01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak mít přehled o platbách za teplo

Zájem a snaha některých nájemníků nebo vlastníků bytů a objektů včetně měst a obcí detailně analyzovat rozúčtování nákladů na teplo je pochopitelná. Nejde totiž o malé finanční částky, proto každý chce mít o svých platbách přehled.

Uživatelé indikátorů-rozdělovačů topných nákladů (IRTN) by však měli vědět, že je to jednoznačně princip poměrový, tudíž jde pouze o určení podílu poměrné spotřeby tepla na celkové spotřebě.

JAK PRACUJÍ INDIKÁTORY

Indikátor fungující na principu odpařování kapaliny (řídí se evropskou a domácí normou ČSN EN 835) je vlastně jednoduchý přístroj, kdy je v zaplombovaném pouzdře (namontovaném na otopném tělese předepsaným způsobem) umístěna ampulka s kapalinou, která se odpařuje tak pomalu, aby se za celou topnou sezónu neodpařil ani při intenziíním vytápění její celý objem, ale zase tak rychle, aby hodnota byla odečitatelná a výrazně se odlišovala u otopných těles, jimiž bylo vytápěno intenzívně, a těles, kde se (téměř) netopilo. Čím vyšší je teplota otopného tělesa (a tím i měřicí kapaliny) a čím déle na kapalinu působí, tím je vyšší odpar (měřená hodnota). Tento princip je ověřený praxí v řadě evropských zemí po mnoho desítek let.

Tyto indikátory jsou v poslední době masově nahrazovány elektronickými indikátory (řídí se evropskou a domácí normou ČSN EN 834), které odstraňují nedostatky indikátorů odpařovacích a mají další přednosti zvyšující jejich užitnou hodnotu. Opět je to však poměrové měřidlo (indikátor) sloužící ke zjištění podílu na spotřebě tepla v zúčtovací jednotce. Elektronické indikátory (e-IRTN) snímají buď jen teplotu otopného tělesa (indikátory jednočidlové), anebo k tomu měří ještě teplotu místnosti (indikátory dvoučidlové). Dvoučidlové indikátory lze naprogramovat i tak, že pracují v jednočidlovém režimu.

Vybrané typy indikátorů mohou pracovat také v rádiové síti, odečty zaznamenaných hodnot se pak provádějí automaticky, tj. bez nutnosti vstupu do bytu. Tento systém představuje v současnosti nejvyšší standard. Je ale zřejmé, že i budoucí trend - alespoň dosavadní vývoj v zemích západní Evropy tomu nasvědčuje. Naše společnost nabízí takový komplexní systém pod označením symphonic®.

POMĚRNĚ SLOŽITÝ VÝPOČET

Jak jsem již uvedl, elektronické indikátory musejí splňovat požadavky normy ČSN EN 834. Na displeji přístroje se nezobrazují žádné fyzikální veličiny (například kWh nebo GJ), ani nelze určit z číselného údaje na displeji přímo "protopenou" částku. K té se dopracujeme až po odečtení náměrů všech indikátorů v zúčtovací jednotce (a náležitě je korigujeme v souladu s uvedenou ČSN EN) a tímto součtem dělíme náklady (spotřební složku ve sjednané výši 50 až 60 % celkových nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce). Takto získáme cenu za jeden "dílek". Uvedený postup je pro názornost velmi zjednodušený; k přesnému výpočtu poměrového rozdělení nákladů na teplo pro vytápění je třeba v souladu s platnou legislativou použít některé další korekce (koeficienty polohy místností, odlišnost od průměrných nákladů apod.). Protože jde o poměrně složitý výpočet včetně rozsáhlého know-how, jednoznačně doporučujeme, aby rozúčtování vždy prováděla společnost s patřičnými zkušenostmi i technickým a personálním zázemím.

Cena za rozúčtování jedné místnosti se pohybuje zpravidla okolo 50 Kč. Zahrnuje plný servis včetně potřebných záruk. Výběr firem, nabízejících služby rozúčtování je celá řada.

OPRÁVNĚNÉ POŽADAVKY

Většina dotazů konečných uživatelů bytů na popisovanou problematiku je kompetentních a věcných. Mezi jejich oprávněné požadavky patří možnost přezkoušet správnost načítání elektronických indikátorů (e-IRTN). Zejména u zahraničních výrobců je to ale problematické, neboť indikátor putuje do jeho laboratoří, kde je přezkoušen a následně vybaven zkušebním protokolem (certifikátem). Tato služba stojí přibližně 75 eur, což již předem determinuje okruh zájemců na úroveň znaleckých posudků při vedení soudních sporů, a tudíž eliminuje okruh potenciálních zákazníků. Avšak i některé tuzemské firmy mají připravenou koncepci referenčních měření elektronických IRTN. Zatím však chybí větší zájem jak ze strany výrobců, tak rozúčtovacích firem či uživatelů bytů.

Chtěl bych však upozornit především na výrazně motivační charakter indikátorů e-IRTN. Pokud uživatel bytu (nájemník či jeho vlastník) vidí, jak a kolik jednotek (dílků) se mu v průběhu topného období načítá, zcela určitě si bude hlídat spotřebu více než kdykoliv předtím. Tuto manipulaci mu usnadňuje vybavení otopných těles termostatickými ventily, které ukládá zákon. I když povinnost vybavení otopných těles indikátory (zatím) stanovena není, zcela určitě jejich aplikací dochází k dalším významným úsporám energie nejen v celonárodním měřítku a hlavně k výrazným úsporám nákladů na otop každého uživatele bytu. Nepodceňujme tedy přínos těchto malých pomocníků.

Jiří Zerzaň
ista Česká republika, s. r. o.
Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down