Snižující se bankovní úrokové sazby vedou města a obce ke snaze využít jiné alternativy zhodnocování peněz, než nabízejí klasické účty v bankovních domech. Jaké v tomto směru před klienty z oblasti municipality existují možnosti, o tom se nedávno v...
Snižující se bankovní úrokové sazby vedou města a obce ke snaze využít jiné alternativy zhodnocování peněz, než nabízejí klasické účty v bankovních domech. Jaké v tomto směru před klienty z oblasti municipality existují možnosti, o tom se nedávno v Olomouci a Praze hovořilo na konferencích Podnikání obcí v České republice, které zorganizovala společnost ABN AMRO Asset Management s advokátní kanceláří KLEIN ŠUBRT DOŠKOVÁ, v. o. s. Mediálním partnerem obou akcí byla naše redakce.
Člen představenstva a obchodní ředitel společnosti ABN AMRO Asset Management (Czech) Ing. Vratislav Svoboda, MBA, i na základě diskuse na obou konferencích soudí, že odborná úroveň volených představitelů a úředníků, kteří se na magistrátech či městských úřadech věnují oblasti financování, se rok od roku zvyšuje a tito pracovníci mají dobré povědomí o službách a produktech, které municipalitám nabízejí profesionální správci volných finančních aktiv. "Je ovšem nutné také připomenout, že některá města a obce již v tomto směru získaly i negativní zkušenosti. To když některé z nich za velmi vysoké poplatky nakoupily hodně rizikové produkty, které místo vysokého a neseriózně slibovaného výnosy přinesly i ztráty," upozorňuje ředitel Svoboda.
Společnost ABN AMRO Asset Management u nás spravuje municipální majetek pro 13 klientů v celkové hodnotě téměř 2,7 miliardy korun. Pokud by se z této sumy vyjmula dvě města s největším objemem prostředků ve správě, pak každé ze zbývajících 11 měst svěřilo společnosti ABN AMRO Asset Management ke správě majetek v průměru za 32 miliónů korun. Právě finanční prostředky přesahující alespoň 30 miliónů korun a které mají být volné několik let, by podle ředitele Svobody měly vést města k tomu, aby uvažovala o jejich investování a svěření této služby některému z profesionálních správců.
Loni průměrný výnos vážený objemem prostředků městských mandátů dosáhl u majetku spravovaného společností ABN AMRO Asset Management hodnoty 6,12 %, což představuje nadvýnos nad loňskou průměrnou inflací o 4,32 %. I ve srovnání s průměrným výnosem na termínovaných depozitech, který podle statistik České národní banky činil 2,7 %, si města, která své volné finanční prostředky svěřila této brněnské společnosti, "vydělala" o 3,42 % více.
VÝBĚR A ÚLOHA SPRÁVCE
Správcem finančních aktiv by za všech okolností měl být licencovaný subjekt, tedy buď banka, nebo obchodník s licencí pro obhospodařování individuálních portfolií. Než však město osloví správce, mělo by si nejprve ujasnit, co vůbec od zhodnocení svých peněz očekává, na jak dlouho je správci hodlá svěřit a zda, jak často a kolik případně bude z majetku portfolia během správy vybírat. Město by rovněž mělo mít jasnější představu o složení portfolia. Tedy kolika procenty by v něm měly být zastoupeny dluhopisy a jaký podíl by tam měly mít krátkodobé instrumenty peněžního trhu či případně kvalitní obchodovatelné akcie. S úvahami tohoto typu je každý kvalitní správce schopen pomoci, ale je dobré, jestliže město má svůj kvalifikovaný názor či finančního poradce.
Jakmile vedení města vybere konkrétního správce a podepíše s ním smlouvu, která obsahuje investiční strategii, správce otevře městu na jeho jméno účet u renomované banky, případně ve středisku cenných papírů. Město převede peníze na tento svůj nový účet, který bude sloužit výhradně pro potřeby správy těchto peněz, a správce začne pro město nakupovat finanční instrumenty. Ředitel Svoboda v té souvislosti zdůrazňuje, že všechny tyto operace se musí odehrávat na účtech města a že žádný správce by neměl připustit, aby převzal, byť jen malou část ze svěřených prostředků do svého majetku, a to ani na sebekratší dobu.
TŘI MOŽNÉ PŘÍKLADY
Město se z různých příčin rozhodne či objektivně musí odložit realizaci velkého stavebního projektu. Na období v délce například 15 měsíců má tak náhle k dispozici třeba i několik desítek miliónů korun původně v rozpočtu vyčleněných na tento projekt. Ty mohou být ponechány jako depozitum v bance nebo být svěřeny profesionálnímu správci. ABN AMRO Asset Management pro případ takového kratšího investičního horizontu podle ředitele Svobody obvykle pracuje s dluhopisy, pokladničními poukázkami a směnkami, přičemž jako doplňkovou investici může investovat část těchto prostředků do fondů peněžního trhu. Zhodnocení potom může přesahovat výnos termínovaných vkladů o 0,7 až 1,2 procenta.
