01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak na hospodárnost projektů

Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy klade velký důraz na hodnocení hospodárnosti projektů.

Ekonomičnost rozpočtů začal Úřad Regionální rady Střední Čechy posuzovat detailněji spolu se zavedením nových výběrových kritérií, podle kterých se hodnotí všechny žádosti přijaté od letních výzev roku 2009. Od té doby úspory dosáhly více než 300 milionů korun.

KONTROLA V PRAXI

Celková cena za stavbu či objekt se posuzuje na základě norem Českého stavebního standardu.

Rozpočtoví specialisté oddělení Administrace projektů porovnávají jednotlivé stavební objekty členěné podle »Stavebních dílů a řemeslných oborů« s modelovými stavbami obdobného druhu podle databáze Ústavu racionalizace ve stavebnictví (ÚRS). Na základě ceníků ÚRS jsou posuzovány také koncové položky rozpočtů. V praxi to znamená, že rozpočtový specialista porovnává cenu každé položky stavebního rozpočtu s cenou v čase a místě obvyklém.

V případě, že položku není možné ocenit podle ÚRS, je vhodné doložit, jak žadatel k ceně položky dospěl (ceník výrobce, cenová nabídka dodavatele atd.). Tyto podklady se následně vezmou v úvahu při hodnocení hospodárnosti. V maximální možné míře doporučujeme vyhnout se položkám s měrnou jednotkou komplet (kpl), soubor a agregovaným položkám.

KDE JSOU NEJVĚTŠÍ REZERVY?

Co se týče samotných stavebních prací, nejčastěji dochází ke krácení položky »Pořízení staveb formou výstavby«. Velké rezervy se nacházejí ve vedlejších rozpočtových nákladech stavby. Jsou to položky, které nelze vyčíslit podle ÚRS a nespadají do kategorie stavebních prací, například zřízení staveniště, zábory veřejného prostranství nebo přeprava kapacit. Tyto náklady musí být vždy přiměřené vzhledem k náročnosti a rozsahu projektu.

Další rezervy se objevují i v následující fázi kontroly projektu, při tzv. analýze rizik ve vedlejších způsobilých výdajích projektu. I u těchto výdajů projektoví specialisté posuzují, zda odpovídají cenám v místě a čase obvyklým, zda jsou účelné, efektivní a způsobilé. Nejvíce nadhodnocenou položkou v minulosti bývalo zpracování žádosti, výdaje na právní, finanční a ekonomické poradenství či výdaje na různé odborné posudky související s přípravou dokumentace k žádosti. Z tohoto důvodu zavedl Úřad Regionální rady Střední Čechy limity pro vedlejší způsobilé výdaje, jejichž specifikace a konkrétní výše je součástí Pokynů pro žadatele a příjemce.

Nadhodnocené jsou také výdaje na publicitu. U infrastrukturních projektů s dotací přesahující 500 tisíc eur je příjemce povinen zajistit v průběhu realizace projektu billboard a po jeho ukončení trvalou informační upomínkovou desku. Tyto dvě položky se dají pořídit v řádech desítek tisíc korun. Žadatelé v rozpočtech však často kalkulují s náklady až desetinásobně vyššími.

VERONIKA PELÍŠKOVÁ
vedoucí oddělení Technické pomoci a publicity Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy

Systém kontroly hospodárnosti projeků pohledem JUDr. Ing. Tomáše Novotného, Ph.D., ředitele Úřadu Regionální rady Střední Čechy:

V čem spočívá systém kontroly: Při hodnocení projektů předkládaných v rámci ROP Střední Čechy používáme měřítka, kde je minimální prostor pro subjektivní hodnocení. Kromě ekonomické části posuzujeme potřebnost, kde klíčovou roli hraje stáří infrastruktury, obslužnost (jakému počtu obyvatel dané obce bude příslušná infrastruktura sloužit) či spádovost (zda budou infrastrukturu využívat i obyvatelé dalších obcí). Jsou to tedy měřitelná a srovnatelná kritéria. Důležité je hledisko regionálních disparit, které zohledňuje zaostalost příslušné části kraje. Jakmile je v dané oblasti (oblasti jsou vymezeny podle obcí s rozšířenou působností) vyšší než průměrná nezaměstnanost, má žadatel z této lokality nárok až na 22 bodů. Hodnocení, které uskutečňují dva hodnotitelé, je tak maximálně transparentní a založené na exaktních údajích.

Klíčové kritérium hospodárnosti nákladů projektů: Jde o srovnání s obvyklými cenami stavebních prací na trhu. Dále hodnotíme soulad daného řešení se standardy a normami pro příslušnou oblast (například standardní počet žáků a tomu odpovídající velikost třídy). Za tuto oblast lze v hodnocení ztratit až 50 z 200 možných bodů. Pokud žadatel uspěje a jeho projekt je nákladnější, než je obvyklé, obdrží dotaci maximálně do výše obvyklých cen a standardního řešení dané investice. Pro takto přísnou kontrolu je nezbytná jedna podmínka, a to dostatek zkušených pracovníků z oblasti stavebnictví a tvorby položkových rozpočtů.

Dosavadní konkrétní výsledky: Jako instituce dohlížející nad využíváním veřejných prostředků musíme uplatňovat při posuzování žádostí a kontrole realizace projektů zásadu »řádného finančního řízení«. Tlak na hospodárnost projektů přináší své ovoce. Od výzvy č. 27 tak už byly schváleny projekty v celkové výši přes 3,5 miliardy korun. Na těchto projektech jsme nalezli úspory více než 300 milionů korun. Díky tomuto přístupu máme prostředky na daleko více projektů a můžeme tudíž uspokojit více žadatelů.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down