Silniční provoz zrychluje a houstne. Nelze se proto divit, že přibývá i dopravních nehod. Vždy se jedná o nepříjemnost. Její následky však může neznalost dalšího postupu významně zhoršit, zejména pokud jste jejím viníkem.
Hlavně klid!
Pokud už způsobíte kolizi, snažte se vždy zachovat klidnou mysl a nepanikařit. Nikdy od nehody neodjíždějte! Mohli byste se tak dopustit trestného činu. Naopak, vypněte motor, zapněte výstražná světla a oblečte si reflexní vestu. Po vystoupení z vozu jako první zajistěte místo nehody, aby nepřehledná situace na silnici nevedla k dalším haváriím. Pak zjistěte, jestli jsou všichni účastníci nehody v pořádku. V případě potřeby poskytněte první pomoc, případně volejte na jedno z telefonních čísel 155 nebo 112. Vždy však myslete na vlastní bezpečnost! Až když jste si jistí, že nikdo ošetření nepotřebuje, řešte nastalou situaci dále. Pak už jsou totiž na řadě jen plechy.
Kdy volat polici?
Spousta lidí stále tápe, kdy je k nehodě potřeba volat policii. Již dávno neplatí, že musí být tímto orgánem zaprotokolována každá nehoda. Pokud šlo o malý ťukanec, nevznikla velká škoda a všichni účastníci nehody jsou zdravotně v pořádku a schopni se domluvit, kdo je jejím viníkem, obejdete se bez policejní asistence.
Policii naopak volejte vždy, pokud nastala alespoň jedna z následujících situací:
- Došlo ke zranění nebo usmrcení osob,
- došlo ke škodě na jednom z vozidel (včetně přepravovaných nákladů) vyšší než 100 tisíc korun,
- není možné se s druhým účastníkem dohodnout na zavinění,
- byla způsobena škoda na majetku třetí osobě, například na dopravním značení či poškozením zaparkovaných aut.
Do případného příjezdu policie pak v žádném případě nepožívejte alkohol ani jiné návykové látky a s vozidly nemanipulujte vůbec, nebo jen tak, abyste umožnili průjezd ostatním účastníkům silničního provozu.
Všechno sepsat
Pokud nehodu policii hlásit nebudete, je třeba se s druhou stranou dohodnout na tom, kdo nehodu zavinil. Ústně to však určitě nestačí. Vše je třeba mít černé na bílém, či v tomto případě spíš modré na barevném, neboť pro tento případ má být v každém voze evropský záznam o nehodě. Jeho vyplnění je velmi intuitivní. I když zabere pár minut, zvládnete ho dát dohromady, i pokud se vám ještě trochu klepou ruce. Pokud tento formulář ani v jednom z vozidel nenajdete, využijte alespoň volný papír, na který popíšete celou situaci a uvedete informace o účastnících nehody, specifikujete poškozené vozy, případně další majetek a zapíšete informace ze zelené karty. Vhodné je doplnit i informace o svědcích nehody. Vše je pak třeba stvrdit podpisy obou stran. Vhodné je na místě pořídit i fotodokumentaci nehody, což v dnešní době chytrých telefonů nebývá problém.
Pokud jste viníkem nehody byli vy, je třeba poškozenému doložit údaje potřebné pro uplatnění práva na náhradu škody. Vzhledem k existenci tzv. povinného ručení je určitě máte na zelené kartě, kterou vám pojišťovna každoročně zasílá. Pozor, už nemusí mít zelenou barvu!
Vznik škody musíte bez větších odkladů hlásit i vaší pojišťovně. Z povinného ručení však bude vyplácena náhrada škody pouze poškozenému. Pokud nemáte uzavřeno havarijní pojištění, vám, jakožto viníkovi nehody, nezbude než opravu zaplatit ze svého. V případě, že vlastníte dražší vůz, jehož oprava může stát pro vás citelnou částku, určitě se vyplatí nad uzavřením havarijního pojištění uvažovat. Všichni jsme totiž tvorové chybující a ani silnicím se naše chyby nevyhýbají.*