Podle zprávy společnosti Lesensky u nás ke konci března pracovalo v plném či částečném režimu home office asi 25 % zaměstnanců a OSVČ. Od začátku pandemie kvůli práci z domova i distanční výuce rostou nákupy IT vybavení. Trend vysokých prodejů například notebooků je evidentní celosvětově, stejně jako obavy z velkého množství elektroodpadu, které kvůli pandemii v budoucnu vznikne. Zvýšený sběr staré IT techniky registrují společnosti REMA i v tuzemsku. Meziročně vzrostl i počet subjektů zapojených v projektu Zelené firmy, který společnostem pomáhá sbírat elektroodpad od zaměstnanců.
Podle dat projektu Život během pandemie pracovalo v režimu home office během první covidové vlny až 23 % pracujících. Nejnovější statistiky z konce března 2021 pak ukazují, že v režimu plného home office zůstává asi 16 % pracujících, 9 % pak práci z domova vykonává alespoň částečně. Největší podíl zaměstnanců a OSVČ pracujících z domova vykazuje sektor IT a finance s aktuálně asi 55% podílem plného home office, následuje sektor školství a kultury s 37% podílem.
Pro práci z domova je v naprosté většině případů nutné používání digitálního a IT vybavení. Tento druh elektroniky během pandemie zaznamenal mimořádný prodejní boom. „Prodeje IT vybavení během jarní koronakrize rostly několikanásobně: u notebooků to bylo meziročně o asi 300 %, u sluchátek o 150 %. Zaznamenali jsme velký zájem o webkamery, jejichž prodeje poskočily o více než 1300 %. Přes prázdniny se poptávka poměrně stabilizovala, prodeje notebooků nerostly již takto skokově, ale stabilně se zvyšovaly průběžně celé třetí čtvrtletí. Od začátku září opět raketově zrychlily a již v listopadu dosáhly úrovně běžné v nejvyšší sezoně v prosinci. Zájem během celého tohoto období panoval také například o klávesnice, myši či Wi-Fi routery,“ popisuje loňský vývoj prodejů Pavel Roubínek, divizní ředitel nákupu a prodeje z Alza.cz, s tím, že poptávka po vybavení pro distanční výuku a home office je vysoká i nadále.
Více elektroniky, více elektroodpadu
Aktuální velká poptávka po IT vybavení s sebou však v následujících letech, jak budou nová zařízení stárnout, bohužel přinese i zvýšené množství elektroodpadu. Ten se přitom už v současnosti stává vážným globálním problémem, obzvláště, není-li správně odevzdán a předán k recyklaci. V České republice se naštěstí sběr elektroodpadu daří navyšovat, a to i navzdory pandemii. „V rámci zpětně odebraného množství vysloužilého elektra za rok 2020 odevzdali obyvatelé ČR 22,1 tisíce tun odpadního elektrozařízení. Oproti roku 2019 jde o šestiprocentní nárůst. Právě z důvodu, že lidé během roku ve velkém nakupovali elektroniku nutnou pro výkon práce z domova, jsme registrovali i zvýšený sběr IT techniky,“ říká David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu.
Správné nakládání s elektroodpadem podporují i samotné firmy. Například podle studie mezinárodní společnosti Blancco vytvořilo celých 47 % velkých globálních firem v rámci svých organizačních struktur speciální pozice, jejichž úkolem bude zavádět politiky nakládání s elektroodpadem, který dané firmě vznikne v souvislosti s pandemií covidu-19, a dohlížet na jejich dodržování.
Sběrné boxy Zelených firem jsou k dispozici i zaměstnancům na home office
Českým firmám pak v nakládání s elektroodpadem nejen v čase pandemie pomáhá například projekt Zelená firma, který v roce 2008 spustila společnost REMA Systém. Ke konci roku 2020 bylo v projektu zapojeno 2 486 firem, což představuje zhruba 5% meziroční nárůst. Každá zapojená firma obdrží od společnosti REMA Systém sběrné boxy na elektroodpad, do nichž mohou zaměstnanci zdarma odevzdávat staré elektro i baterie nejen z práce, ale i z vlastních domácností. REMA se pak postará o bezplatný svoz a následnou recyklaci. Sběrná místa na pracovišti přitom zaměstnancům dál slouží i během pandemie.*
/zr/