Zhruba třetina ze 34 tisíc obyvatel města Orlová bydlí ve 3303 bytech panelových domů tamějšího Bytového družstva. Za jeho předsedou Ing. Janem Katauerem jezdí zástupci stavebních firem, bytových družstev, společenství vlastníků bytů, bankovních domů a dalších společností, aby se přímo na místě přesvědčili o efektivnosti uplatňované energetické koncepce.
Snižování spotřeby tepla pro vytápění bytů dosahujete řadou technických opatření. Můžete je konkretizovat?
Postupujeme systematicky od roku 1996. Uskutečnili jsme termoregulaci celé otopné soustavy domů a zavedli poměrové sledování spotřeby tepla. Budujeme nová zádveří, zmenšujeme plochy zasklených chodbových oken, zateplujeme strojovny výtahů. Ve sklepech vyměňujeme okna, zasklíváme lodžie, které v mnohých případech zároveň zvětšujeme. To jsou však jen dílčí kroky. Zásadní je komplexní zateplení obvodového pláště domu, u kterého dbáme na dodržení minimální tloušťky zateplení 80 mm. A to včetně výměny oken, při níž klademe důraz na dokonalé zateplení špalet i prostoru pod vnějším parapetem. Třetí podmínkou je kompletní zateplení střechy. Dosud jsme touto formou zrevitalizovali 78 % bytového fondu.
Jak se tato rozsáhlá rekonstrukce promítla v platbách za teplo?
Zaznamenali jsme úspory tepla i výrazný pokles požadovaného příkonu na vytápění domů. Uvedu srovnání od roku 2004, kdy jsme zateplili 19 a v následujícím roce pak dalších 20 vchodů. Proti roku 2003 klesla roční spotřeba tepla v roce 2005 o 9687 GJ. Družstevníci tak ušetřili v platbách za teplo 3 208 237 Kč.
Když jsem v roce 1996 do vedení bytového družstva nastoupil, činila roční spotřeba tepla 141 314 GJ. V loňském roce již klesla na 62 399 GJ. Více než o polovinu! V cenách za teplo z roku 2005 tak vykazujeme úsporu 26 135 858 Kč. Podstatnou část uspořených finančních prostředků jsme převedli do fondu oprav, do kterého družstevníci měsíčně přispívají v průměru 28 Kč za 1 m2. Jsou však domy, kde se rozhodli pro 33 Kč. Třicet šest procent z této částky, tj. 12 Kč za 1 m2 za jeden měsíc tvoří ony úspory z tepla.
V regionu s téměř 20% nezaměstnaností je to pozoruhodná zpráva.
Bezesporu. Navíc v našich bytech bydlí i řada hornických důchodců. Lidé však vidí, že jejich domy jsou v krásném novém kabátě a že rekonstrukce navíc přináší úspory na teple. Chtěl bych proto ocenit všech 144 správců domů, kteří dokáží družstevníky přesvědčit o nutnosti komplexní revitalizace bytového fondu, což bez zvýšených poplatků do fondu oprav nelze uskutečnit.
A také bez nemalých bankovních úvěrů.
Ano, ale při roční tvorbě fondu oprav ve výši 70 mil. Kč si troufám tvrdit, že je to dostatečná záruka, abychom své závazky bankám uhradili. V současné době činí naše nesplacené úvěry 366 mil. Kč. Dobu splatnosti jsme si stanovili na 15 let. Pořád platí, že každá oprava uskutečněná letos, je levnější než v příštích letech. Navíc program Panel dává neopakovatelnou šanci na levné a bezpečné úvěry. Abychom zateplili zbývající panelové domy, počítáme s dalším 170miliónovým úvěrem v příštích dvou letech. Tyto peníze mj. využijeme i pro rekonstrukci sociálních zařízení v bytech, s níž jsme již k velké spokojenosti družstevníků začali. Máme spočítáno, že poslední úvěr splatíme do roku 2022.
Na panelových domech družstva jsou solární kolektory. S jakými zkušenostmi je provozujete?
Solární kolektor o ploše 20 m2 již šestým rokem slouží obyvatelům 24 bytů domu č. p. 921 pro ohřev teplé vody, a to ve spojení se dvěma plynovými kotli. Cena za 1 m3 teplé vody se v zimě pohybuje kolem 109 Kč, v létě stojí 89 Kč. Přitom i v zimních slunečních dnech při venkovní teplotě -6,5oC solární systém ohřeje studenou vodu na 19oC. Uvážíme-li, že průměrná cena teplé užitkové vody (TUV) z centrálního zásobování je 150 Kč za 1 m3, není třeba dalšího komentáře.
Od května 2002 je na domě č. p. 867 druhý solární systém o ploše 20 m2. Za čtyři letní měsíce vykazuje úsporu 10 000 kWh. Letos budujeme solární systém na domech č. p. 954 až 956. Bude instalován na ploše 120 m2 a podle propočtů pokryje 47,5 % celoroční spotřeby energie pro ohřev TUV u 72 bytů.
Budování solárních kolektorů považuji do budoucna za jedinou reálnou cestu dalšího snižování nákladů na ohřev vody v panelových domech. Proto bychom i v našem družstvu chtěli do desíti let vybudovat 5000 m2 solárních kolektorů. Bez výrazné dotační politiky státu je však návratnost vložených nákladů na hranici životnosti systému.