Dalším příkladem je investiční horizont v délce tří až čtyř let. Tyto peníze město obvykle nabývá z prodeje jiného svého majetku a mohou pro ně být dlouhodobější rezervou. "Potom městu zpravidla nabízíme vytvoření a aktivní řízení dluhopisového portfolia. Zhodnocení pak může překonávat výnosy z termínovaných vkladů v bankách o více jak 1,5 až 2,5 procenta. V období, kdy úrokové sazby klesají, se nadvýnos může pohybovat i přes pět procent," konstatuje ředitel Svoboda.
Pokud radnice požaduje zhodnocování svých volných finančních prostředků po ještě delší dobu v délce 8 až 10 let, rozložení majetku v portfoliu může být podle ředitele Svobody následující: 80 % dluhopisy, 5 % depozita, směnky a fondy peněžního trhu a 15 % kvalitní světové akcie. Výnosový potenciál takového portfolia je ještě vyšší než u předcházejícího typu. "Uvědomme si však," připomíná ředitel Svoboda, "že v tomto případě může výnos majetku v portfoliu během celého období kolísat a dokonce se i propadat. Přesto je zastoupení akcií v portfoliu relativně malé právě vzhledem k období, pro které portfolio konstruujeme. Například naše domácí penzijní fondy mohou mít až 25 procent akcií a americké nadace mívají ve svých portfoliích přibližně 60 procent majetku v akciích."
Pro klienty z oblasti municipality není zanedbatelný ani fakt, že ačkoliv jde vždy o investiční horizont delší než jeden rok, lze v případě naprosté nezbytnosti portfolio prodat už během několika dnů. To proto, že ABN AMRO Asset Management investuje do takových finančních instrumentů, které se obchodují na veřejných kapitálových trzích. Unáhleným prodejem ovšem může utrpět výnosnost portfolia.
ŠANCE I PRO MENŠÍ OBCE
Zkrátka nemusí přijít ani klienti, kteří mají k dispozici finanční aktiva v řádu jen několika set tisíc korun. Správci jim v takovém případě obvykle nabízejí některé investiční fondy, zaměřené na světové i domácí kapitálové trhy. Zde se otevírá velmi široká nabídka. Vzhledem k tomu, že municipální prostředky jsou svou povahou konzervativní, společnost ABN AMRO Asset Management převážně doporučuje investice do dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu. Pokud město nechce podstupovat kursová rizika, nabízí se Český dluhopisový fond a Český fond peněžního trhu. Oba patří ve skupině fondů se stejným zaměřením k fondům s nejlepší výkonností. V uplynulém roce měl Český fond peněžního trhu výnosnost 3,7 % a Český dluhopisový fond ABN AMRO 8,4 %. Letošní výnosy však budou nižší.
JAK INVESTOVAT NYNÍ
Na konzervativní povahu municipálních prostředků se ředitel Svoboda odvolává i ve své odpovědi na otázku, kam a jakou formou by doporučil klientům z řad obcí a měst investovat právě nyní. "Investice měst by v každém případě měly směřovat ke konzervativnějším instrumentům, čím myslím dluhopisy a instrumenty peněžního trhu," říká. "V případě dlouhodobé investiční strategie, tedy období delšího pěti let, lze uvažovat o zařazení akciových instrumentů, které teď po uplynulém bolestivém období propadů a ztrát začínají vykazovat známky k trvalejšímu růstu. Ale univerzální návod na aktuální investiční doporučení bohužel neexistuje. Vždy totiž záleží na povaze prostředků a záměrech investora," uzavřel ředitel Svoboda.
JAKÝ BY MĚL BÝT SPRÁVCE PORTFOLIA:
* disponuje licencí od Komise pro cenné papíry (obchodník s cennými papíry, banka, investiční společnost);
* pracuje na základě smluvního vztahu (obhospodařovací smlouva);
* má dostatečné zkušenosti a opírá se o vlastní mezinárodní síť;
* disponuje vlastním ratingem či ratingem zakladatele;
* prostředky města obhospodařuje na účtech města (bankovní, Středisko cenných papírů, custody, účet).
CO ZAJIŠŤUJE SPRÁVCE PORTFOLIA:
* návrh investiční strategie - základní rozložení aktiv;
* aktivní řízení portfolia a korekce v investiční strategii;
* evidence a administrace majetku a pravidelný reporting;
* měření výkonnosti portfolia a prezentace výsledků.
Pramen: ABN AMRO Asset Management