Náklady na venkovní osvětlení průmyslových areálů, parkovišť, parků, hřišť či ulic patří mezi pevné položky v rozpočtech správců a majitelů prostor, ať už se jedná o soukromé firmy, nebo města a obce. Význam venkovního osvětlení je neoddiskutovatelný, a to nejen za účelem provozu a bezpečnosti, ale i dodržování vyhlášky. I přesto lze na této položce znatelně ušetřit. Brněnská firma Compactive přišla s inovativním řešením – technologií Savee. Připojená ke stávajícímu osvětlení dokáže regulovat svícení celé infrastruktury, a to jak plošně, tak po jednotlivých sekcích či dokonce světlech, přesně podle potřeb lokality. Bez výměny kabeláže či omezení prostor při instalaci dokáže provozovatelům ušetřit až 30 % původních nákladů.
Technologie spočívá v instalaci hardwarové platformy v podobě chytrých krabiček – bezdrátových regulačních a spínacích prvků, komunikační brány a řídicího software. Centrální software dokáže bezdrátově komunikovat (na průmyslové frekvenci 868 MHz) s napojenými spínači a řídí zapínání a vypínání světelných okruhů, dynamické změny osvětlení a nastavení intenzity osvětlení na základě údajů z luxmetrů (měřičů intenzity světla v konkrétní oblasti). Ty ovšem počítají s nastavitelnou hodnotou časového zpoždění, takže dokážou eliminovat krátkodobé výkyvy intenzity osvětlení (například stíny vrhané pohybem mraků).
Kromě světelných podmínek lze osvětlení řídit i podle okamžitých požadavků, časových plánů nebo přednastavených akcí, tedy například s ohledem na provoz výrobní haly, průmyslového areálu či sportoviště, ale i celého města nebo obce.
Zvýšená odolnost pro venkovní použití
Savee původně vzniklo pro řízení osvětlení vnitřních prostor a již nyní ho využívají objekty jako například brněnské obchodní centrum Olympia, prodejna a servis automobilů CarTec nebo distributor spojovacího materiálu společnost FABORY. Venkovní varianta systému řízení osvětlení je vyvinuta a přizpůsobena náročnějším venkovním podmínkám. „Řešení Savee je nezávislé na typu a výrobci osvětlení a přináší provozovateli komplexní pomoc při řízení osvětlení tam, kde je vyžadována provozní teplota v rozmezí ‒40 až +65 stupňů Celsia a ochrana krytím IP66. Centrální aplikace Savee je přizpůsobena konkrétní instalaci ve formě vlastních, logických a potřebných plánů a map obcí, areálů, popřípadě formou virtuálních tlačítek včetně ovládání z mobilního telefonu či počítače,“ vysvětluje Lubomír Kuča ze společnosti Compactive.
Delší životnost světel
Vedle zapínání a vypínání jednotlivých světel či segmentů je možné řídit intenzitu osvětlení v krocích po 10 % (0–100 %). To kromě energie šetří i samotná svítidla a prodlužuje tak jejich životnost. „Savee lze kromě světel využít i k jednoduchému spínání jakýchkoliv dalších elektrických spotřebičů. Celý systém je ideální přípravou pro využívání technologií v rámci Smart Cities,“ dodává Jan Pešl, business manager ze společnosti Nikatron.
Systém je ovládán přes bezpečný server na interní LAN síti, což znamená, že se žádná data neposílají do cloudu na internetu a nehrozí tak zneužití systému zvenčí. Webovou aplikaci lze spustit na jakémkoliv počítači, tabletu nebo telefonu s webovým prohlížečem. Díky průmyslové frekvenci 868 MHz, na které software komunikuje, zase nehrozí narušování sítí wi-fi nebo mobilními telefony.*
Více informací je možné získat na www.savee.energy.
Řešíte náklady na provoz budovy či objektu a hledáte vhodné technologické řešení? Ozvěte se nám na kontakt info@savee.energy nebo zavolejte +420 720 200 227. Domluvíme si nezávaznou schůzku, kde s vámi zkonzultujeme možnosti úspor na míru vašim požadavkům.