Pokud má město svoji vizi rozvoje, která je zpracována až do úrovně konkrétního projektu a navíc odpovídá prioritám a opatřením, byla by škoda nepustit se do přípravy žádosti o dotaci.
V Třeboni jsme již delší dobu uvažovali, jak využít možností Společného regionálního operačního programu pro rozvoj cestovního ruchu a lázeňství. Naše město má v této oblasti, která je pro jeho hospodářský rozvoj stěžejní, velký potenciál:
Kulturní dědictví - historické centrum je městská památková rezervace (MPR), jejíž součástí jsou dvě národní kulturní památky - zámek a augustiniánský klášter, hojně navštěvovaná je i Schwarzenberská hrobka u rybníka Svět.
Město má bohatý kulturní život, jehož součástí jsou tradiční i nové kulturní akce - festivaly, slavnosti, abonentní cykly, výstavy, velké koncerty pod širým nebem.
Přírodní dědictví - Třeboňsko je Chráněná krajinná oblast (CHKO) a Biosférická rezervace UNESCO.
Terén vhodný pro pěší a cyklistickou turistiku.
Lázeňství využívající přírodní léčivý zdroj - rašelinu z CHKO Třeboňsko.
Technické památky - soustava rybníků a umělých vodních toků, které se spojují v Třeboňské rybniční soustavě.
Nominace Třeboňského rybníkářského dědictví k zapsání na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO - MPR, rybníky Rožmberk a Svět, Zlatá stoka a Nová řeka.
Současnou Třeboň lze charakterizovat jako zavedenou destinaci vykazující stabilní růst, disponující kvalifikovaným personálem. Zároveň se však vyznačuje výraznou sezónností cestovního ruchu, kde se celoročně nabízí pouze jediný produkt - léčebné lázně, v omezené míře pak relaxační a rekondiční pobyty.
Budoucnost Třeboně a lázní vidíme ve využití synergie příležitostí a vytvoření celoročních nabídek, jejichž součástí budou: léčba, prevence, relaxace, regenerace a rekondice, wellness, přírodně orientovaná turistika využívající potenciál okolního prostředí CHKO - to vše v rámci živého, kulturního a současně uklidňujícího města pod ochranou UNESCO.
O co v projektu jde
V rámci projektu se předpokládá výstavba dvou wellnesscenter ve dvou samostatných lázeňských zařízeních a realizace městského informačního a orientačního systému. Účel projektu bude naplněn uskutečněním těchto konkrétních investic:
Wellnesscentrum Lázní Aurora: rekonstrukce bazénu, přístavba tělocvičny včetně sauny, vstupní části a suterénu bazénu, přístavba pro fitness a squash, rekonstrukce tělocvičny na vodní atrakce.
Wellnesscentrum Bertiných lázní: rehabilitačně-sportovní hala, komunikace a zahradní chodníky, tenisový kurt, přeložka kanalizace, zahradní bazén, hřiště na stolní tenis, hřiště pro volejbal, hřiště pro petanque.
Městský informační systém: Sestává ze soustavy šipek a drobného městského mobiliáře. Zlepší se tak orientace návštěvníků ve městě a celkové podmínky pro jejich pohyb a pobyt. Systém zároveň bude sloužit k propagaci všech zajímavostí ve městě. Uskutečnění projektu bude navíc indukovat vznik 180 - 230 nových lůžek ve třech soukromě vznikajících ubytovacích zařízeních, která budou svým klientům nabízet služby nově vzniklých wellnesscenter.
Očekávané dopady
Wellnesscentra uspokojí poptávku stále se rozšiřující klientely, která vyhledává relaxační a rekondiční pobyty a hradí si veškeré náklady na pobyt i služby sama.
Zvýší se poměrné zastoupení samoplátecké klientely, jejíž objem nebude závislý na zdravotní politice státu a zdravotních pojišťoven.
V důsledku toho se sníží podnikatelská rizika v regionu a omezí možné negativní dopady, vyplývající z vnějších ohrožení.
Projekt přinese celoročně využitelnou nabídku služeb v cestovním ruchu, vytvoří možnosti pro zvýšení počtu přenocování a prodloužení průměrné délky pobytu.
Projekt podpoří malé a střední podnikání otevřením možností pro vznik soukromě budovaných nových ubytovacích kapacit, gastronomických zařízení a dalších služeb, charakteristických pro lázeňské město a region.
Projekt zlepší občanskou vybavenost v regionu, podpoří zdravotně-preventivní sportovní aktivity a zvýší tak kvalitu života v regionu.
Týmová práce
Při přípravě projektu jsme vycházeli z dlouhodobého plánu rozvoje cestovního ruchu a lázeňství ve městě v souvislosti s posledními trendy a potřebami včetně změn vnějších podmínek. Jde zejména o možné problémy s platbami lázeňské péče ze strany zdravotních pojišťoven a tedy nutnost rozšířit portfolium služeb, které mohou lázeňská zařízení poskytovat.
