01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

IPRM Pardubice: Spolupráce s partnery

Statutární město Pardubice vytvořilo svůj Integrovaný plán rozvoje města (IPRM) a jeho prostřednictvím chce čerpat z evropských fondů více než 173 milionů korun. Mezi vybranými projekty jsou plány na revitalizaci veřejných prostranství a regeneraci bytových domů.

Zlepšení prostředí se týká konkrétně sídlišť Dukla a Višňovka, která komplexní zásah již dlouho potřebují. V rámci schválených projektů budou mj. upraveny jejich vnitřní prostory. Ty mají dostat přitažlivou tvář zejména obnovou a výsadbou nové zeleně, rozšířením pěší infrastruktury, ale také vybudováním a modernizací dětských hřišť a ploch pro volný čas. Zároveň se počítá se vznikem dalších parkovacích ploch.

V rámci regenerace bytových domů se budou zateplovat obvodové pláště domů, sanovat základy a zkvalitňovat hydroizolace. Dále se počítá s tím, že bude pořízeno nové nebo kvalitnější stávající technické vybavení domů, například topné soustavy, vzduchotechnika, výtahy a jiné pro obyvatele potřebné věci včetně výměny elektrických kabelů.

KDO PŘIPRAVOVAL PROJEKTY

Zpracovatelem a předkladatelem IPRM je město. To také odpovídá za jeho realizaci. Zmíněné projekty však byly v zájmu větší objektivity připraveny ve spolupráci s různými partnery: Koalice nevládek Pardubicka, o. s., Krajská hospodářská komora Pardubického kraje a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě. Tím ale spolupráce neskončila. Partneři mají navíc pomoci využít vzniklý potenciál projektů v oblastech, které jsou pro ně vhodné. Například Koalice nevládek má za úkol identifikovat projekty z neziskového sektoru, které by měly dopad na revitalizované území. Podobný záměr má též Krajská hospodářská komora v podnikatelském sektoru. Česká komora autorizovaných in-ženýrů pomůže v oblasti poradenské činnosti v oblasti regenerace bytových domů.

JAK SE POSTUPUJE

V Pardubicích byly prozatím vyhlášeny čtyři výzvy - po dvou pro obě zaměření projektů. První dvě již byly dokončeny. Hodnoticí komise doporučila k podpoře všech 20 přihlášených projektů. Avšak výše přislíbené podpory byla v těchto výzvách překvapivě nižší než alokovaný objem financí. Neutracené peníze budou proto přesunuty do dalších výzev. Současně - kvůli administrativní náročnosti evropských projektů - nebylo ještě ve všech případech rozhodnuto o přidělení prostředků na jednotlivé projekty. Nicméně rozhodnutí se očekává v nejbližších týdnech.

V zájmu získání veřejnosti pro uvažované záměry uspořádalo město pro potenciální žadatele - vlastníky bytových domů zprvu speciální školení. Nadále také nabízí konzultace s odborníky magistrátu. Je to nutné, neboť navzdory podpoře přípravy projektů a pomoci s jejich zpracováním se stále objevují potíže, které znemožňují jejich přijetí, případně financování. Zejména pro starší obyvatele, kteří na obou sídlištích převažují, je dosti obtížné orientovat se například ve všech požadovaných přílohách.

Nejasnosti mají rovněž o finanční výhodnosti projektů. Mnohdy je zapotřebí jim poradit při kompletaci podkladových materiálů a při odevzdávání projektů na magistrát a následně na Centrum pro regionální rozvoj (CRR). Na základě získaných zkušeností se město nakonec rozhodlo ztotožnit pro zjednodušení své podmínky s požadavky CRR, a celou proceduru tak předkladatelům ulehčit.

Vedle zmíněných problémů vyhlašovatele výzev trápí další věci. Například nedostatek vhodných projektů k regeneraci bytových domů. Je způsoben tím, že potenciální žadatelé upřednostňují národní program Zelená úsporám. Vzniká tak stav, kdy si jednotlivé programy konkurují, aniž by to vždy zaručovalo kvalitnější uspokojení potřeb občanů. Nicméně je to situace, které se Pardubice musí přizpůsobit, a dokladem toho jsou zpřísněná kritéria výběru projektů spadajících do oblasti úspory energií.

Integrovaný plán rozvoje města

Patří v současné době k nejúčinnějším nástrojům místního ekonomického rozvoje měst s více než 20 tisíci obyvateli. Rozumí se jím provázaná skupina projektů, z nichž každý musí splňovat mnoho specifických kritérií.

Požadována je například určitá věková struktura obyvatel, vymezená míra nezaměstnanosti či výlučnost ekonomických aktivit. Stejně tak se sleduje dosažená úroveň vzdělání obyvatel apod. Splněny však musí být i další jasně stanovené podmínky.

Platí to i tehdy, když se IPRM stane platformou pro realizaci projektů zaměřených na revitalizaci veřejných prostranství nebo regeneraci bytových domů. V tomto případě jsou příjemci podpory města, která tento plán uskutečňují. V projektech týkajících se bytových domů mohou být příjemci i jejich vlastníci.

 

Zemní práce při regeneraci sídliště začaly již s prvními jarními dny.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down