01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Injekce památkám

Škody na památkách a historických objektech se někde obtížně zjišťují, neboť nelze ještě všude vyčíslit, jaké následné náklady způsobí podmáčené budovy. V Jihočeském kraji, ve kterém záplavová vlna odešla nejdřív, památkáři zatím odhadli škody na zhruba 573 miliónů korun. Některé z památek nebudou...

Škody na památkách a historických objektech se někde obtížně zjišťují, neboť nelze ještě všude vyčíslit, jaké následné náklady způsobí podmáčené budovy. V Jihočeském kraji, ve kterém záplavová vlna odešla nejdřív, památkáři zatím odhadli škody na zhruba 573 miliónů korun. Některé z památek nebudou pro veřejnost delší dobu přístupné, například zámek ve Veltrusích. Poškozeny jsou též zámky v Liběchově a Roztokách. Voda značně poznamenala památkově chráněná území. Platí to i o Karlínu, který vznikl jako první předměstí za starou Prahou. Zajímavé je, že Karlín byl zpočátku komponovaný jako klasicistní zahradní město. V Praze kromě známých objektů a parků zaplavila Vltava i Nosticovu a Valdštejnskou zahradu.

Až koncem září Ministerstvo kultury ČR získalo úplný přehled o celkové zkáze způsobené živelní pohromou. Postižené památkové objekty budou zařazeny do dvou programů. Jednak do stávajícího Programu záchrany architektonického dědictví a do nově ustanoveného Havarijního programu. Ministr kultury Pavel Dostál chce získat víc finančních prostředků do obou programů obnovy budov, sbírkových a archivních předmětů a dokumentů.

Rovněž Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) vyvíjí aktivity na pomoc městům, jejichž památky byly zasaženy záplavami. Hovořil o nich při příležitosti zahájení Dnů evropského dědictví 2002 předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a první náměstek primátora města Olomouce Ing. Pavel Horák. Zmínil se o vzniklé solidaritě mezi městy, členy sdružení. Uvedl, že když česká města finančně a jiným způsobem před pěti lety přispěla na obnovu zaplavených měst na Moravě, nyní se tato solidarita opětuje.

Sdružení zprostředkovává finanční pomoc ze zahraničí, odkud přicházejí mimo jiné nabídky na restaurování devastovaných objektů a cenných předmětů.

Sdružení také vypsalo veřejnou sbírku pod názvem Pomoc památkám postiženým ničivými povodněmi v srpnu 2002.

Číslo účtu: 179 242 404/0300. O rozdělení finančních darů od institucí a jednotlivců rozhodne výbor SHS ČMS, složený ze starostů - zástupců historických měst z celé republiky.

Informace o konání sbírky a použití jejího výtěžku je uveřejněna na adrese: www.shscms.cz

- bd -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down