01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

INVESTICE DO NOVÉHO VYTÁPĚNÍ

Třebívlice s charakteristickými prvky malého městečka s přirozenou spádovostí pro 22 okolních obcí, ležící v jihozápadní části Českého středohoří, jsou známé svou bohatou historií a společenskou aktivitou. V soutěži "Vesnice roku 2000" získala obec v regionálním kole Modrou stuhu za bohatý kulturní...

Třebívlice s charakteristickými prvky malého městečka s přirozenou spádovostí pro 22 okolních obcí, ležící v jihozápadní části Českého středohoří, jsou známé svou bohatou historií a společenskou aktivitou.

V soutěži "Vesnice roku 2000" získala obec v regionálním kole Modrou stuhu za bohatý kulturní a společenský život. Má celkem 740 obyvatel, z nichž asi 490 žije v Třebívlicích a zbytek v sedmi satelitních obcích. Je to zemědělská obec, v jejímž okolí se nacházejí rozsáhlé sady jabloní a meruněk.

Obec řídí patnáctičlenné zastupitelstvo v čele s pětičlennou radou. V posledních dvou letech se podařilo uskutečnit za pomoci Státního fondu životního prostředí, Ministerstva zemědělství a Programu obnovy venkova několik investičních akcí, které přispívají ke zlepšení životních podmínek občanů.

Je to především plynofikace Třebívlic a její části Dřemčice, zavedení vodovodu v obcích Šepetely a Dřemčice, generální oprava veřejného osvětlení ve všech částech, přičemž v Třebívlicích byly pro střed obce použity k osvětelní historické lampy.

V Třebívlicích byly položeny kabely rozvodu napětí, telefonní sítě, dále byly opraveny vozovky, chodníky, kostel, hřbitovní zdi a historické hrobky. Byl zrekonstruován bývalý zahradní domek v zámeckém parku a otevřena stálá expozice Ulriky a Goetha, spojená s prodejní expozicí šperků s českými granáty družstva Granát Turnov. V letoším roce byla obnova domku dokončena vybudováním sociálního zařízení a informačního centra včetně zpevnění ploch k posezení pod stromy. Rovněž byla zrekonstruována bývalá spořitelna a otevřena výdejna léků.

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI

V loňském roce proběhly v naší obci velkolepé oslavy 250 let od narození J. W. Goetha a 100 let od úmrtí jeho poslední lásky Ulriky von Levetzow, třebívlické baronky. Při příležitosti těchto významných výročí byla za významné pomoci Fondu česko-německé budoucnosti, přednosty Okresního úřadu v Litoměřicích Josefa Pola a senátora Ing. Karla Burdy otevřena již zmíněná expozice věnovaná Goethovi a Ulrice.

Za pomocí příspěvku z programu Phare CBC byla vydána knižní publikace o Třebívlicku, jeho historii a současnosti. Ve spolupráci s litoměřickým Korunním pivovarem bylo uvedeno na trh 13o pivo s názvem Baronka, které získalo ve "speciálech" titul "Pivo roku 1999".

Nejdůležitější akcí letošního podzimu byl 62. ročník Memoriálu Karla Podhajského, kterého se zúčastnila řada našich a zahraničních hostů a psovodů. Loňské oslavy a letošní memoriál patřily mezi nejvýznamnější události v historii naší obce. Obě tyto akce se staly předmětem velkého zájmu široké veřejnosti.

SDRUŽENÍ INTEGRO

Snaha naší obce o rychlejší a ucelenější postup v obnově a rozvoje venkova a vědomí, že řešení mnoha problémů má jednoznačně regionální charakter, vedly k vytvoření dobrovolného sdružení obcí s názvem Integro.

Cílem tohoto sdružení je vytvořit geograficky ucelené území, podložené historickým vývojem života několika desítek generací bez ohledu na hranice okresu, či územně správních celků. Z hlediska Evropské unie (EU) se jistě jedná o relativně malé území, ale je to území, jehož přirozenými hranicemi je masiv Českého středohoří a chráněná krajinná oblast.

