Italové si nás vytipovali na internetu Nadějně se zatím rozvíjí spolupráce mezi městem Pardubice a italskou provincií Pisa na programu Evropské unie, který je zaměřen na rozvoj malého a středního podnikání. Program se nazývá Joint Venture Programme (JOP) a jeho cílem je podpořit vznik společných...
Italové si nás vytipovali na internetu
Nadějně se zatím rozvíjí spolupráce mezi městem Pardubice a italskou provincií Pisa na programu Evropské unie, který je zaměřen na rozvoj malého a středního podnikání. Program se nazývá Joint Venture Programme (JOP) a jeho cílem je podpořit vznik společných podniků s maximálním počtem 250 zaměstnanců.
Spolupráce vznikala docela zajímavým způsobem. "V červnu roku 1999 k nám na magistrát přišla nabídka od představitelů provincie Pisa," nastiňuje navázání kontaktu Bc. Hana Svobodová z odboru rozvoje a strategie Magistrátu města Pardubice. "Italové chtěli využít prostředků, které uvolnila Evropská unie na program JOP, a proto si museli ve střední nebo východní Evropě vybrat region, ve kterém naleznou partnery pro založení jednoho nebo více společných podniků. Nás si vytipovali vlastně pomocí internetu na základě toho, že pardubický region a provincie Pisa jsou zhruba stejně velké a mají podobnou strukturu průmyslových podniků."
Město na nabídku odpovědělo kladně a v dubnu roku 2000 přijeli zástupci italské provincie poprvé do Pardubic. V listopadu téhož roku naopak odjeli zástupci Pardubic do Pisy, kde podepsali smlouvu o spolupráci mezi provincií Pisa a městem Pardubice. "Na základě této smlouvy jsme se stali garanty další spolupráce," vysvětluje Ing. Michal Koláček, náměstek pardubického primátora. "Nejedná se totiž jen o program JOP, ale také o nový projekt Internacionalizace malého a středního podnikání. K účasti na něm jsme se dohodli 14. září, je to tedy úplná novinka. Ve hře je ale také turistický projekt Aurora, univerzitní programy Leonardo, Tempus a další."
Jop je zatím nejdál
Ačkoliv jsou v různém stadiu rozpracování i jiné programy, JOP stál u zrodu spolupráce a jeho realizace zatím pokročila nejdál. Po podpisu smlouvy mezi Pardubicemi a provincií Pisa se do práce zapojily také Krajská hospodářská komora Pardubice (KHK) a její italský protějšek API Toscana Pisa. "Oslovili jsme malé a střední firmy v našem kraji," popisuje další kroky Ing. František Jarolím, ředitel hospodářské komory. "O případné založení společného podniku jich projevilo zájem třiadvacet. Jde o firmy z oborů energetiky, chemie a strojírenství, zájem o spolupráci v agroturistice projevily i dvě cestovní kanceláře."
API mezitím podchytila devět zájemců na italské straně. Za této situace se 12. července letošního roku v aule Univerzity Pardubice uskutečnila konference s názvem "Spolupráce mezi API Pisa a Krajskou hospodářskou komorou Pardubice v rámci JOP programu". Té se zúčastnilo třiadvacet českých zájemců, představitelé Pardubic, provincie Pisa a obou hospodářských komor.
Italské účastníky z řad podnikatelů reprezentoval jako zástupce sdružení malých a středních podniků provincie Pisa místopředseda API Toscana. "Na této konferenci jsme našim podnikatelům podrobně představili projekt JOP, italské straně se pak prezentovali oni," hovoří o výsledcích konference ředitel Jarolím. "Vyvrcholením celé akce bylo podepsání smlouvy o spolupráci mezi API Toscana Pisa a naší hospodářskou komorou. Míček je teď na straně Italů. Byly prázdniny a u nich turistická sezóna vždycky ještě nějaký čas doznívá. Očekávám, že se ozvou v nejbližší době. Pevně věřím, že už půjde o konkrétní kroky k založení alespoň jednoho společného podniku."
Co nabízí
Jaké výhody od Evropské unie získají česko-italští partneři, kteří se rozhodnou pro společný podnik? V první řadě jim bude z příslušných fondů poskytnuta bezúročná půjčka na jeho založení. To ale není vše. "Pokud se mezinárodní firmu podaří skutečně založit, může být až polovina této půjčky převedena na nevratný dar," vysvětluje náměstek Koláček. Zároveň však dodává, že založení společného podniku by přineslo další výhody. Nová pracovní místa by v sídelním místě firmy pomohla snížit nezaměstnanost, a naopak zvýšit koupěschopnost obyvatel, což by se příznivě projevilo zvýšením poptávky po dalších výrobcích. Mezinárodní podnik by měl jistě blahodárný vliv i v oblasti cestovního ruchu. Nezanedbatelným přínosem by byla i výměna zkušeností a takzvaného know-how.
"Založení společného podniku by podle mého názoru přineslo tolik výhod, že by byla škoda této možnosti nevyužít," je přesvědčen František Jarolím. "Už jenom proto bych byl rád, kdyby naše spolupráce s Pisou přinesla co nejdříve své ovoce."
V čem je spolupráce jedinečná
Město Pardubice má bohaté mezinárodní styky. Smlouvu o partnerské spolupráci má podepsanou s osmi evropskými městy, neformálně však spolupracuje i s dalšími, například s anglickým Doncasterem, se kterým ho sblížil dostihový sport. Jenom v Itálii mají Pardubice dvě partnerská města - Rosignano a Merano. Samozřejmě, že součástí partnerství je i spolupráce v hospodářské oblasti. V čem je tedy spolupráce s Pisou jedinečná?
"Je to právě v tom, že je postavená čistě na hospodářských základech, navíc v širších souvislostech Evropské unie," přiznává náměstek Ing. Michal Koláček. "Až se podaří založit nějaké společné podniky, a věřím, že se to dříve nebo později podaří, vznikne trvalá ekonomická provázanost mezi naším krajem a Toskánskem. Jsem přesvědčen, že budou následovat i neformální projekty kulturní, společenské a další. Možná, že bude časem zajímavé porovnat, který z obou způsobů založení spolupráce je efektivnější."
Hledat partnera pomocí internetu a navazovat svůj vztah k němu prostřednictvím hospodářské spolupráce, to nikoliv vzdáleně připomíná sňatek z rozumu. Toto sousloví zní stále poněkud hanlivě, ale z minulých i ze současných zkušeností je známo, že právě dobře založené svazky z rozumu patří k těm nejpevnějším. Takže uvidíme.
Jaroslav Jonáš,
Magistrát města Pardubice
FOTO VÁCLAV STOUPA, ARCHÍV