01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak si posvítit na úspory energie

Jak si posvítit na úspory energie V Moderní obci č. 4/2001 jsme vás informovali o tom, že v České republice probíhá informační a podpůrný program ELI (Efficient Lighting Initiative - Iniciativa pro energeticky úsporné osvětlování). Program iniciovala privátní skupina Světové banky (IFC) a je...

Jak si posvítit na úspory energie

V Moderní obci č. 4/2001 jsme vás informovali o tom, že v České republice probíhá informační a podpůrný program ELI (Efficient Lighting Initiative - Iniciativa pro energeticky úsporné osvětlování). Program iniciovala privátní skupina Světové banky (IFC) a je financován z prostředků Fondu pro ekologické investice (GEF).

Program zahrnuje všechny oblasti osvětlování, mj. i problematiku veřejného osvětlení. Jedním z aktuálních výstupů programů je i "Manuál veřejného osvětlení pro města a obce", příručka, určená pro pracovníky obecních a městských úřadů, která nabízí soubor informací potřebných k efektivní výstavbě, provozu a rekonstrukcím soustav veřejného osvětlení v našich městech a obcích. Údaje obsažené v tomto manuálu umožňují získat přehled o postupech používaných při efektivní správě veřejného osvětlení.

Jako ukázku přinášíme několik vybraných zásad pro správný provoz soustav veřejného osvětlení.

Desatero veřejného osvětlení

Veřejné osvětlení (VO) je vizitkou každého města. Správně navržené a fungující veřejné osvětlení má kladný vliv na bezpečnost a zdraví občanů, městskou pokladnu a v neposlední řadě i na popularitu zastupitelů na radnici.

Soustava veřejného osvětlení v obci nebo městě vyžaduje nejen dobrý návrh, ale rovněž správnou realizaci a následnou kvalitní údržbu. Koordinaci činností provádějí odpovědní pracovníci úřadů, kteří předkládají návrhy zastupitelům ke schválení. Problematika veřejného osvětlení je shrnuta do následujících bodů, tzv. desatera veřejného osvětlení:

[*] na začátku svých úvah proveďte inventuru stávajícího stavu veřejného osvětlení (tzv. pasport), zachycující aktuální technický stav a rozmístění jednotlivých prvků VO,

[*] zpracujte koncepci budoucího rozvoje VO (plán osvětlení) - ta musí předcházet všem úvahám o provozu a rekonstrukci soustav osvětlení; tyto činnosti provádějte ve spolupráci s odbornými firmami,

[*] při hledání způsobu správy, údržby a rekonstrukce sledujte tři základní směry:

- údržbu a opravy vlastními silami (technické služby města),

- servisní smlouvu s externí společností,

- dlouhodobý pronájem systémů veřejného osvětlení.

[*] při zadávání projektových prací dbejte na soulad požadavků norem ČSN, plánu osvětlení města a návrhu osvětlení, ponechejte si právo spolurozhodovat o konečném vzhledu soustavy veřejného osvětlení,

[*] spolupracujte s projektanty při výběru technologií, žádejte kvalitní svítidla, odpovídající světelné zdroje, možnost regulace výkonu osvětlení, ale zejména energetickou úspornost a omezení světelného znečištění (tzn. správné množství světla na správné místo),

[*] nejnižší pořizovací cena nemusí vždy být rozhodující, úspory provozních nákladů v budoucnu mohou vyvážit vyšší investiční náklady,

[*] požadujte variantní řešení, co do technologie i ceny a zejména výpočet ekonomické návratnosti vložených prostředků,

[*] spojte rekonstrukční práce s pracemi ostatních firem, při zasahování do povrchu vozovek a chodníků (vedení elektřiny, plynu, vody, kanalizace, rekonstrukce vozovek apod.),

[*] financovat rekonstrukce veřejného osvětlení lze nejenom vlastními prostředky, ale i pomocí státních dotací, úvěry případně kombinacemi různých zdrojů,

[*] obraťte se s požadavkem o informace na poradenská střediska České energetické agentury nazývaná EKIS, členy SRVO (Společnost pro rozvoj VO), finanční instituce a firmy, které poskytují energetické služby (Energy Services Company - Firma energetických služeb) a nabízejí na klíč komplexní služby s cílem snížit spotřebu energie.

Hlavní zásady

Zásady správného osvětlení jsou překvapivě jednoduché. Je proto zarážející, jak často se proti nim projektanti, designéři, architekti a další odpovědné osoby prohřešují. Zásady lze shrnout do tří následujících bodů.

Svítit pouze:

1. tam, kde je to potřeba,

2. tehdy, kdy je potřeba,

3. tolik, kolik je potřeba.

1. Veřejné osvětlení má osvětlovat pouze veřejná prostranství, ulice, chodníky, komunikace a jejich bezprostřední okolí. Je třeba dbát na správné směrování světla tak, aby nedocházelo k nežádoucímu a nepotřebnému osvětlování širšího okolí (např. oken bytů). Při návrhu osvětlení je třeba počítat s provozem v nočních hodinách - zbytečné osvětlování dvou paralelních cestiček parkem apod. Pro účastníky silničního provozu mají význam pouze ty fotony (částice světla), které se dostanou do jejich oka po odrazu od osvětlovaného povrchu.

Světlo přicházející do oka pozorovatele přímo nese informaci pouze o světelném zdroji a navíc způsobuje nežádoucí fyziologický jev zvaný oslnění. Fotony, které jsou vyzářeny ve vrcholovém úhlu větším než 180ř, se do oka pozorovatele stojícího na komunikaci pod světelným zdrojem nedostanou nikdy, a jsou tak zcela zbytečné.

Pokud máte možnost prohlédnout si obec/město shora (z blízkého kopce apod.) a vidíte jednotlivé světelné body, pak vězte, že právě sledujete finanční prostředky vaší obce, jak mizí v okolní atmosféře.

2. Svícení má význam pouze tehdy, pokud je v dohledu někdo, komu tím posloužíme. Zbytečnému svícení je možno zabránit instalací čidel pohybu, vypínačů kombinovaných s časovými spínači, snížením hladiny osvětlení v pozdních nočních a velmi brzkých ranních hodinách apod.

3. V zásadě je třeba svítit pouze tolik (dosahovat pouze takové osvětlenosti/jasu povrchu), kolik požaduje příslušná norma. Přesvětlení je zbytečným přepychem.

Další kapitoly

Z dalšího obsahu manuálu je možno zmínit následující kapitoly:

Historie veřejného osvětlení

Základní pojmy a veličiny

Normy, předpisy a doporučení pro veřejné osvětlení

Pasport veřejného osvětlení

Plán osvětlení

Provoz a údržba veřejného osvětlení

Energetický management veřejného osvětlení

Technicko-ekonomická hlediska rekonstrukce a výstavby VO

Příprava financování rekonstrukce veřejného osvětlení

Vliv VO na životní prostředí a likvidace odpadu

Zařízení a technické prostředky pro VO

Poradenská činnost pro veřejné osvětlení

Manuál byl v září zdarma rozeslán všem městům a obcím nad 5000 obyvatel. Příjemci budou vesměs starostové, případně osoby, mající ve svém referátu péči o veřejné osvětlení. Ostatní zájemci se mohou obrátit na zpracovatele manuálu, společnost SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s., (tel.: 02/24252115, e-mail: eli@svn.cz).

Na vydání manuálu navazují série seminářů o veřejném osvětlení. Informace o nich, stejně jako další podrobnosti o programu ELI budou postupně uveřejňovány v české sekci internetové stránky programu www.efficietligthing.net.

- mo -

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down