Sdružení obcí Integro vytváří společnou rozvojovou strategii, společné rozvojové projekty a společné aspirace na strukturální fondy EU. V současné době je členem tohoto sdružení šest obcí, které se svými částmi představují 55 obcí s úhrnem 4650 obyvatel a 27 mil. Kč komunálního rozpočtu.

CENTRÁLNÍ KOTELNA

Vzhledem k tomu, že k obci Třebívlice náleží ještě dalších sedm satelitních obcí a plynofikace mohla být provedena pouze v Třebívlicích a Dřemčicích, hledali jsme další možnosti dodávky tepla i do těch částí, kam plyn z ekonomických důvodů nelze přivést a vytápění elektřinou je příliš drahé.

Po vyhlášení Programu obnovitelných zdrojů energie jsme dospěli k závěru, že pro tyto části naší obce je nejvýhodnějším zdrojem tepla směsné palivo, biomasa a uhlí. Ve spolupráci s firmou Ekoefekt Most byly zkonstruovány kotle, které umí spalovat uhlí a mokrou biomasu za dodržení všech ekologických podmínek stanovených Českou inspekcí životního prostředí a Státního fondu životního prostředí, což dokládají provedené zkoušky a testy různých zkušebních zařízení ČR.

Obec požádala Státní fond životního prostředí o poskytnutí dotace na centrální vytápění obce Staré, kde bude asi 24 rodinných domků centrálně vytápěno směsným palivem.

Obec Staré je sídelní útvar ležící v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. V současné době je všech 24 obytných rodinných domků vytápěno klasickými kotly na tuhá paliva.

Všechny tyto zdroje tepla jsou zastaralé konstrukce a nelze u nich docílit dnes požadovanou efektivitu, účinnost, emisní limity atd. Nově navrhovaným zdrojem tepla je centrální kotelna na spalování biomasy a uhlí.

BIOMASA VE FORMĚ ŠTĚPKŮ

Základním palivem bude biomasa ve formě štěpků, které budou vyráběny z místního odpadu energetického potenciálu tvořeného ovocnými sady, lesy a dřevovýrobou. Doplňujícím palivem je uhlí ze Severočeských dolů. Spálené množství uhlí bude sledováno, aby byla dodržena zásada, že základním palivem bude biomasa.

Výhodou kotlů Ekoefekt Most je spalování biomasy, jejíž vlhkost může dosahovat až 60 % s tím , že popel z uhlí působí jako stabilizátor spalování. Při centrálním vytápění dojde i k zlepšení ekologických podmínek v obci Staré. U tuhých látek bude činit pokles 96 %, u síry 89 %, u NOx 75 %, u CO 90 % ve srovnání se stávajícím stavem.

Z hlediska ekonomického je celková kalkulace všech nákladů spojená s provozem a vybudováním teplovodu 216 Kč/GJ v případě použití štěpků, nebo 288 Kč/GJ v případě použití pelet.

Je patrné, že ekonomika je zajímavá i pro obyvatele v obci Staré, kteří se na připojení svého rodinného domku k centrálnímu rozvodu tepla budou podílet částkou asi 15 000 Kč. Věříme, že se nám tento projekt podaří za podpory Státního fondu životního prostředí uskutečnit a ukázat i ostatním starostům a obcím, že je možno realizovat centrální rozvod tepla i v obcích, které nelze z ekonomických důvodů plynofikovat.

Pro obce, jejichž charakter zástavby neumožňuje vzhledem k velké vzdálenosti stavebních objektů provést centrální vytápění, připravujeme ve spolupráci s firmou Ekoefekt kotle na spalování biomasy a uhlí pro individuální vytápění s možností získání státní dotace prostřednictvím obce. Předpokládáme, že i tento záměr bude Státním fondem životního prostředí akceptován a že se najdou možnosti, jak i těmto obcím pomoci.

JOSEF SEIFERT,

starosta obce Třebívlice

Foto archív

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down