové nad Labem nebo k Hradci Králové. Cyklotrasa se dotýká tří řek - Labe, Úpy a Metuje. Směřuje pak k Novému Městu nad Metují a proti jejímu proudu k osadě Peklo. Trasa 4035 se pak jakoby vrací jihovýchodním směrem k Novému Hrádku a podél Olešenky k Olešnici v Orlických horách až na Číhalku, kde už je v nadmořské výšce téměř 800 metrů českopolská státní hranice.

U tohoto cíle je současně hraniční přechod pro pěší, lyžaře a cyklisty, turista může navázat na cyklotrasu po hřebenu Orlických hor, na trasy ve směru lázní Duszniky Zdrój nebo příhraniční středisko zimních sportů Zieleniec s přechodem pro pěší k naší Masarykově chatě na Šerlichu. Informace o stravování a ubytování uvádějí i možnosti k přespání ve spacím pytli - v jaroměřském Skautském domě, v josefovském Domě dětí a mládeže, v restauraci Sportovní klub Černčice. Zaznamenáno je na 600 možností.

Celý projekt cyklotras 4034 a 4035 byl spolufinancován z prostředků programu Phare. Pětatřicetikilometrová trasa si vyžádala asi 300 tisíc Kč. K 60 % z fondu Phare přidaly zbývající částky obce. Je tu instalováno 10 informačních tabulí s mapami, kde má příslušná obec i svou vlastní charakteristiku.

Ani v letošním roce si v Brance nedopřejí oddechu. Do jejich náchodského okresu bude směřovat další trasa ze sousedního Trutnovska, a to ze Rtyně v Podkrkonoší. Trasa povede do Červeného Kostelce, do okresního města a na státní hranici s Polskem v Bělovsi.

Josef Farský

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down