01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak lépe chránit kulturní skvosty

Systém evidence uměleckých děl (SEUD) za 18 let svého trvání pomohl vrátit mnoho odcizených předmětů značné kulturní hodnoty původním majitelům a vydobyl si i mezinárodní prestiž. Nyní prodělal zásadní inovaci: Přešel na portálovou technologii, aby se informace o zcizených a nalezených předmětech co možná nejrychleji dostala k těm, kdo ji potřebují.

Těmi jsou nejen státní instituce, nýbrž také občané naší země i okolních států. Nejnověji mohou systém využívat rovněž města a obce.

Podnětem ke vzniku SEUD byla po roce 1989 rychle narůstající trestná činnost týkající se i krádeží předmětů kulturního dědictví. Tyto skvosty většinou skončily za hranicemi. Když se je přece jen občas podařilo nalézt, nastal jiný problém: Jak zjistit, odkud byly odcizeny - a komu je tedy vrátit? Tak na základě usnesení vlády vznikl multimediální databázový systém evidence uměleckých děl, který zahájil zkušební provoz na podzim roku 1992.

PODLE FORMULÁŘE INTERPOLU

Základem systému byl standardní dohledávací formulář Interpolu, používaný pro popis hledaných movitých památek. Na jaře 1993 byl systém nasazen do ostrého provozu a Ministerstvo vnitra jej zařadilo do oficiálních kriminalistických databází.

Systém umožňuje katalogizaci známých movitých kulturních památek, pořízení textové i obrazové dokumentace k nim, což bylo úkolem pracovníků resortu Ministerstva kultury. Obdobně své památky v klášterech, kostelech a dalších svých objektech zpracovávají i církve. V roce 1994 se k využívání systému přidalo Ministerstvo financí prostřednictvím Generálního ředitelství cel. I na úrovni UNESCO a Rady Evropy bylo konstatováno, že Česko jako jediný stát na světě vlastní unikátní systém, v němž spolupracuje hned několik resortů na záchraně kulturního dědictví.

»Součástí informace ukládané do systému je slovní popis, jak věc vypadá, jaké má charakteristické znaky, jaká je její cena - a nezbytná je též obrazová dokumentace. Rychlost získání komplexní informace o zcizených předmětech je rozhodující a často kriminalistům významně pomůže tyto předměty zadržet. Ty jinak mizí v soukromých místních i zahraničních sbírkách,« říká Ing. Zdeněk Bouda z Policie ČR, který systém pomáhal budovat od jeho počátků.

Podle jeho slov další důležitou funkcí systému je soubor informací o předmětu, jeho identifikaci a identifikaci majitele předmětu. Dříve se v případě vypátraných předmětů jen obtížně hledal jejich majitel. Nezřídka se stávalo, že se sešlo třeba i několik desítek sošek sv. Jana Nepomuckého. Pak bylo třeba objet fary a jejich duchovní správce přivézt do skladu s tím, aby si »svého« Jana sami vybrali.

PORTÁLOVÁ INOVACE

Ačkoliv systém při využívání stále stejné aplikace, vytvořené v prostředí operačního systému Apple a databázového produktu 4th Dimension, dlouhá léta plnil svoji funkci, po téměř dvou desetiletích si zasloužil inovaci a změnu konceptu směrem k nejmodernějším technologiím. Stalo se tak díky finanční podpoře z Norských fondů. Vítězem výběrového řízení na inovaci systému SEUD se stal Techniserv s konceptem založeným na technologiích IBM. Vznikl systém PSEUD, kdy »P« přidané k názvu SEUD značí portálovou technologii.

Architektura Portálu systému evidence uměleckých děl nyní obsahuje dva uzly - intranetový a internetový. Internetový uzel, přístupný veřejnosti na http://pseud.policie.cz/wps/portal, využívá pouze část funkcionality, jejíž »zbytek« je odstíněn pomocí autorizačních mechanismů portálu. »Samozřejmě při maximální bezpečnosti uchovávaných dat. Veřejnost má k dispozici pouze základní popis zcizených a nalezených předmětů. Jestliže poškozený pozná předmět, který mu byl zcizen, musí se obrátit na policii a dokázat, že je jeho vlastnictvím,« vysvětluje Ing. Zdeněk Bouda.

»Pro další fázi projektu jsme se spojili s vývojovým týmem Masarykovy univerzity v Brně,« uvádí vedoucí projektu Jiří Prokeš z Techniservu. »Cílem je dosáhnout rychlého vyhledávání obrazových informací na základě podobnosti nejen interně uvnitř systému, ale především v rámci celosvětového internetu. To umožní pátrání po zcizených českých kulturních památkách celosvětově na webu, na aukčních portálech, portálech aukčních síní a v internetových nabídkách obchodů s antikvitami.« Chystá se také přímé propojení PSEUD na systémy Interpolu a ostatních databází policií v EU.

JAK ZABRÁNIT ŠKODÁM?

Systém eviduje na 20 tisíc zcizených a nalezených předmětů. U některých z nich chybí určení majitele. Nemusí to být vždy jen předměty z trestné činnosti na území ČR. V evidenci jsou předměty zcizené jak z objektů spravovaných Ministerstvem kultury a církvemi, tak ze soukromých bytů, domů a rekreačních zařízení.

Krádežím zcela zabránit nejde. Každý - a to se týká i měst a obcí - by však měl mít své cenné předměty zdokumentovány. Jde o krátký popis cennosti s fotografií v dobrém rozlišení a s informacemi, mezi nimiž nechybějí markanty (znaky), podle nichž lze předměty identifikovat při jejich nalezení. Poškozený se pak může obrátit na kterékoli oddělení policie, nahlásit zcizení předmětu a současně předat popisy předmětů včetně fotografie. Tím se tyto předměty automaticky dostanou do databáze PSEUD.

»Pro to však musí být k dispozici alespoň fotografie,« upozorňuje ing. Zdeněk Bouda. »Důležitým faktorem, na němž závisí úspěch při hledání odcizených předmětů, je rychlost v poskytnutí kompletní informace ke zcizeným předmětům.« Zájemci o bližší podrobnosti týkající se databáze PSEUD se mohou informovat na e-mailové adrese Info@techniserv.cz.

Unikátní český databázový systém evidence uměleckých děl PSEUD (dříve SEUD) umožňuje policii snáze dohledat odcizené předměty kulturního dědictví a po jejich nalezení je rychleji vrátit původním majitelům. I na aukce se tak dostává méně odcizených děl.

ILUSTRAČNÍ FOTO: MARTIN SVOZÍLEK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down