Byl vytvořen pracovní tým, jehož členy byli starosta města, místostarostové, tajemník, vedoucí odboru rozvoje a investic, vedoucí stavebního odboru, projektant, vedoucí odboru územního plánu a městský architekt, prokuristé obou lázeňských zařízení a projektová manažerka. Přípravu projektu jsme konzultovali po celou dobu na příslušných pracovištích Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Konkrétní záměr projektu jsme prezentovali zastupitelstvu města a veřejnosti. Ve výběrovém řízení byla vybrána firma, která zhotovila studii proveditelnosti a analýzu nákladů a přínosů.
V průběhu přípravy projektu byl stanoven rozpočet, harmonogram realizace projektu a finanční plán. Všechny tyto informace znovu projednalo zastupitelstvo, které schválilo konkrétní závazek, týkající se spolufinancování projektu. Souběžně probíhala příprava podkladů pro územní řízení včetně projekčních prací. Poté se uskutečnilo územní řízení a bylo vydáno souhlasné územní rozhodnutí.
Nakonec byla vypracována žádost v programu ELZA, která byla opatřena všemi předepsanými přílohami včetně studie proveditelnosti, analýzy nákladů a přínosů a logického rámce. Žádost byla formálně zpracována tak, aby byla přehledná pro budoucí hodnotitele. Nakonec jsme projekt podali na Ministerstvo pro místní rozvoj.
Na co nejvíce vzpomínáme
Když přemýšlím o tom, co mě zaujalo v období přípravy naší žádosti, napadají mne některé momenty a okolnosti, jejichž připomenutí může být pro budoucí zpracovatele projektů užitečné. Především je důležité konzultovat přípravu projektu s odborníky na MMR nebo na krajském úřadě (se sekretariátem regionální rady) průběžně. Na zpracování žádosti nikdy nebude dostatek nebo dokonce přebytek času, a to nutí k efektivní a intenzívní týmové práci. Náš tým se scházel každý týden, jeho členové pracovali naplno, ale všechny tato práce bavila.
Studii proveditelnosti a CBA zpracovala odborná firma, ale vlastní žádost a logický rámec jsme připravili sami. Byli jsme tak "donuceni" si projekt velmi dobře promyslet, zkontrolovat skutečně jeho "logiku" a "ufinancovatelnost". Nepustili jsme tedy z rukou řízení přípravy projektu a po celou dobu jsme s firmou úzce spolupracovali. Na zhotovenou studii proveditelnosti a analýzu nákladů a přínosů jsme si nechali v zájmu její kvality zpracovat oponentský posudek a konzultace jsme využili rovněž v zájmu harmonizace těchto dokumentů s logickým rámcem a vlastní žádostí v programu ELZA.
Ještě chci upozornit na to, že v rámci územního řízení se mírně projevilo riziko možného zasahování občanských sdružení. To se může stát kdekoli, je tedy třeba počítat s časovou rezervou i pro tuto eventualitu. Určitý čas je třeba věnovat i formálnímu zpracování žádosti.
Charakteristika lázeňských zařízení
Město vlastní obě lázeňská zařízení - Lázně Aurora, s. r. o, a Bertiny lázně, s. r. o. Lázně Aurora je moderní komplex navzájem propojených budov, který se nachází na západním okraji města v klidném prostředí rozsáhlého parku na břehu rybníka Svět. Jeho ubytovací kapacita je 450 lůžek. Bertiny lázně s kapacitou 180 lůžek jsou na místě původních historických lázní (z roku 1833) v těsné blízkosti historického centra. V průběhu minulého století byly přestavěny a rozšířeny do dnešní podoby.
Hlavním posláním třeboňských lázní je léčba nemocí pohybového aparátu (revmatické choroby, degenerativní onemocnění kloubů, stavy po úrazech a operacích, osteoporóza, bolestivé stavy páteře a kloubů, artrózy, Bechtěrevova nemoc, bolestivé stavy měkkých tkání apod. Neméně důležité a oblíbené jsou pobyty zaměřené na rekondiční a relaxační terapie). Cílem lázní ale není jen absolvování vlastní léčby, ale i dosažení změny životního režimu, nácvik preventivních autoterapeutických prvků, v nichž je nutno pokračovat doma a osvojení si nových zásad zdravého životního stylu. Vytíženost třeboňských lázní je celoročně téměř stoprocentní. Bohužel jsou nuceny ročně odmítnout tři až pět tisíc potenciálních lázeňských hostů.
Třeboňské lázně jsou také důležitým zaměstnavatelem. Zároveň významně podporují prosperitu města a regionu. Jsou totiž významným odběratelem služeb v cestovním ruchu (zejména v oblasti ubytování) i mimo cestovní ruch. Tím dochází k sekundární podpoře dalšího podnikání a tedy stabilizaci stávajících a případnému vzniku nových pracovních míst. Stálá celoroční přítomnost lázeňských hostí navíc umožňuje fungování doprovodných služeb v cestovním ruchu a ostatních souvisejících odvětvích, jako jsou restaurace, cukrárny, prodejny dárkového zboží, kosmetika, pedikúra apod.
projektová manažerka města Třeboň