Na včerejším on-line zasedání Rady pro fondy EU místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš informoval přítomné ministry o úspěšném startu nového programového období 2021–2027. Do konce roku 2022 se plánuje vyhlásit celkem 181 výzev v celkové výši přesahující 240 miliard korun.
„S potěšením mohu konstatovat, že Česká republika rychle reagovala na schválení operačních programů Evropskou komisí. Promptně byly vyhlášeny více než dvě desítky výzev pro předkládání žádostí o finanční podporu z fondů EU. Díky tomu tak společně podpoříme boj se současnými krizemi, které jsou spojeny s ruskou agresí na Ukrajině, energetickou krizí i pandemií,“ uvedl na jednání místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Zároveň kvituji, že komise vyslyšela hlasy členských států a navrhuje úpravu evropské legislativy pro flexibilnější čerpání. Kvůli snížení zátěže na veřejné finance států navrhuje zvýšení předběžného financování pro rozjíždějící se programy. To podporujeme a budeme usilovat o co nejrychlejší přijetí navrženého znění Evropským parlamentem,“ shrnul Ivan Bartoš.
Česká republika je velmi pozitivně hodnocena Komisí v přípravách programového období 2021–2027 ve srovnání s jinými členskými státy. Po schválení Dohody o partnerství byly následně přijaty i všechny operační programy s výjimkou OP Spravedlivá transformace, u kterého je předpokládaný datum schválení v září 2022. V současné době mohou žadatelé předkládat své projekty do více než 20 výzev ze čtyř operačních programů. Do konce letošního roku plánují jednotlivá ministerstva vyhlásit celkem 181 výzev o objemu 240 miliard korun. Celkem je pro Českou republiku připraveno téměř 550 miliard korun na podporu rozvoje regionů, inovací, životního prostředí, sociální oblasti i opravy památek i na podporu vědy, výzkumu a vzdělávání.
Ministři se dále na včerejším jednání Rady pro fondy EU seznámili se záměrem Ministerstva pro místní rozvoj, které navrhuje přesun malé části prostředků. Důvodem je změna potřeb a priorit České republiky v souvislosti se zmíněnými krizemi. Tento návrh musí být ještě projednán vládou a s Evropskou komisí a schválen jednotlivými monitorovacími výbory.
MMR PRO VELKÝ ZÁJEM UZAVÍRÁ TŘETÍ VÝZVU IROP KE KYBERBEZPEČNOSTI. DALŠÍ DVĚ VÝZVY STÁLE BĚŽÍ
Integrovaný regionální operační program (IROP) 2021–2027 spravovaný Ministerstvem pro místní rozvoj uzavírá třetí výzvu k posílení kyberbezpečnosti. Ta cílí na projekty v tzv. méně rozvinutých regionech a je v ní k dispozici přes 600 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Už týden po vyhlášení výzvy MMR registruje třikrát víc žadatelů.
IROP v období 2014–2020 poskytl dotace na kyberbezpečnost za 1,3 miliard korun. V období 2021–2027 jsme navýšili množství peněz do této oblasti na 3,4 mld. Kč. „Kyberbezpečnost je jednou z mých priorit. I přesto, že je částka oproti předchozímu období skoro třikrát vyšší, peněz stále není dostatek. IROP velký zájem o podporu obrany proti kybernetickým hrozbám nemůže financovat sám. Budu na vládě usilovat o další podporu pro tento důležitý segment,“ vysvětlil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Otevřená zůstává čtvrtá výzva, která má pomoci v tzv. přechodových regionech částkou 1,7 mld. Kč z EFRR. Pátá výzva podporuje projekty s celorepublikovým dopadem a výše prostředků je přes 1 mld. Kč z EFRR. Výzvy vyhodnocujeme podle kritérií, které spolu s MMR a Centrem pro regionální rozvoj České republiky pomáhalo nastavit Ministerstvo vnitra, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Svaz měst a obcí ČR a Asociace krajů ČR.
/zr/
Na snímku:
Ivan Bartoš: Kyberbezpečnost je jednou z mých priorit. I přesto, že je částka oproti předchozímu období skoro třikrát vyšší, peněz stále není dostatek. IROP velký zájem o podporu obrany proti kybernetickým hrozbám nemůže financovat sám. Budu na vládě usilovat o další podporu pro tento důležitý segment.*
Foto: archiv MMR