Jak dopadne hlasování o novelách stavebního zákona a zakázkového zákona rozhodne dnes Senát

Senát bude dnes rozhodovat, jestli zachování stavebních úřadů v obcích stanoví zákon, nebo vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj. Výbory hospodářský a pro územní rozvoj senátorům doporučily přijetí novely stavebního zákona beze změn. O možných úpravách budou jednat i v případě novely zákona o zadávání veřejných zakázek. MMR se negativně staví především k možnému rychlému navýšení limitů u zakázek malého rozsahu bez vyhodnocení dat a nastavení pravidel. 

„Otázce zvýšení limitů se MMR věnuje v rámci pracovní skupiny, která má za cíl vyhodnotit data z trhu těchto zakázek. Má také navrhnout řešení, které se zaměří nejen na samotné zvýšení limitů, ale i na nastavení podlimitního režimu. Tento tým připravuje také související metodiku pro menší zadavatele. Řešení celé situace rychlým pozměňovacím návrhem bez ohledu na data je podle mě nesystémové,“ prohlásil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Pozměňovací návrh počítá s navýšením limitu na zakázky malého rozsahu, u kterých není potřeba vypisovat otevřené výběrové řízení, ze dvou na tři miliony korun v případě dodávek nebo služeb. U stavebních prací by se limit zvýšil ze současných šesti na devět milionů korun. Předkladatel návrhu to zdůvodnil vysokou mírou inflace v uplynulých letech, kterou by vyšší limity zohlednily. Podle MMR by navýšení omezení pro zakázky malého rozsahu bez předešlého vhodného nastavení pravidel a dohledu zvětšilo prostor pro korupci. Navíc limity by se dostaly na úroveň, která nemá v EU obdoby. Resort v tomto ohledu podpořila také Rekonstrukce státu a další protikorupční organizace.

Cílem novely zakázkového zákona je mimo jiné zjednodušit a zlevnit proces vypisování veřejných zakázek. Stát získá díky možnosti vystupovat jako jeden celek lepší vyjednávací pozici s dodavateli a nebude za stejnou službu platit několikrát jako dosud. Novela umožní sdílet know-how mezi resorty – to zatím bylo možné jen prostřednictvím různých výjimek. Významně to ovlivní hlavně pokračující digitalizaci státní správy například v oblasti cloudových řešení nebo kybernetické bezpečnosti.

Novela také uvádí zákon o zadávání veřejných zakázek do souladu s unijním právem, vyjasňuje pravidla a celkově zvyšuje srozumitelnost normy. Zároveň snižuje administrativní zátěž například prostřednictvím digitalizace, zadavatel bude mít právo poskytnout ÚOHS dokumentaci o zadávacím řízení prostřednictvím elektronického nástroje namísto zasílání fyzických dokumentů.

Novela stavebního zákona má mimo jiné zabránit vzniku Nejvyššího stavebního úřadu. O nových stavbách se i nadále bude rozhodovat v místech, kde vznikají. Podle Ústavně-právního výboru by měl stavební úřady v obcích zachovat zákon. Kritici namítají, že pouhá vyhláška by MMR umožnila počty úřadů výrazně omezovat. Další senátní výbory doporučily přijetí novely bez úprav.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down