Pokud jde o inovace, Kladensko a region Střední Čechy nejsou příliš »v kurzu«. Přesto se tam i v tomto ohledu během poslední doby dosáhlo několika úspěchů.
Na strukturu průmyslu a podnikatelských subjektů ve Středočeském kraji Praha působí jako »magnet«. Navíc celý region po vzniku krajů coby »pouhá periferie hlavního města« zůstával centrem po všech stránkách opomíjen.
TROJICE PŘÍKLADŮ, ŽE »TO JDE«
I za těchto podmínek se tam však daří projektům, které napomáhají konkurenceschopnosti regionu i v něm působících podnikatelských subjektů. Především jde o podpůrnou síť regionálních zastoupení Asociace inovačního podnikání ČR (AIP ČR), která řadu let supluje roli kraje v iniciaci tvorby inovačního klimatu, strategických dokumentů v oblasti inovací a v konkrétní realizaci inovačních projektů. Mj. na této bázi každoročně vzniká i databáze inovačních firem Technologický profil ČR. Regionální zastoupení má adresu v Kladně, v němž se předloni usídlilo i Business Innovation Centre Střední Čechy/Kladno, člen Společnosti vědeckotechnických parků ČR.
Do roku 2009 byly region Střední Čechy a Kladensko zapojeny do mezinárodních projektů - SEED-REG neboli »Fondů počátečního kapitálu a inovační krátkodobé finanční modely v nových členských zemích« a INNO-DEAL-Analýzy, diagnózy, evaluace, pilotní akce a výukové procesy v inovačních programech. Oba projekty byly financovány z místních zdrojů, státního rozpočtu i v rámci evropské iniciativy INTERREG IIIC a 6. Rámcového programu, přičemž zúčastnění partneři zvláštní pozornost zaměřili na analýzu proveditelnosti pro tvorbu a provoz fondů počátečního kapitálu a také inovačních finančních modelů - využití inovačních obchodních nápadů generovaných hlavně univerzitami a výzkumnými institucemi. Šlo o to podpořit ekonomický rozvoj a sociální soudržnost v regionu a zároveň v celém takto vzniklém Společenství zmapováním regionálních politik cílených na regionální rozvoj vytvářet a rozvíjet iniciativy na financování podniků. Jedním z výstupů se rovněž stala Inovační strategie Střední Čechy.
Uvést lze i projekt Net-TOPIC (v rámci programu URBACT 2). Spolu s dalšími sedmi evropskými městy, která sousedí s metropolemi, v něm jako český zástupce působilo Kladno. Projekt se na základě práce funkčních místních akčních skupin zabýval vytvářením Akčního plánu rozvoje se zaměřením na inovace, podporu podnikání a spolupráci partnerských i dalších měst.
ČLENSKÉ PŘÍSPĚVKY, KTERÉ SE BOHATĚ VRÁTÍ
»Je zřejmé, že městům a podnikatelům se spolupráce vyplácí. Svého času proto založili Regionální rozvojovou agenturu (RRA) Střední Čechy,« říká její ředitel PhDr. Jiří Svítek. Jen město Kladno podle jeho slov za 10 let agentuře uhradilo zhruba 1 mil. Kč na členských příspěvcích. »Zpět« však obdrželo několikanásobně více. Třeba u projektu Ner-TOPIC šlo o 0,75 mil. Kč z fondů EU. I nepeněžní přínos byl pro Kladno a jeho okolí významný, byť obtížně vyčíslitelný.
»Dnes města hledají úspory i tam, kde to nedává logiku, a nalézt osvícený subjekt, který by viděl až za horizont příštího rozpočtu, je výjimečné. Byť i takové existují, třeba Kutná Hora, Mělník, Slaný... Ovšem řada radnic fondům EU a systému podpory regionálního rozvoje nerozumí či nechce rozumět a "hraje si na vlastním písečku" bez pocitu odpovědnosti za region za jejich "humny". Své k tomu přidal i odklon EU od podpory investiční k podpoře lidských zdrojů, inovací, transferu technologií, což jsou témata v regionální/municipální politice zastoupená jen mizivě. Věříme však, že zlepšení využívání fondů opět brzy nastane. Proto se jako agentura se statutem public ekvivalent body snažíme i nadále svému regionu pomáhat,« uzavřel ředitel RRA Střední Čechy PhDr. Jiří Svítek.
Nalézt dnes, v době hledání úspor, osvícený subjekt, který by viděl dále než za horizont příštího rozpočtu, je výjimečné.
Z letošního setkání zástupců místních akčních skupin v rámci URBACT 2 na přelomu srpna a září v Krakově.
FOTO: JIŘÍ SVÍTEK